2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Vina se prohlubuje

24.9.2013

Rozpuštěný a vypuštěný parlament svou kolektivní neinteligencí a zbabělostí podlehl populistickému vábení a ve snaze se zalíbit schválil přímou volbu prezidenta. Důsledky jsou zřetelné. K moci se dostal samolibý nenávistný arogant, který v rekordně krátké době rozbil zavedený politický systém na kusy a nyní zcela nestoudně protežuje politickou stranu nýmandů a cpe ji do parlamentu, aby si tam z ní udělal páku proti sociální demokracii. No a co?

Lidem se to líbí! Lidé to schvalují a podle STEM 83 % dotázaných přímou volbu schvaluje – a 90 % lidí si přeje, aby byl prezident nadstranický. Nastala chvíle na citaci Churchillova výroku, že nejtvrdší argument proti demokracii je setkání s voličem. Ovšem užitečnější než lamentace je zauvažování, co tento výsledek znamená.

Po celých těch dvacet let obnovené demokracie v naší zemi se objevuje ve výzkumech výsledek, že lidé mimořádně silně nesnášejí politikářské hašteření. Právě to zabilo zoufalou Nečasovu koalici. Od samého začátku, kdy bezpříkladně silný mandát sliboval možnost promyšlených racionálních reformních kroků (po kterých se léta volalo), se hlavní hráči, ODS a TOP 09, bavili soubojem o to, kdo bude "hegemonem pravice". Ono to hašteření má jednoduchou příčinu, není to jen nedostatek inteligence a dobré vůle politiků. Příčina je v tom, že jejich hlavní zájmy jsou zájmy soukromé a klientské, zatímco zájmy státu a zájmy společnosti jsou hluboce vzadu v pořadí důležitosti a jsou v podstatě pokládány jen za startér ždímání peněz ze státní pokladny. Důchodová reforma? Správci druhého pilíře si namastí kapsu. Církevní restituce? Celé mraky krkavců už krouží a radostně skřehotají. Racionalizace výplat sociálních dávek? Dáme kšeft soukromé firmě. No a protože každý z aktérů této hry má jiné klienty a je přisáklý k jiné skupině pijavic, odtud vedou nevraživosti mezi ODS a TOP 09 a Bártou a mezi všemi.

Občané, kteří radostně zvolili coby nadstranického, moudrého, vlídného a vášně uklidňujícího prezidenta Miloše Zemana, teď mají dojem, že Zeman a jeho skupina loutek s Jiřím Rusnokem v čele jsou cosi jako nerozhádaná exekutiva, které na státu záleží. Takže ne Lukolil, takže ne ruská firma coby budovatel dostavby Temelína (a to jsou projekty notoricky známé). Lidé žijí v iluzi, že ten moudrý pán, kterého zezadu olizují na známkách, bdí nad zájmy státu.

To bude překvapení!

A další se chystají. Zákon o obecném referendu, to je další šílenství, které nás čeká. Že prý budeme o gripenech rozhodovat v referendu... Zdravý rozum napovídá, že v referendu mají občané rozhodovat ve věci, která se jich bezprostředně týká. Nechť se koná referendum v naší obci, zda se má k dosavadním dvěma rybníkům zřídit třetí (dávám jako hypotetický příklad, naši zvolští zastupitelé nic podobného v úmyslu nemají). Ale rozhodovat o gripenech? Kdo z nás co ví o gripenech?

Teze "čím víc hlasování, tím víc demokracie" je nebezpečná a hloupá. Což je vlastně totéž. Co je hloupé, je nebezpečné.

Ustavení prezidentské volby bez důkladné revize ústavy bylo hloupé, a tudíž nebezpečné. Lidé tomu tleskají a to je hloupé a nebezpečné – protože to povede k dalším hloupým a nebezpečným krokům. Jako je obecné referendum bez přísného a jasného a zásadně definovaného ustavení, jak má referendum fungovat.