21.10.2020 | Svátek má Brigita


GLOSA: Podvod před očima veřejnosti

19.4.2013

Blíží se licence různých dalších mobilních operátorů a operátoři dosavadní radikálně snižují tarifní ceny. Z tohoto faktu i faktů dalších lze vyvozovat jednoznačné závěry.

Bezpochyby tomu tudíž muselo být až dosud tak, že konkurence v této oblasti nebyla. To ostatně dokládají tarify ve všech zemích EU a zejména kolem nás - bylo totiž daleko výhodnější koupit si tarif v Německu či Rakousku a užívat ho u nás než si kupovat tarif domácí. Avšak co vlastně konkurenci bránilo? Hlavně to, že vstoupit na daný segment trhu vyžaduje a vyžadovalo zvláštní státní licenci čili při počtu třech stačilo uzavřít kartelovou dohodu mezi nimi a my všichni jsme byli nahraní. Provést takový kartelový podvod bylo nutností - na to ukazuje ekonomicko-matematické pojetí her; kdo něco takového nedělá, jedná iracionálně čili je vlastně hlupák. Takže mobilní operátoři by za to vlastně ani nemohli.

Kde je tudíž chyba? Když je tomu tak, že zde panoval monopol a někdo z toho tyl, pak měl zasáhnout některý z úřadů k tomu určených, totiž buď Český telekomunikační úřad snížením plateb za služby, anebo Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Potíž tkví v tom, že oba totálně selhaly. Důsledkem bylo, že každý z nás zbytečně nacpal tisíce či ještě větší částky do chřtánu soukromých podnikatelských skupin.

Pochopitelně by se dalo uvažovat o tom, že reprezentanti obou jmenovaných úřadů to dělali z čiré neschopnosti či přímo hlouposti. Pak je ovšem třeba se ptát, kdo je do jejich funkcí vybral. Domnívat se, že český národ je národem hlupáků, je daleko od skutečnosti. Jediným důvodem tak může být, že v oněch funkcích dlí lidé, kteří tam být vůbec nemají, čehož se obvykla dosahuje díky korupci v podobě různých úplatků. Nabízí se nicméně řešení ještě prostší: ty paní a ti páni prostě sami cosi dostali a to v nich probudilo zdánlivou natvrdlost tak hlubokou, že za horizontem jejich myslí zůstal rozdíl v cenách za služby mobilních operátorů v zahraničí a u nás. Že by něco dostali od mobilních operátorů a jejich srdce zjihlo? Ovšem pak by za to mobilní operátoři přece jen mohli. Má snad někdo výklad jiný?

Věc nicméně zdaleka není u konce. Nyní mobilní operátoři nabízejí ceny výrazně nižší, avšak zase to má háček: kdesi pod čarou je, že se každý, kdo by chtěl změnit svůj tarif na neomezený, zaváže k placení jisté částky po dobu dvou roků. Jistě, asi lze počítat s tím, že ceny půjdou ještě dolů, takže by bylo z jejich strany hloupost to nedělat. Jenže - kýho výra! Ředitelé všech třech operátorů připadli zvláštní shodou okolností při zhruba stejných cenách na naprosto stejnou dobu, totiž dvou roků. To je ale prachzvláštní náhoda!

Představitelé Českého telekomunikačního úřadu a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže si zase nevšimli ničeho ... svatá prostoto!

Ovšem daleko děsivější je, že česká společnost je dál docilní a se skloněnou šíjí si nechává všechno líbit: také tento po logické stránce naprosto průkazný podvod.

Převzato z blogu autoraZapojte se do týdenního soutěžního kalendáře s decoDoma!
Zapojte se do týdenního soutěžního kalendáře s decoDoma!

Hledáte inspiraci pro zvelebení svého domova? Vítejte u decoDoma, kde najdete všechno od vybavení kuchyně, přes napínací potahy až po potřeby na...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.