28.10.2021 | Den vzniku samostatného československého státu


ŠAMANOVO DOUPĚ: Budeme volit demokratické lodyhy?

5.6.2021

Největší chyba opozice je plané vyhrožování

Sněmovna návrh na vyslovení nedůvěry současné vládě nakonec neschválila. To jste si oddechly, co, lodyhy, jež samy sebe označujete za demokratické! Čeho jste chtěly dosáhnout? Svržení vlády? A jakou vládu byste sestavily, kdyby tím, jen tak pro svou samolibou srandu, pověřil prezident Miloš Zeman třeba piráta Ivana Bartoše?

Prezident Zeman ovšem - podle senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost - není schopen vykonávat úřad prezidenta republiky. Podle předsedy výboru (a bývalého a snad i budoucího kandidáta na prezidenta Pavla Fischera) „je v řadě případů dezorientován, jedná bez koordinace s vládou“. K tomu ovšem zapomněli přidat lékařský posudek. Přidám alespoň posudek Šamanův:

Prezident Miloš Zeman je orientován. A to na Moskvu a Peking. Prezident Zeman jedná v koordinaci s vládou - Ruské federace. Jedná jako vlivový agent cizí mocnosti, ale to je spíše na ústavní žalobu než na odstavení kvůli duševní chorobě. To, že „špatně cituje ústavu“, je jenom posunem v jejím trvalém rozvolňování, a porušuje ji jen o něco více, než ji kdysi porušovali prezidenti Václav Havel či Václav Klaus. (Myslím tím nejmenování prezidenta Kontrolního úřadu u Havla blahé paměti a jmenování druhé vlády Mirka Topolánka Václavem Klausem, když Topolánkova první vláda vládla v demisi od 11. října 2006 do 9. ledna, tedy tři měsíce, a důvěru získala až napodruhé podivuhodným způsobem a sty hlasy 19. ledna 2007.) To, že si Zeman myslí, že jako vrchní velitel vojsk šéfuje i policii, v tom vidím spíše další stupeň přizpůsobování si Ústavy vlastním záměrům. No a co se týče duševní choroby, v tom není o nic nemocnější než US prezident Kačer Donald Trump.

Zeman je ješitný, samolibý a má zvrácený smysl pro humor. Takže by taky mohl zlomyslně chtít, abyste mu nejdříve přinesli „stojedničku“, kterou nemáte - jak jste právě teď předvedly. Ne, nic jste nemusely, ani dvojkoalice, ani trojkoalice. To, že vláda Babišových lodyh je menšinová, je faktem už od jejího vzniku. Křik, že Babiše podporují komunisté - svým odchodem ze sálu - je planý. Naopak, KSČM, držící se s námahou nad hladinou pěti procent, může teď u svých váhavých voličů jen získat poukazem na svou „státotvornost“. Co jste předvedly, byla jen neplacená volební kampaň. Zdrželi jste Sněmovnu o další cenný den, který se mohl využít na projednání důležitých zákonů, které se už před podzimním rozpuštěním Sněmovny nestihnou definitivně schválit.

A křik, že vláda má důvěru jen 19 % voličů? Podle průzkumů veřejné mínky? Vlády na konci svého vládnutí mívají málo podpory. Tahle by však, byvši svržena Sněmovnou, vládla dále i v demisi - pokud by Zeman splnil své sliby.

Milé lodyhy demokratické, počtěte si občas ve spisech prezidenta zakladatele. T. G. Masaryk, když ještě nebyl tatíček, vám ve spise „Naše nynější krize“ (1895) vytkl: „Největší chyba opozice je plané vyhrožování.“

A toho jste se dopustily. A to v takové míře, že vám to bude brát voličské hlasy. Nejspíš i můj. Trojkoalice Spolu teď navíc truchlí nad ztrátou mladistvého poslance Dominika Feriho. Pustil mandát, a pokud budou svědkyně jeho prý neslušného chování až znásilnění mluvit i před soudem, tak může přijít i o svobodu. TOP 09 (+ KDU-ČSL+ODS) přišly o instagramového influencera, který přitahoval mladé voliče do náručí těchto dnes už dinosauřích partají. Je možné, že část dámského publika taky nebude chtít volit koalici, jež měla v čele kandidátky takového zvrhlíka údajného. Topka si ovšem zdaleka nepolepšila. Do Sněmovny se místo Feriho dostala skvělá filmová dokumentaristka Olga Sommerová, v politice ovšem zářila jako první místopředsedkyně Liberálně ekologické strany (vlevo od Zelených Khmérů).

