28.10.2021 | Den vzniku samostatného československého státu


ŠAMANOVO DOUPĚ: Děkujeme, vydržte!

22.5.2021

Vzkazují do Izraele předseda sněmovny, česko-izraelsko-slovenský podnikatel, esejista, prezident Česko-izraelské smíšené obchodní komory, pražský zastupitel, operní pěvkyně a hráč na šófar. To je dobře, protože Izrael potřebuje morální pomoc!

kafka1

Ve středu 19. května se na náměstíčku Franze Kafky v Praze shromáždila asi stovka příznivců Izraele, aby napadenému státu vyjádřili podporu. Co nedostačovalo kvantitou, bylo požehnáno kvalitou. Ve tři odpoledne pozdravil ze schodů kostela sv. Mikuláše všechny přítomné organizátor setkání předseda Židovské liberální unie (ŽLU) František Fendrych. Poděkoval magistrátu za to, že shromáždění zaregistrovalo během tří dnů, místo oficiálních pěti. Zase o to bylo méně času na sezvání občanstva. Zato pozvaní hosté přišli, a byli velmi vzácní. Ba i pěkně promluvili, každý jen pár minut, a to od srdce, tedy bez papíru a frází. (Můžete jejich projevy shlédnout na přiložených odkazech na YouTube.)

Jako první se k mikrofonu postavil předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO). Zdůraznil, že zde nemluví za Sněmovnu, ale sám za sebe, jako občan. Ale je hrdý, že v Poslanecké sněmovně je meziparlamentní skupina přátel Izraele, která čítá 58 členů z dvou set poslanců. Je hrdý, že náš parlament prosadil vzpomínku Dne holokaustu. Je pyšný, že přijali usnesení, které jasně definuje antisemitismus. Je pyšný, že sněmovna vyjádřila názor, že nejen izraelský národ, ale i jakýkoli jiný si může svobodně rozhodnout, jaké má hlavní město a že velvyslanectví ČR v Izraeli má v Jeruzalémě svou úřadovnu. Na demonstraci ho přivedly tři důvody:

Současná mimořádná situace v Izraeli, kdy dochází k teroristickým útokům teroristické organizace Hamás na civilní obyvatelstvo.

Dále to, že se Evropou šíří a sílí antisemitismus. Ne v České republice, ale už na našem zápraží.

Třetí věcí je naprostá impotence politické reprezentace západní Evropy jasně se vyjádřit k těmto otázkám.

„Považuji za velmi falešnou, ošidnou a nebezpečnou hru, která se hraje s lidskými právy a humanitárními otázkami v souvislosti s jasnými teroristickými útoky.“

Vondráček byl v Izraeli na hranici Gazy, provedli ho tunelem, který vybudoval Hamás - a který ústil u školy v kibucu. Cílem teroristů bylo vyvraždit tu školu. Když prezident Zeman zasazoval v Izraeli strom, tak Vondráček stál v kráteru po výbuchu rakety, který byl týden starý. Všem politikům by přál, aby navštívili Jad Vašem, aby se podívali do těch tunelů, aby si prohlédli krátery nedaleko dětských hřišť. Nikdo nechce, aby umírali lidé, ale stát Izrael čelí útoku na samotnou svou existenci. Izrael je jedinou plnohodnotnou demokracií v regionu - a přeje si, aby ho navštívili další politici, aby se i jim rozjasnilo, tak jako se to po návštěvě Izraele stalo jemu.

Pak se k mikrofonu postavil vzácný host, a to mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Státu Izrael v České republice Daniel Meron. Nepředstavená dáma simultánně tlumočila. Byl velmi rád, že mohl přijít, a ani si nemusel psát projev. Postačí jediné slovo: Děkuji vám!

Ale přece jen pan velvyslanec něco dodal: Děkuji všem Čechům za významnou podporu státu Izrael. Nikdy vám to nezapomeneme! Před týdnem proběhla oslava Jeruzaléma jako hlavního města Izraele a také hlavního města všech tří nejvýznamnějších náboženství. Nevěděli ovšem, že už za pár hodin budou vystřeleny první rakety na Jeruzalém. Hamás k tomu neměl žádný důvod. Je to předem promyšlený útok teroristické organizace Hamás, která chce zmanipulovat budoucnost. Hamás chtěl vyhrát ve volbách, když byly (palestinskou samosprávou) zrušeny, rozhodl se rozpoutat válku. Situace je velmi jednoduchá, jde rozlišit černá a bílá; jen média ji komplikují. Izrael je v regionu jediná demokracie - a bašta míru. A Hamás se snaží na jeho území vytvořit fundamentalistický islamistický stát. Myslím, že vy Češi tomu rozumíte. Kdyby Izrael prohrál, znamenalo by to nebezpečí pro celou Evropu. Bohužel jsme v západních zemí svědky antisemitských demonstrací, kde se objevují hákové kříže. V České republice tomu tak není. Izraelské vlajky vyvěsil prezident Zeman, premiér Babiš, předseda Sněmovny Vondráček, objevily se na radnicích Prahy 1, 2, 5, 6, 10, také v Pardubicích a dalších městech. My vám děkujeme, ať v Izraeli zvítězí mír!

Poté se ke slovu dostal spoluorganizátor demonstrace pan Tomáš Tamir Winterstein, rodák z Bratislavy, podnikatel, který se do Československa vrátil z Izraele v 90. letech. Představil nám Izrael jako moderní turbulentní zem, jejíž obyvatelé chtějí žít v míru, pokoji a blahobytu. Po roce 1966, kdy se přistěhoval do Izraele, zde přesto proběhly čtyři války - kterých se účastnil. Účastnil s i dalších osmi ozbrojených konfliktů. Velmi dobře ví, co znamenají teroristické útoky, kterých proběhlo za tu dobu nesčíslně - a jeden zažil sám. Přesto se Izrael rozvíjí dále obrovským tempem. Mluví se o asymetrické válce. Kdyby Izrael nevyvinul funkční obranný systém, byly by v Izraeli tisíce mrtvých. Izrael útočí letadly výhradně na teroristické cíle. Když piloti spatří v blízkosti cíle „nezapojené civilisty“, zruší nálet. Žádná armáda se ale ve válce nevyhne civilním obětem. Je to tak všude - v Sýrii i v Afghánistánu. Hamás se přitom schválně skrývá za a pod civilními cíli. Hamás oslavuje každého zabitého Izraelce, v Izraeli se každý zabitý arabský civilista přivítá se smutkem, je to považováno za chybu a incident se vyšetřuje. Izrael dnes nepotřebuje ani vojenskou, ani ekonomickou pomoc. Potřebuje pomoc morální v boji proti desinformacím, mystifikacím a antisemitismu!

Publicista, esejista a scenárista Jefim Fištejn není žádný hodnostář, proto „nemusí mluvit kulatými slovy“. Začal odkazem na knihu Jób. Zde se na Jóba hroutí jedna katastrofa za druhou, ale dokáže je všechny přetavit ve své vítězství. To je i předznamenání osudu židovského národa. Mění historické porážky v historická vítězství. Aby antisemiti mohli nadávat, jak Židé přetavili holokaust ve vznik svého státu. Není možno očekávat, že svět bude objektivní k národu, který je tak úspěšný! Přitom jsme dokázali milionkrát že jsme lidé mezi lidmi...

Říkáme antisemitům všeho druhu: Nestarejte se o nás, my to překonáme. Zamyslete se raději nad svým osudem, zda bude tak zářný, jak se domníváte - až na vás padne síla hněvu židovského národa. Myslete na sebe a své potomky. My to překonáme, překoná to Izrael ke své slávě a ke svému úspěchu!

Pavel Smutný, prezident Česko-izraelské smíšené obchodní komory se pochlubil, že jsme k naší veliké hrdosti zakoupili izraelský obranný systém Iron Dome (pozn.: jen radary, nikoli raketovou obranu). Nechme stranou Izrael - my teď strašně potřebujeme zastavit matení pojmů. To vede k válce, k tragédii, protože vede sílu lidí špatným směrem. Na příkladu informování o Izraeli vidíme manipulaci, která je sebevražedná. Nevidíme, že Izrael je citadelou Evropy! Že na břehu Středozemního moře je snaha vytvořit tvrdé islámistické konstrukty. Nedaleko od břehů Marseille, kousek od Neapole, kousek od Řecka. Tedy kousek od nás! Ta slavná Evropa je k tomuto nebezpečí otočena zády. My nemáme moře ani migranty. Nemusíme se tak bát říkat pravdu - navzdory snahám o „korektnost“. A ta pravda není nenávistná vůči Arabům, ani vůči islámu, ale je nenávistná vůči teroru, vůči nenávisti, vůči nehumánnosti a vůči lhaní. Lhaní je totiž první předvoj teroru.

