EKONOMIKA: Jednotné poplatky v EU zvýší konkurenci v bankách
Na pozadí dohody mezi ministerstvem financí a bankami, jejíž efekt budeme moci snad zhodnotit za pár měsíců, zapadla informace, která může mít pro bankovní klienty ještě větší přínos a do budoucna může ovlivnit vývoj našeho bankovního sektoru. Komisař pro vnitřní trh Charlie McCreevy zveřejnil návrh Evropské komise, podle kterého by v Evropské unii měla nejpozději do roku 2010 vzniknout jednotná platební oblast. V praxi by to znamenalo, že by za platby do zahraničí lidé neměli platit více než za bankovní transakce doma. Týká se to nejen plateb kreditními kartami, ale také posílání peněz do zahraničí z poboček a dalších transakcí. To by byla vskutku revoluce v bankovním systému, pro klienty v České republice dvojnásob.
Možnost platit za nákupy kdekoliv za stejných podmínek, možnost zasílat peníze přes hranice za stejné poplatky jako v rámci jedné země odstraní bariéry platebního styku. Podle zmíněného komisaře by se tak dalo ušetřit neuvěřitelných 50 až 100 miliard eur ročně. U nás by to ale mělo ještě jeden, a to nezanedbatelný efekt - zvýšení konkurence. Mnoha klientům, kteří jsou nespokojeni se současnými poplatky v našich bankách by se totiž otevřela skutečná a smysluplná možnost využít služeb u bank v zahraničí. I dnes je to sice možné, nicméně za přeshraniční transakce směrem od nás se platí tak vysoké poplatky, že výhodu nižších bankovních poplatků ve finančních ústavech za našimi hranicemi vymažou.
Vize Evropské komise tak otevírá vskutku netušené možnosti. Samozřejmě, že věc není tak jednoduchá, jak se může na první pohled zdát. Bude ještě trvat léta než bude bankovní systém připraven a přinese to určité náklady. Jednotná platební oblast zemí EU ale nabídne širší služby a hlavně více konkurence. A to by byla opravdu velmi dobrá zpráva pro české klienty.
Autor je studentem BIVŠ a spoluautorem petice proti poplatkové politice bank
www.bankovnipoplatky.com