18.10.2021 | Svátek má Lukáš


ŠAMANOVO DOUPĚ: CertiFifikát

12.6.2021

Tak už jsem certifikovaný naočkovanec, protože držím certifikát. Vlastně „certiFifikát“.

Certifikat

Parlament Evropské unie ve středu schválil celoevropský dokument, jenž zavádí to, čemu my, právničtí amatéři, říkáme „covid pas“. Tedy „covidový certifikát“ aneb nejsprávněji „digitální zelený certifikát“. Česká Poslanecká sněmovna se téhož dne sešla, aby tento dokument zavedla i do našeho právního systému. Projednání mělo být vedeno v rychlostním pruhu tak, aby nový zákon mohl u nás platit už od 1. července, magického to data začátku letních prázdnin - a letních dovolených. Konstatuji, že se tak nestalo. A to vinou nové koalice poslaneckých lodyh, která vyslyšela nedalekou demonstraci asi tří set občanských lodyh. Ty se sešly pod štěpnými hesly „STOP COVIDOVÉ TOTALITĚ“, „CHCÍPL PES, CHCÍPL PAS“ či s humorným odkazem na vládní očkovací kampaň „VAXX = EXPERIMENT NASRAT TEČKA“. Inu ano, občanská iniciativa Chcípl PES volá proti takovémuto zavádění novodobé totality:

„Rozdělí občany na ty, kteří mohou do zahraničí, kteří mohou na koncert, a ty, kteří o tuto volbu přijdou. Touto novelou dojde k zásadnímu omezení našich svobod.“

Nu, po sametovém listopadu jsme si zvykli na to, že máme svobody, máme nároky, ale že máme také povinnosti a že máme nějaké závazky a nějaká omezení, na to jsme si stále nezvykli. Více než právní rozbory to vysvětlí americký slogan (původně americký, dnes od toho v USA odstupují): „Svoboda tvé pěsti končí u mého nosu.“

Abych to vysvětlil i občanským lodyhám: Například když jdete na fotbalový zápas, tak vás mohou zkontrolovat, zda s sebou nenesete rachejtle, nože, boxery, pistole a t. d. Totéž, když jdete na nějaký obrkoncert na stadion. Totéž, když nastupujete do letadla. Tam dokonce kromě vstupenky/letenky kontrolují i váš pas či (v Schengenu) občanku. Očividně tím omezují vaši svobodu jít na koncert nebo svobodu cestovat. Nebo občanskou svobodu zastřelit sudího nebo vyhodit... vlastně shodit letadlo na zem. Rovněž tak pokud chcete legálně vlastnit střelnou zbraň, musíte si k ní povinně přibalit i zbrojní průkaz, tedy „pistol-pas“.

Povinností cestujících MHD je také pořídit si některou z mnoha možností zaplatit jízdenku před tím, než vlezete do tramvaje. Nic z toho vás ale nikterak neomezuje ve svobodě. Po městě se můžete pohybovat pěšky či na kole. Nemusíte přece chodit na koncert, nemusíte přece chodit ozbrojeni, nemusíte lézt do letadla - není to vaše povinnost. Covid u nás za rok zabil přes třicet tisíc lidí, to je více než jakákoli střelná zbraň. Musíte tedy strpět povinnost, vykázat se jednou z několika možností potvrzení o bezinfekčnosti. Je to váš zbrojní pas, který prokáže, že nejste společnosti nebezpeční.

Že prý jsou lidi, kteří nemohou být očkováni kvůli jiné nemoci například. Ale právě ty byste měli chránit tím, že se všichni, kdo můžete, necháte naočkovat. Proočkování obecenstva alespoň na 70, lépe na 80, nejlépe na 90 procent povede ke svobodě neonemocnět a neumřít u těch, kteří být očkováni opravdu nemohou. A nemusíte se nechat očkovat nakonec ani vy, kteří pro to máte ideové či náboženské důvody. Stejně validní je i prodělání nemoci nebo platný test, přičemž obé lze pořídit zadarmo.

Když někomu úraz nebo nemoc znemožní chodit, snažíme se mu pomoci jinak užívat si svobodu cestování. Zdravotními pomůckami, vozíky, protézami, nízkopodlažními autobusy, výtahy, bezbariérovým uspořádáním úřadů, koncertních síní, vlaků a letadel. To je civilizovaný způsob. Necivilizovaný způsob je uříznout každému zdravému člověku nohu. Aby na tom byl každý stejně. A tento necivilizovaný způsob prosazujete vy, lodyhy chcíplého PSA.

Mezi ty lodyhy patří i místopředseda sněmovního výboru Jiří Kobza (SPD), když volá: „Nám jde především o to, aby lidé mohli cestovat, aby ti, kdo se nechtějí očkovat, se necítili jako druhořadí občané, aby byla zachována ta dobrovolnost a svoboda se rozhodnout.“ Předkladatel Adam Vojtěch (ministr zdravotnictví za ANO) marně upozorňoval, že covidové pasy nikoho k očkování nenutí. (A kdo to tvrdí, ten lže. Přesněji: „uvádí veřejnost v omyl a nemluví pravdu“.)