Zato ODS se slušným panem profesorem v čele už nudí. Legrační ovšem bylo, jak slušný pan Petr Fiala, exministr školství v Nečasově vládě, jak vyskakoval a pištěl v interwiev pro Českou televizi, když se snažil svůj hloupý nápad s vyslovením nedůvěry vládě obhajovat.

Genově katoličtí lidovci mě taky nelákají. Jejich dlouhodobý konzervatismus sice vyvažuje revoluční mládežnické nadšení pro zrušení pohlaví (zatím jenom na občance) u budoucího pirátského člena koalice koalic, ale pokusy o omezení interrupcí patří spíše do katechismu. Odpudili mne už před dávnými lety svým billboardem, na kterém představili rodinku geniálního skladatele Johanna Sebastiana Bacha. Tedy jeho jako pana otce - a pak dvacet jeho potomků. Na názory paní Bachové (vlastně Bachových - měl dvě manželky) se asi nikdo neptal. Ani na tom billboardu nebylo uvedeno, že většina Bachovčat pochcípala už v útlém věku. Připouštím sice, že i mezi katolíky se najdou dobří křesťané, avšak dobrý křesťan nemusí být dobrý politik. Líbat papežovi ruce, jezdit na Sudetoněmecké dny a horovat pro obnovu habsburských památníků mne odpuzuje.

Byl bych volil Starosty (a nezávislé), ale ti jsou teď spjati duetem s Piráty. No a Piráti, jakkoli schopní a přesvědčiví, jsou prostě piráty. Tedy námořními lupiči. Jsou oblíbeni mezi internetovými piráty, kteří kradou autorská díla. Do jejich volebního programu se sice nedostal nápad (jako opsaný z Komunistického manifestu) na 1% daň ze všech nemovitostí (což by připravilo seniorské vlastníky o byty, zvedlo cenu všech bytů a uvedlo v nesnáz naše české malorolnictvo i středosedláctvo), ale zase slibují zdanění komerčních nemovitostí.

Což by určitě nelákalo zahraniční investory a vyhnalo i některé české. Do programu zatím nepromítli nápad na zdanění úspor, avšak jejich cesta k euru slibuje nulové úroky, což se při stávající inflaci danění úspor rovná! A jejich horování pro „zelenou energii“ se k nápadům Zelených Khmérů přibližuje zprava.

Navíc mají Piráti - po vzoru mladých euroamerických liberálů - nebezpečnou přítulnost k antisemitismu. Mnohé radnice vyvěsily na podporu Izraele před raketovými útoky teroristů z Gazy izraelské vlajky. Na budově pražského magistrátu tak učinil poněkud partyzánsky pražský zastupitel Jan Wolf (Spojené síly pro Prahu). Primátorem Prahy je pirát Zdeněk Hřib. No, nemusí být každý hned sionista, ale tahle drobná nuance mě přiměla vzpomenout si na neblahý dávný příklad presumptivnbího premiéra Ivana Bartoše. Ten v roce 2015 spolupodepsal petici, o které referovala Četka takto:

„Několik osobností světové kultury upozornilo otevřeným dopisem představitele Evropské unie na problematičnost akce Dny Jeruzaléma, které jsou součástí programu Evropského hlavního města kultury v Plzni. Podle amerického filozofa Noama Chomského, britského hudebníka Rogera Waterse nebo americké spisovatelky Alice Walkerové se titul Evropské hlavní město kultury využívá k legitimizaci nelegálních kroků Izraele v Jeruzalémě.“

