EKONOMIKA: Proč máme takový problém s eurem?
Vývozci by tedy na rychlém zavedení eura vydělali. Kdo jsou ale ti, kteří by mohli prodělat? To je velmi spekulativní. Vláda i ČNB říkají, že se po vstupu do eurozóny sníží úrokové sazby, prodělají drobní střadatelé a čeká nás splasknutí mnoha bublin na finančních trzích či větší zadlužování. Tyto předpovědi jsou ale velmi spekulativní. Jedno je ale jisté – z pohledu nominálních i reálných úrokových sazeb jsme na tom podobně jako jiné země EU, např. Rakousko a Německo, a naše reálné sazby klesají již dlouhou dobu. Obavy ze znehodnocování úspor kvůli euru nejsou vůbec na místě. Navíc Evropskou centrální banku rozhodně nelze obviňovat, že by nedbala o stav inflace a neprováděla relativně restriktivní měnovou politiku. Její monetární politika může české, možná brzy přehřáté ekonomice s inflačními tlaky jen prospět.
Pro naši proexportní ekonomiku je euro jednoznačně výhodné. Prodělají snad pouze banky, protože úspory na směně díky euru dosahují v celé eurozóně čtyř desetin HDP. A co zdražení? Možná nějaké zaokrouhlování v restauracích a supermarketech, ale mnoho zboží zlevní. Časem se vše srovná. Dokazují to zkušenosti z ostatních zemí. Negativní stránkou jsou snad pouze „náklady jídelních lístků“, tj. nutnost přepsat ceny v obchodech a jinde na eura. To se ale stejně dělá kvůli inflaci tak jako tak.
Renomovaný ekonom ČSOB Tomáš Sedláček tvrdí, že česká ekonomika je na euro dobře připravena a důvody, proč s ním otálet, jsou jednoznačně politické. Souhlasím s ním. Politici nejsou schopni a často ochotni plnit podmínku tříprocentního deficitu rozpočtu a ČNB nechce přijít o svou „suverenitu“. Dala jsem to do uvozovek, protože v dnešním finančním světě se o suverenitě malých centrálních bank dá stěží hovořit. Pro malé státy, jako je Česko, znamená vstup do Hospodářské a měnové unie bezprecedentní a jedinečnou možnost spoluovlivňovat monetární politiku velkého celku, který by tak jako tak určoval jejich manévrovací prostor, i kdyby se ke společné měně nepřipojily.
Nemá cenu se srovnávat s Británií, která si může dovolit nezávislou monetární politiku. Podívejme se na Dánsko, kde se sice eurem neplatí, ale Dánsko je de facto členem eurozóny – sleduje monetární politiku Centrální banky EU a kvůli exportu je dánská koruna na euro pevně navázána. Nejsem ekonomka, ale europoslankyně, která se zabývá bezpečností a Blízkým východem. Ale vím, že ČR se zavázala euro přijmout, a přitom naše vláda a prezident dělají vše, aby to tak nebylo. Nejde pouze o to, že euro je pro nás všechny výhodné a že důvody pro jeho oddalování jsou čistě politické. Jde také o naši důvěryhodnost. Máme splnit včas to, k čemu se zavážeme, a ne se vykrucovat.
Právo, 24.11.2007