19.3.2024 | Svátek má Josef


ŠAMANOVO DOUPĚ: Ani korunu!

23.6.2021

Pan Andrej Babiš je ve střetu zájmů. Jak jednoduché konstatování, ke kterému dospěly orgány Evropské unie po několikaletém zkoumání. Možná k němu dospěly i proto, že si před dvěma lety na Psu přečetly můj článeček Ach, ty střety. (Tři mé vybrané psí příspěvky o střetech zájmů pana premiéra jsou pro zájemce uvedeny pod článkem.)

Ing. Andrej Babiš, premiér vlády tohoto státu, je v přímém střetu zájmů jakožto osoba ovládající Agrofert prostřednictvím svěřenských fondů. Pan premiér křičí, že Evropská unie nám nebude diktovat, jak si máme vykládat české zákony. Jenže zákony EU jsou stále ještě zákony mezinárodními a i když pan ekonomický inženýr nemusí vědět, že mezinárodní právo je nadřazeno právu národnímu, měl by k tomu mít nějakého právního poradce. Kterému by věřil. Protože takhle musím konstatovat, že kecá.

Andrej Babiš

Sejmuto z FB Andreje Babiše

Pan Andrej Babiš vyčlenil holdingový konglomerát Agrofert (pouze své české dceřiné společnosti z celkového počtu 250, s některými zahraničními dál vesele podniká) ze svého majetku. Tím tento „soubor majetku“ ztratil „právní subjektivitu“, protože nemá majitele. Skvělé. (Skvělé i proto, že může platit nižší daně.) Pan Andrej Babiš teď dle „českého zákona“ není majitelem. Jeho „odkloněný“, „anonymní a samostatný“ majetek je v rukou správce fondu. Jenže správce fondu určuje - a může odvolat - pan Andrej Babiš. Teoreticky může být správcem fondu i sám pan Andrej Babiš. Ale tak okaté to není jako u Čapího hnízda, jehož akcie pan Andrej Babiš věnoval manželce, švagrovi, dcerce a (dle pana otce duševně chorobnému) synkovi. Pan Andrej Babiš, dosavadní jediný vlastník 628 kmenových akcií Agrofertu (s nominální cenou po milionu) vložil 565 akcií do svěřenského fondu AB private trust I, který spravuje Ing. Zbyněk Průša, zbylých 63 akcií spočinulo ve svěřenském fondu AB private trust II, kde se o ně stará JUDr. Alexej Bílek.

A co. Splnil účel zákona? Och, nikoli. V lednu 2017 si povzdechl zachycený odborník Lukáš Eisenwort, daňový expert společnosti EK Partners v Hospodářských novinách: Pravidla svěřenských fondů jsou v Česku natolik tvárná, že je možné nastavit jakékoliv podmínky. A dodal: „Podnikatel si tak může zachovat nezměněný vliv na chod firem.“

No ale o co šlo? Vyjmout majetek z vlastnictví tehdejšího ministra financí? Ne, šlo o to, postavit „čínskou zeď“ mezi pana ministra/premiéra, jeho majetek - a vliv na rozdávání dotací. (Přičemž nejde o to, jestli dotace „ovlivňoval“, ale jestli je ovlivňovat „mohl“!) A to se nestalo. Právě podle „českého zákona“ (novely Občanského zákoníku) „Svěřenský fond zřízený k soukromému účelu slouží k prospěchu určité osoby.“ A obmyšlencem je v tomto případě - Ing. Andrej Babiš. Založením svěřenského fondu si zajistil kontrolu nad svým „odkloněným“ kapitálem - a hlavně nad příjmy vyplácenými obmyšlenému svěřenského fondu, což je on sám. Čili střet zájmů zůstává. Protože ministři (p)oddaní svému prvnímu ministrovi nikdy nepřipustí, aby on nějakou škodu utrpěl. A mohl by ji utrpět tím, že jeho firmy přestanou dostávat evropské dotace. Jenže neutrpí, protože mu ty dotace budou proplaceny ze státního rozpočtu. A když ne - huš, ministře, ze svého křesla (a hup na černou listinu)! To je ten střet zájmů, pane premiére!

Humorné v této souvislosti je, že v českém zákoně o střetu zájmů chybí - definice střetu zájmů. Ještě humornější je, že platné formulace tohoto zákona výslovně postihují (nebo mohou postihovat - ale nemusí) jenom vlastnictví či spoluvlastnictví firmy! Nikoli samotnou účast ve veřejných orgánech.

Ale, milý voliči, nemusíš se bát o svou koblihu. Pan premiér tě ujistil, že „žádné dotace vracet nebudeme“. Totéž říká ministryně pro místní rozvoj ANO paní Klára Dostálová. A totéž nakonec v dubnu řekl i mluvčí Evropské komise: Česko nebude vracet do Bruselu žádné peníze v souvislosti s auditem dotací pro Agrofert. Pan Ing. Andrej Babiš se raduje a tvítí: „Přesně, jak jsem říkal. Česká republika nebude muset vracet ani korunu.“

No jo, ale proč nebudeme vracet ani korunu? Protože agrofertí moloch od roku 2017, co platí zákon o střetu zájmů (159/2006 Sb., v současnosti jeho asi 17. novela) žádné dotace nedostal!

Žádné evropské dotace. Protože podřízení (přímí i nepřímí) pana Andreje Babiše o ně nepožádali. Protože věděli, že by tu mohl nastat zádrhel. Ale obmyšlenec svěřenských fondů netrpěl. Ty prachy šly z českého rozpočtu. A bylo jich odhadem - podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) - až šest milionů eur. No ale - ani jedna koruna, ne? O tu jsme přece nepřišli, ne? Jenom si pan Ing. Andrej Babiš pod sebe nahrabal dalších 150 miliard Kč. Peníze, které mohli - a podle jejich účelu i měli! - dostat drobní podnikatelé.

A do toho přichází výsměšně ministerstvo průmyslu a obchodu s tím, že se firmám pana obmyšleného premiéra (ve svěřenských fondech) vyplatí dalších 100 milionů za linku na toastový chléb, což je prý „ inovativní“ investice. Stejná, jako linka, kterou ve své německé dceřiné firmě pan Ing. Andrej Babiš už dříve postavil. Takže inovace nula. Podle Evropské komise i Evropského parlamentu. Ani deset (draze zaplacených) ministerských analýz nepřesvědčilo EK, že by se právě tato dotace měla proplatit. Evropská komise přitom jasně upozornila (ba téměř varovala), aby ani tento odklon peněz ze státního rozpočtu (ani další „odklony“ Agrofertu) neplatil český daňový poplatník. Vypadá to, jako by chtěl pan ministerský předseda vyždímat z českého státu maximum, jako by snad ani nevěřil, že ministerským předsedou zůstane i po volbách.

Přitom věrní státní zaměstnanci vyplatili po dubnovém zveřejnění auditní zprávy Evropské komise nějakou drobnou dotaci jedné z těch stovek dceřinek Agrofertu - naschvál! Teď bude náš stát (já taky) žalován, ale u Evropského soudu - a hin sa hukáže! Podle pana Andreje Babiše. Jenže to „hin“ může mít pro náš stát katastrofální následky. Že totiž z žádných dotací, o nichž se teď v EU jedná, nedostaneme

- ani euro...

Psáno a hořekováno v Praze na Lužinách v úterý 22. června 2021.

*****

Střety zájmů pana premiéra:
9.6. 2019: Ach, ty střety
4.9. 2019: Co se divíme
1.2. 2020 O těch střetech, nestřetech

Převzato z Šamanovy hospůdky U hřbitova.