Euroameričtí levičáci tomu říkají „antisionismus“, ve skutečnosti jde o starý zlý antisemitismus, převlečený do neoliberálního dresu. Ale lidé se časem mění, a tak jsem hledal něco novějšího, co by spojovalo Bartoše a Izrael. A našel! V pátek 21. května 2021, v době, kdy docházelo k útokům teroristické organizace Hamás na civilní izraelské obyvatelstvo, se předseda Pirátů společně s poslancem Janem Lipavským a europoslankyní Markétou Gregorovou sešel s palestinským velvyslancem Khaledem Alattrashem!!!

Pirátská delegace na palestinském velvyslanectví

Pirátská delegace na palestinském velvyslanectví

Bartoš se pak na fejsu vyjádřil velice diplomaticky: „Vítám vyhlášení příměří v oblasti Gazy, protože násilí, které si vyžádalo řadu civilních obětí, není řešením. Zároveň je však nutné razantně odsoudit raketové útoky prováděné teroristickou organizací Hamás. Konflikt musí být řešen především dialogem, do kterého budou zapojeny všechny strany.“ Čímž se ovšem dopustil relativizování, jako by stát Izrael i teroristé z Hamásu jednaly stejným způsobem! Bartoš se tedy nejdříve sešel s izraelským velvyslancem Státu Izrael Danielem Meronem. Jenže pak se sešel se zástupcem neexistujícího státu, který má v úmyslu zničit Izrael. Další relativizace vztahu napadený a oběť, která se „nepřípustně“ brání, ty antisemitská lodyho Bartoši.

Nu europirátka Gregorová se vyjádřila otevřeněji: „Nekritické stranění Izraeli spíše škodí. Ve chvíli, kdy i USA se jsou schopny ústy Antonyho Blinkena ptát veřejně, proč byla vybombardována zrovna kancelářská budova médií, a jasně vyzývat k příměří, je postoj bezvýhradné podpory Izraele toxický.“ No, toxická Markéto, je třeba se ptát jinak: Jaktože arabská protiizraelská stanice Al Jazeera a americká agentura AP sídlily v domě, ve kterém byly kanceláře Hamásu - a „nevěděly“ o tom???

Jenže Pirátům zjevně vadí nejen „bezvýhradná podpora“ Izraele, ale i jakákoli podpora Izraele jakožto židovského státu. Mrzí mě, že jsem kdy Piráty volil. Už se to nebude opakovat.

Avšak - kohože volit? Ve čtvrtek tady volal kolega Václav Vlk (sen.): „Já snad budu volit Babiše!

Podobnou frustraci jsem zažíval i před volbami v roce 2006, kdy jsem zase já volal: Jéžíšmarjá, já snad budu volit lidovce!!!

A dnes se zabývám nápadem volit poprvé v životě socany. Já, autentický liberál a sionista. Aby ČSSD neskončila pod 5% hladinou a neopustila Sněmovnu. I když jí to asi nepomůže.

Anebo že bych volil přecejen ANO? Právě ten pátek, co pánové Bartoš a Alattrash setrvali v delším přátelském hovoru, promluvil na demošce na podporu Izraele předseda Sněmovny Radek Vondráček. Vyjádřil svůj „osobní postoj“, tedy že je pyšný a hrdý na to, že čeští poslanci podporují Izrael. Pravil (mj.): „Považuji za velmi falešnou, ošidnou a nebezpečnou hru, která se hraje s lidskými právy a humanitárními otázkami v souvislosti s jasnými teroristickými útoky.“ Podpořil Jeruzalém jako hlavní město Izraele a vyslovil se proti vzmáhajícímu se evropskému antisemitismu.

Tak ano, budu volit ANO. Ale až bude Andrej Babiš ve vazbě.

Psáno a hořekováno na Lužinách v pátek 4. června 2021

Převzato z Šamanovy hospůdky U hřbitova.Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.