Kobzův šéf z partaje Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura zase tvrdí: „Cestovat lze i bez covid pasu.“ Což je svým způsobem pravda. Zatím do některých okolních zemí. I z jiných opozičních stran se ozývají podobné hlasy. Těm vadí prý zbytečné poskytování dalších osobních dat státu. Martin Kupka (ODS) navrhuje využít zákon o právu občana na digitální služby. Podle něj lze pouhou změnou příslušné vyhlášky vydávat certifikáty na místech Czechpoint. Europoslanec Marek Výborný (KDU-ČSL) to vidí podobně: „Občan má už nyní právo na výpis ze zdravotnické dokumentace.“

Hlasování o možnosti projednání zbytného zákona ve zrychleném řízení tak, aby mohl platit od 1. července, nakonec neprošlo. Pro byli toliko poslanci vládní koalice. Ano, jde o zbytný zákon, protože (s)právně vzato právní dokument EU typu „Nařízení“ je právně závazný. Platí v celém svém rozsahu v celé EU. Jak na to (správně) upozornil i europoslanec Alexandr Vondra (ODS): „Je to nařízení Evropské unie, to prostě platí. Zadruhé stát informace má a není žádný důvod, aby je nevydával. Vláda trochu hřeší na to, že zákonem se mají především věci zakazovat. Vláda má normálně plnit svoje povinnosti, když k tomu nástroje má, a já si myslím, že je to čistě v její kompetenci toto zařídit.“

A to je ten problém, protože jde o vládu lodyh. Jejíž přednosta pan Babiš (B-b-sch, Bobiš či snad dokonce Bobeš, jak teď zní z úst europejských politiků v nelichotivém tónu) tvrdí, že nám žádný cizácký Brusel nebude vykládat naše krásné české zákony (o krásných euroeurech) - či dokonce něco nařizovat. Pro zbytný zákon také hovoří to, že bývá zvykem europské dokumenty do národního práva „implementovat“. Aby se problémů totiž nechopilo přerostlé křovisko české soudní soustavy.

Teď jde o to, aby český certifikát uznávaly i jiné státy. Nejsme v tomhle bordelu totiž sami. Vlastní národní očkovacích certifikáty mají např. Chorvatsko, Maďarsko, Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko, Slovinsko. Tyto země (a od 21.6. rovněž Srbsko, dnes se jedná s Bulharskem) uznávají i zatím vydávaný národní český certifikát o očkování proti onemocnění covid-19. Pokud je uveden v angličtině, pak vám stačí pouze vyplnit příjezdový formulář. (Ovšem dnešní zkušenost jedné známé praví, že Poláci stejně vyžadují čerstvý PCR test, certifikát, necertifikát.)

No já už jsem certifikovaný naočkovanec, (dokonce dvojmo naočkovaný) a též držitel certifikátu. Krásného. Modrého. Zlatě hvězdičkovaného. S QR kódem. Jde o „EU Digital COVID Certificate/ Certifikát EU COVID-19“. V angličtině a češtině. Nejdříve v angličtině a potom v češtině. Co se starám? K čemu je mi co jiného??? Hurá!!!

Jenže v té angličtině je takhle vlevo dole na začátku odstavce (který v češtině chybí) uvedeno malým písmem nenápadné upozornění:

„This certificate is not a travel document.“

Takže nemám certifikát, ale jen fiktivní certifikát, „certiFifikát“. Můžu s ním do hospody, do divadla, na stadion, na koncert, do bazénu, na hotel - v Česku. Mám na to „zbrojní pas“. S takovým dokumentem mohu na letišti Le Bourget co? „LDH,“ pravil by Vladimír „Svíťa“ Svitáček. (Letos v únoru by mu bylo 100 let.)

Tedy „LeDa Hovno“. Ano, pravda, mám ho vytištěný v papírové podobě...

Psáno v Praze na Lužinách v pátek 11. června 2021. Kdo to psal, ten se smál. Ale taky plakal...

Zdroje:
https://www.denik.cz/regiony/demonstrace-covidpass-snemovna-zdravi-zakon-policie-ockovani.html
https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3324320-zive-poslanecka-snemovna-jedna-o-covid-pasech-meli-usnadnit-cestovani-po-evrope
https://europa.eu/european-union/law/legal-acts_cs
https://covid.gov.cz/situace/zahranici/mapa-cestovatele-podminky-vstupu-do-zeme-povinnosti-po-navratu-do-cr
http://archiv.neviditelnypes.lidovky.cz/clanky/9743.html
Zdroj, jehož jméno je redakci známo, tedy jedna známá paní

Převzato z Šamanovy hospůdky U hřbitova.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.