21.10.2020 | Svátek má Brigita


Trumpova zkouška

7.1.2017

Dva týdny zbývají Donaldu Trumpovi k převzetí úřadu a už stojí před bezpříkladným problémem. Je to doslova zkouška státníkova. Podle dostupných informací je zřejmé, že za úniky informací z demokratické strany skutečně stojí Rusko a jeho tajné služby a že WikiLeaks posloužily jako zbraň v ruské hybridní válce.

Trump doposud neudělal nic nezvratného. Neoficiální zprávy zpochybňoval, ale nikoli tak, aby ze své pozice nemohl vycouvat. Situace je pro něho velmi nebezpečná – vzpomeňme na aféru Watergate z roku 1972, která ve svých důsledcích nakonec stála prezidenta Richarda Nixona úřad. Také v jádře šlo o předvolební pletichy, přičemž Nixon se musel úřadu vzdát ani ne kvůli pletichám, jako kvůli tomu, že lhal. Trump tedy musí doslova v těchto hodinách udělat něco, co mu zachrání krk, jinak vstoupí do Bílého domu nikoli levou nohou, ale nacouvá do něho zadkem a hrozí mu nebezpečí, že bude vykopnut.

Má to samozřejmě širší souvislosti a upozornil jsem na ně už včera.

Americké tajné služby najednou vědí, že Assange a jeho propagandistický podnik je ve službě Rusů. Neviditelný pes není žádná CIA ani FBI, avšak za pomoci elementární logiky a selského rozumu jsme zde nejednou vyslovovali podezření, která nyní vedoucí činitelé amerických tajných služeb prohlašují před oficiálními vyšetřovateli. Každého napadne otázka, jak je to možné a jak se to mohlo stát.

Je to důsledek atmosféry ve společnosti. Po desítky let vedené mediální masáži má veřejnost nedůvěru k orgánům, které ji mají chránit. Julian Assange se stal miláčkem médií. Přečtěte si článek o něm i v naší Wikipedii. Je tam snad slůvko o tom, že Assange v ruské službě zasáhl do amerických voleb? Článek jen uvádí, že tento člověk „WikiLeaks vidí jako jakýsi prostředek informační války proti stávajícímu počínání vlád a neokorporativistického chování, proti kterému má smysl bojovat.“ Za tento postoj mu Italové odhalili bronzový pomník. Ani slovo o tom, že WikiLeaks z Putinova pokynu pomáhaly Trumpovi. Ale nejen na naší Wikipedii, o posledním vývoji netuší ani její anglicky psaná verze, třebaže Wikipedie dovede být aktuální v řádu hodin. To je jen na ilustraci, jaká je převládající nálada. Co mají v této atmosféře vládní orgány dělat?

Obraťme se k našemu rybníku. Není nejmenších pochyb o tom, že u nás fungují desítky takových Assangeů. Takový Protiproud je stoka plná hnusné prolhané propagandy. To je ale jen jeden web, lze jich jmenovat desítky. Co dělají naše tajné služby, naše orgány určené k ochraně země, jak brání Česko proti této subverzi?

Při ministerstvu vnitra vzniklo Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám. Ještě než stačilo hnout prstem, už všichni víme, že je to Orwellovo ministerstvo pravdy a že je to útok proti našim svobodám a páka k podkopání zbytků demokracie. Podívejte se na webovou stránku této nové instituce. Nenašel jsem tam nic, co by mi útočilo na rozum. Třeba začnou. Třeba to bude opravdu Orwell, a jistě je dobře zůstávat ve střehu, tím spíš, že podnět přišel z Bruselu. Chladnou hlavu ale je dobře zachovat i v této souvislosti. Až nám ji začnou oblbovat, protestujme, ale zatím nehnuli prstem a vůbec netušíme, co chtějí dělat. Nejspíš to nevědí ani oni.

Neměli bychom ale pustit ze zřetele, že terorismus není motiv z dobrodružného filmu a že hybridní hrozby nejsou jenom hrozby, ale že je to agrese, která probíhá, sílí a je namířena proti nám.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.