2.8.2021 | Svátek má Gustav


Za co může Babiš

23.6.2021

Odpověď je jednoduchá, zřejmě za všechno. Plně nahradil Miroslava Kalouska. Ten chytře zmizel ze scény která hrozí katastrofou, pokud předvolební kampaň půjde tak jak dosud: vyhraje Babiš s podporou SPD a plukovníka Šlachty, pokud by měli málo hlasů, vypomohou komunisté a opoblok se bude – jako doposud – rozčilovat, že měl pravdu. A že bohužel volili pitomci. 

Ti ještě chytřejší z opobloku pak budou rozvíjet ideu, že diktatura většiny je protidemokratická a že ty volby jsou v podstatě špatné zařízení. Kalouska se ten hrozící debakl netýká.

Hrozí ale jiný debakl, vize podzimu s dominancí ještě hnusnější varianty viru, opatrně se mu říká delta, a má se k světu v Británii díky tomu, že Británie má čilé styky s Indií. Andrej Babiš varuje před podzimem a nabádá, že se nesmí opakovat loňské chyby. Jemu to ale není nic platné, vždycky může za všechno, v tomto případě za to, že se lidi nechtějí dát očkovat, a tudíž že vláda opět selhala, jelikož podcenila propagaci. Toto moudro jsem vyčetl na serveru Info.cz, mně svým pojetím blízkého, autorem je Martin Schmarcz, též pozorovatel scény mně svým postojem velmi blízký (text je zde). Zde důvod mého podivu.

Konzervativec, vždy jsem se prohlašoval za konzervativního liberála, odmítá paternalistické přístupy stání moci k občanům. Občan se rozhoduje a role státu je v tom, aby zbytečně nenarážel na blbosti a aby jeho rozhodnutí chránil před gauneřinou. Jestli se někdo chce očkovat nebo nechce, je jeho osobní rozhodnutí. Osobně si myslím, že kdo se nechce očkovat, je nezodpovědný idiot, tím spíš, když naletí na nesmysly a hoaxy typu že Pfeizer injektuje lidem do těla toxický protein. Očkování mám zadarmo, trvá deset minut. Někomu po něm není nic, mně bylo po druhé dávce trochu blbě, jako kdybych večer před tím mírně přebral, každý to měl jiné. Prý se někomu z několika miliónů očkovaných něco stalo, asi tak, jako když někomu z miliónů lidí na chodníku spadne ze střechy taška na hlavu.

Je to věc osobní úvahy. Reklamní kampaň běží, a zase – podle mého – je dobře nastavená: očkování a) zásadně zmenšuje riziko nákazy, b) silně oslabuje vliv státní buzerace, zvláště při zahraničních cestách. Co chcete víc k tomu dodat? Co by vláda, řekněme hned jinak, co by měl Babiš k tomu dodat, aby nahnal lidi do očkovacích center? Dát každému tisícovku na ruku. Není to tak špatný nápad, přišlo by to stát laciněji než léčení. Hned by ale nastal řev na téma populismus a podbízení.

Takže tak. Vakcíny, jak se předpokládalo, je po počáteční hysterii víc než dost. Zájem, taky jak se předpokládalo, klesá, nic se neděje a lidi se přestávají bát. Podzim nikdy nebude a indická mutace se k nám nedostane, protože je Anglie daleko.

Může za to Babiš.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.