Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Zrada jako politika

diskuse (1884)

První televizní duel finalistů prezidentských voleb se odehrál v neděli večer v České televizi. Původně Andrej Babiš avízoval, že nepřijde, přišel na poslední chvíli. ČT měla technické kiksy, chraplavý zvuk a dokonce při přenosu z ponurého prostředí Národního muzea vypadl na chvíli obraz. Petr Pavel se dostavil nemocný a chraptěl.

Reakce na vyznění duelu jsou různé, jak na výkon moderátora Martina Řezníčka (podle mého názoru byl výborný), tak na Andreje Babiše, tak na Petra Pavla. Televizní duely nejsou boxerský zápas a i v boxu bývají spory o vítězství, pokud jeden z borců nepadne K.O., což v televizi jaksi nejde. Objektivně jsou tyto duely nuda, přinejmenším tento byl: dvě hodiny opakování už viděného, ječící ufňukaný Babiš do kola opakující mantru o vládním kandidátu a hrozící totalitě a proti němu klidný, až flegmatický Pavel se svou tezí o konci chaosu. Přesvědčené každý z obou asi utvrdil, těžko si představit, že diváka s opačným názorem zviklal, natož přetáhl k sobě. Co s váhajícími? Nedozvěděli se nic nového a je zbytečné spekulovat, jak asi ten či onen na váhavé zapůsobili.

Jedno je nesporné. Babiš zde zdůraznil, že za ním stojí i milion občanů, kteří v parlamentních volbách hlasovali a jejich hlasy propadly. Jistě sem patří čtvrt milionu voličů Šlachtovy Přísahy, dále dvě stě tisíc hlasů komunistů a přes dvě stě tisíc hlasů Trikolory a Volného bloku. Propadli i sociální demokraté, nové vedení se sice přiklonilo k Pavlovi, ale bůh ví, jak se socdem voliči rozhodnou. Připomeňme si námluvy s Okamurou, jednání s putinovským agentem Foldynou a se stalinistou Skálou a máme tu jasný obraz  Babišovy opory .

Je tudíž jasné, že Babišovo extempore s odmítnutím vojenské pomoci – hypoteticky – napadeného Polska nebylo přeřeknutí, úlet nebo chyba (celou partii z debaty přinášíme na jiném místě). Je to Babišova politika. Pokud není Babiš naprostý hlupák, musel vědět, že jeho slova vyvolají v Polsku a Pobaltí prudkou odezvu. Odezvu? Poláci že by mu to někdy zapomněli, když ho mají v černém notýsku už za jeho pohrdavá slova o kvalitě polských potravin? Babiš v pondělí žádal Zemana, aby se přimluvil, až se potká, jak plánováno, s Andrzejem Dudou. Nebude odpuštěno. Andrej Babiš, který sám sebe nazývá diplomatem, odjistil minu pod česko-polskými vztahy a pokud bude zvolen, mina vybuchne. Poláci neodpustí Čechům, že zvolili do svého čela člověka, který si zradu vyvolil jako politiku. Totéž platí o zemích v Pobaltí, i ty se hněvivě ozývají.

Přitom Polsko by mělo být naší významnou oporou. Slovensko je jako stát v rozkladu a kdo ví, jak to tam dopadne. Vztahy k Rakousku jsou chladné. Lepší jsou s Německem, ale jako na spojence ve tvrdé krizi na Německo nelze spoléhat a už vůbec ne na Francii. Přitom vztahy s Polskem se dobře rozvíjejí a v mnoha ohledech jsou nám Poláci příkladem – podívejme se třeba, jak budují infrastrukturu. Rozvíjení spojenectví, to je proces. A do něho teď zasáhl neskrupulózní oportunista, schopný jakékoli podlosti.

Oba prezidentské termíny Miloše Zemana se odehrály ve znamení hanby. Bude-li Babiš zvolen, hanba bude nesrovnatelně ostřejší mezinárodní situace pokračovat.

Dodatek na téma Babiš diplomat:
Babiš: „Pokud budu prezident, všichni na Hradě budou mít prověrku na tajné. My nekradem.
Výrok ze singl rozhovoru v TV NOVA den před tím, než by měl Miloš Zeman žehlit jím uvařený konflikt s Polskem u polského prezidenta.

Dokonalé! A to by bylo minimálně pět let...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Rusko stáhlo všechny své válečné lodi z Azovského moře, uvedlo ve středu večer ukrajinské...

Josef Kopecký
25. 7. 2024

Zrušení zaručené minimální mzdy v soukromých firmách schvalují ve čtvrtek senátoři. Když to projde,...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Dojednáno, schváleno. NBA oznámila podpis lukrativního jedenáctiletého kontraktu s třemi...

kroc Tereza Krocová
25. 7. 2024

Klimatičtí aktivisté ve čtvrtek ráno narušili provoz na největším německém letišti ve Frankfurtu...

Tomáš Macek
25. 7. 2024

Francouzská policie vzala včera do vazby čtyřicetiletého Rusa. Podle prokuratury „dodával...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz