9.8.2022 | Svátek má Roman


ŠAMANOVO DOUPĚ: Frontové boje

21.10.2020

Ale musí se na ouřad fakt se vším chodit osobně?

Doba koronavirová přinesla mnohá omezení, mezi ně patří i omezení otevírací doby ouřadů. Pražský magistrát vyhlásil za doby ouřední pondělí od 8 do 13 hodin a středu od 13 do 18 hodin. Už toto pondělí stála na Pankráci před registrem vozidel fronta zvící (dle krvežíznivých médií) 1500 řidičů a majitelů aut. Fronta se táhla „až od metra“, což je 300 metrů, čili mohla obsahovat tak 300 občanů. Nicméně stálo se v ní dlouho a mezi mnoha lidmi, byla tak zvýšena pravděpodobnost, že v ní někdo chytne koronu. V sychravém počasí pak spíše rýmu. Naštěstí zde zatím nedošlo ke strkanicím jako při jarní uzávěře, kdy musela zasahovat policie.

Stalinův pomník - Letná

Jako musela zasahovat při nedělním virválu, kdy na Staromáku zneužil hloupou protikoronovou demošku výkvět našich fotbalových nácků. Nicméně se nabízí otázka, zda umělé vytváření front, vzniklých v důsledku omezení ouřední doby není z hlediska šíření nákazy poněkud kontraproduktivní (česky pitomé).

Patřím ke generaci, která prodělala mnohé boje na různých frontách. Či spíše v různých frontách: v pravidelné čtvrteční frontě na knížky, v občasné frontě na maso či na fitinky, případně v nezapomenutelné noční frontě před Čedokem, když naše rodinka jedinkrát jela k moři do Jugošky. Když jsem v devadesátkách začal podnikat, vlastně živnost-ničit v knížkách, vystál jsem další fronty na ouřadech. Ve frontě na vydání trestního rejstříku jsem poznal živnostníky, kteří se živili stáním ve frontě pro někoho jiného.

Leč doba je nová, i do ouřadu vtrhla elektronizace a nyní je možno státi i ve frontách elektronických. Avšak každý tomu nevěří, případně ne každý hodlá čekat v takovýchto frontách; co si člověk neodstojí ve frontě reálné, to nemusí platit, myslíme si často. Fakt je, že pokud žadatel o cokoliv urve přední číslo, může být odbaven i téhož dne, což při časovém presu může býti zásadní. Zde patří uznání a díky magistrátu, že - i při omezení ouřední doby na přepážkách - zůstává odbor dopravněsprávních činností fukční i v ostatních dnech, pokud se objednáte online. (Lze tak učinit na stránkách www.praha.eu v rubrice „Potřebuji řešit“ - „Elektronické služby“ - „Rezervace návštěv“.) Faktem je, že kvůli této době, která poptávku po mnoha komoditách tlumí (dovolené v zahraničí, tedy i vydávání pasů), ale jinde zase náramně zvyšuje (poptávku po řidičských průkazech), se i přes navýšenou kapacitu ouředníků doba k objednání prodlužuje. Pokud bych dnes ztratil či mi byl ukraden řidičák, mohu se na Pankrác objednat nejdříve na 31. 10, kdy teprve budu moci podati žádost o nový průkaz. Jehož zhotovení bude trvati nominálně dalších 20 dnů.

Pokud mi zase někdo ukradne espézetku, objednám se nejspíš pro novou na registr vozidel do Břevnova, kam mohu pohodlně z rodných Lužin zajet na kole, ale zase až 30. 10. (Píšu 20. října a v těch deseti dnech je krom víkendu navíc i jeden sváteční den.) Na Pankrác bych v tom případě nejezdil ani metrem, protože tam tenhle odbor zavřeli téměř ouplně z důvodu karantény - už jim jeden zaměstnanec onemocněl. (“Jedná se o pracoviště, které slouží pro odbavování žadatelů o vydání paměťové karty vozidla (podniku), servisní paměťové karty. Dále pro příjem žádostí o přidělení či rezervaci registrační značky na přání a o vydání RZ na nosiče kol a náhradních RZ za poškozené, již přidělené. Rovněž je zde registrace elektrických vozidel a jsou zde přidělovány registrační značky série EL.“)

Před časem mi bylo rovněž absolvovati potupné fronty na Úřadu práce. Teď bych se asi zbláznil, či vyvolal nějakou násilnou akci. Protože TEĎ, když lidé přicházejí o práci, mají pro registraci na Ouřadu práce vyčleněny toliko pondělí a středu od osmi do jedné odpoledne. Jo, můžete se objednat. Elektronicky (máte-li přístup k elektronice a minimální znalosti na počítači), avšak až na 11.11., 12.11., 13.11. Inu - přihlásit se na ouřadu práce není povinnost. Jenže jedině tak získáte status nezaměstnaného okamžitě a po nějaké době i první výplatu podpory v nezaměstnanosti. Nestihnete-li ty tři dny, pak vám budou scházet v započítání doby pro uznání důchodu. Navíc, nezapomeňte, že pokud se nepřihlásíte do 30 dní od ukončení zaměstnání, pak si budete muset sami platit minimální zálohy na zdravotní pojištění (letos je to 2.352 Kč měsíčně), aby vám na něm nevznikl nedoplatek a následné sankční penále.

Byl by to štěpný článek. Ale musí se fakt chodit osobně? Optal jsem se mailem na Kontaktním centru MPSV (kontaktni.centrum@mpsv.cz) a dostal obratem validní odpověď:

ÚP ČR nadále upřednostňuje elektronickou komunikaci

(Formuláře, včetně jejich vyplněných vzorů, jsou k dispozici na https://www.mpsv.cz/web/cz/formulare.)

Trapné je, že se stále vyžaduje ne zcela přítulná datová schránka nebo e-mail se zaručeně nevhodným zaručeným elektronickým podpisem. Pokud neoblibujete či nemáte datových schránek a e-podpisů, můžete poslat e-mail bez zaručeného elektronického podpisu. „Pokud klient zvolí tuto cestu, je nutné takové podání písemně nebo ústně potvrdit, a to do 5 dnů od odeslání e-mailu. Důvodem je nutnost ověření totožnosti pisatele.“

Nu vot, elekróňika! Nicméně je možno použít i „snail“ (tradiční poštu) - s vlastnoručním podpisem. Nebo odnést na podatelnu, tam snad nebude taková fronta. Chválím ouřad práce.

A jak je to s frontami na vyšetření covidu? I zde se to zlepšilo. Zatímco jsem si před třemi týdny stěžoval, že na odběr mohu přijít až po šesti dnech, teď bych to už třeba v mé spádové motolské nemocnici stihl jako samoplátce už pozítří - za 1756 Kč. Se žádankou od obvodní léčitelky zdarma ve stejném termínu. S tím se už dá žít poměrně bez stresu.

Pro Pražáky je lepší - než bloudit po stránkách ministerstva zdravotnictví - navštívit magistrátní web, kde jsem možnosti odběrů vzorků v Praze našel v přehledné nabídce zde na stránce https://covid.praha.eu/.

Nu, je tedy možno se z frontových linií stáhnout do zákopů za monitory. A zbytečně nevířit už tak dost pocuchanou nervovou soustavu obecného lidu.

Buďte zdrávi!

Psáno v Praze na Lužinách v úterý 20. října 2020

Ještě jednou odkazy na informaci MPSV a na objednání k odebrání vzorku ku zjištění covid-19 na území hlavního města Prahy.

Převzato z Šamanovy hospůdky U hřbitova.Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...