Úkolem naší komory je podpora hospodářských a vědeckých vztahů, podpora ekonomiky. Na příkladu covidu vidíme, co znamená organizace práce jiná než u nás. Jak vypadá moderní země, kde teče věda do jejích tepen jako krev. Nechodím normálně na demonstrace. Ale tohle není běžná demonstrace. Tady si budeme říkat pravdu, a bude nám líp.

A bude nám líp s Izraelem.

Jan Wolf, pražský zastupitel (Spojené síly pro Prahu), ten, který na magistrátu partyzánsky vyvěsil vlajku státu Izrael, když se k tomu sám pražský magistrát neměl, přišel i s tou vlajkou. Prohlásil, že je rád, že se dnes nemusí za český národ stydět. Styděl se za něj do roku 1989, kdy jsme tady oslavovali Jásira Arafata jako předsedu teroristické organizace. Teď bohužel nebyla na magistrátu vůle vyvěsit vlajku Izraele nad hlavním vchodem. Ale když tam mohou vlát vlajky jiných států, proč ne Izraele? Minimálně 14. května, v (gregoriánské) datum, kdy byl založen stát Izrael. Snad se k tomu najde vůle.

Český národ byl vždy s národem židovským v symbióze. „Já jsem katolík, Židé jsou mí předci, Židé jsou mí bratranci a sestřenice.“ V Bibli se praví: Říkej ano, ano, ne, ne. Já říkám Ano Izraeli, Ne Hamásu, ne terorismu!

Dle denního tisku přišel i Roman Prymula, ale ten jen jako prostý demonstrant.

Ke konci vystoupila ještě operní pěvkyně Jaroslava Hannah Maxová, takto kantorka ŽLU, která zazpívala Hatikvu, izraelskou státní hymnu. „Hatikva“ znamená hebrejsky naděje, a zpívá se v ní:

Dokud hluboko v srdci duše Židů prahnou a kupředu na východ k Sionu oko hledí,

naše naděje není ztracena, naděje dvou tisíců let, být svobodným lidem ve své zemi, zemi Sionu a Jeruzaléma.

Tematicky mi to poněkud připomíná úvod naší hymny: Kde domov můj... (Až na to, že Židi vědí, kde je!) A navíc melodie Hatikvy připomíná i melodii symfonické básně Bedřicha Smetany Vltava. Samozřejmě, že pěvkyně Maxová zapěla i českou hymnu, ale tu jsem nesnímal, avšak zpíval.

Na úplný konec pak na šófar zahrál host z daleké Olomouce John Podmolík. A dodal pár vysvětlujících vět. Podle něj je arabské slovo „hamaš“ variantou hebrejského slova „chamaš“ - což značí násilí. A tak víte, kdo to je. Nebyl nikdy na „palestinské“ demonstraci, kde se volá „from the river to the sea“ (to značí: od řeky Jordánu až k moři Středozemnímu to bude palestinské, a Židy zaženeme do moře), ale tady považuje za nutné zvolat „from the river to the sea - Jisrael will be free!“. Jakože ano, od řeky k moři - ale bude tam Izrael. Inu - jasný křesťanský sionista. A troubí pěkně. Ještě poprosil přítomné, aby „zatáhli za boží stavidla“, aby se vylila boží cunami... Tak to Izrael zase určitě překoná současné potíže.

U mikrofonu František Fendrych, blíže Jaroslava Hannah Maxová

U mikrofonu František Fendrych, blíže Jaroslava Hannah Maxová

A proč Izraeli děkujeme? Že na Blízkém východě drží stráž evropské ideje občanství a demokracie - když už ho sama Evropa za svého vlastního lumíkovského nadšení začíná ztrácet.

Na úplný závěr doporučuju všem nepřátelům Izraele, aby si přečetli knihu Ester, než si se Židy něco začnou. A ano - Bůh pomáhá - ale nejdříve si člověk musí pomoci sám. Izraelci si pomáhají - ale nesmějí na to být sami!

Psáno 20. a 21. května 2021, posloucháno, prožito, foceno a filmováno ve středu 19. května 2021

Záznamy projevů jednotlivých řečníků na blogu Šamanova hospůdka U hřbitova.Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.