Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

VÝZKUM: Čas pro radikální reformu

diskuse (6)

V minulém příspěvku jsem argumentoval, že pro zvrácení nepříznivého vývoje inovativnosti české ekonomiky, jehož negativní důsledky jsou stále patrnější, je nezbytná radikální transformace systému řízení a financování VaVaI. Samozřejmě by musela probíhat v rámci radikální transformace celé ekonomiky, která by byla její nezbytnou podmínkou.

Pozorováno s jistým odstupem, je zde řada objektivních důvodů, proč by měla radikální reforma systému řízení a financování VaVaI proběhnout, některé z nich mají dokonce celosvětovou platnost. Vždyť principy současné organizace vědeckého výzkumu, které se formovaly v druhé polovině sedmnáctého a první polovině osmnáctého století, v době Academie Francaise a Humboldtovské university, přetrvávají bez velké změny ve vyspělých zemích dodnes. Tato doba byla hodně jiná, byla jiná obecná vzdělanost, jiná úroveň technologií, vědců byla hrstka a jejich financování pokrývali z větší části různí mecenáši. V dnešní době jsou výzkumné instituce obrovské konglomeráty, výzkum a vývoj je součástí převážné většiny významných ekonomických aktivit, (údajně) 95 % všech vědců, kteří kdy žili, žije dnes a finanční zdroje alokované z peněz daňových poplatníků do této oblasti jsou enormní. Je až s podivem, že vědecká komunita, která má kreativitu, hledání neustálé změny a stálé vytváření něčeho nového, v popisu své práce, tak málo změnila na organizaci a způsobu své práce, starých téměř 400 let.

I za stávajícího systému však dosahují různé země různých ve VaVaI výsledků. To má řadu příčin, např. i historických. Ale jednou z hlavních je obecná vědecká politika vládnoucích politických elit a samozřejmě velikost zdrojů, které mže daná země pro rozvoj VaVaI. A zde vstupuje do potřeba reflexe možností dané země v současném globálním světě.

Česká republika je země maximálně střední velikosti a naše zdroje jsou logicky omezené. Při financování vědy se proto musíme také vážně zamyslet nad tím, jaké výsledky můžeme tom či onom vědeckém oboru reálně dosáhnout za peníze, které lze do této oblasti uvolnit. Byť formálně existuje celý systém „RIS strategií“, současné financování vědy fakticky není prioritizováno, tj. není zaměřeno na podporu několika málo vybraných oblastí, kde by byla reálná šance něco dosáhnout, nýbrž je rozmělněno – podle hesla každému trochu – na spoustu dílčích aktivit, které v konečném součtu nikam příliš nevedou. Tento přístup se nejvíce projevuje právě v oblasti přenosu (odborně se říká „transferu“) výsledků výzkumu a vývoje do praxe, kterého se do značné míry týká právě návrh novely zákona č. 130/2002Sb. exministryně Langšádlové, se kterým jsme v předchozích příspěvcích začali.

Abych byl dobře pochopen, pod radikální reformou nemám teď na mysli vyplození dalšího tlustospisu s názvem Strategie. Strategie je přístup k a postup při řešení problému. Zde mám na mysli samu formulaci problému, tj. kladení a diskusi otázek: „V čem je současná situace neuspokojivá a jak pro koho“? „Jak se technologická krajina změní v době, kam dokážeme dohlédnout“? „Jaké normy, řídící procesy a finanční nástroje by nové situaci odpovídaly, aby situace byla uspokojivější?

Technicky vzato naše země nepochybně disponuje dostatkem odborníků, kteří jsou schopni uvedené otázky diskutovat a navrhovat řešení, nakonec lze vždy sáhnout po odbornících ze zahraničí. Takže radikální reforma řízení a financování VaVaI v %CR představitelná je! Klíčovou otázkou však je, zda po kladení těchto otázek a diskusí odpovědí na ně je vůbec poptávka?

Obávám se, že taková poptávka v současné době chybí. I tak rozdílní ekonomové jako jsou Václav Klaus nebo Markéta Šichtařová, a s nimi i řada dalších expertů publikujících na Neviditelném psu i jiných platformách, se shodují v tom, že na potřebnou radikální sociální a ekonomickou transformaci, která je podmínkou reformy řízení a financování VaVaI, není naše společnost připravena. Není rok 1989 s jeho nadšením pro svobodu a pilnou práci. Vyrostly nové generace, které vnímají svět jinak.

Toto obecně „nenadšené“ prostředí ještě potencuje odmítavý postoj akademické obce k jakýmkoliv reformám. Akademici mají (částečně i oprávněný) pocit, že se stále nějakými reformami hrozí, ale ve skutečnosti se pouze zasívá neklid. Pro vědeckou práci je přeci zapotřebí dlouhodobě stabilní prostředí! Proto přes zjevné objektivní důvody popsané v minulých příspěvcích v akademickém světě pro radikální změnu nikdo příliš nehoruje. V tomto postoji nacházejí i podporu v mezinárodní akademické obci. Vědci celosvětově tvoří velmi soudržnou komunitu, vyznačující se silným sebeuvědoměním vlastních zájmů a vysokou mírou konzervativnosti, která celkově nemá zájem na radikálně změn stylu vědecké práce.

Musíme tedy uzavřít, že naděje na změnu k lepšímu v oblasti VaVaI jsou liché a že se musíme smířit s pokračováním postupné deteriorace inovativnosti naší ekonomiky doprovázené silnými sliby a naprosto nedostatečnými činy? Pevně věřím, že nikoliv! Proč si to myslím se pokusím osvětlit v následujícím příspěvku.

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Michael Pánek
19. 7. 2024

Zástupci opozice navrhli, aby slovenský parlament přijal usnesení odsuzující raketový útok na...

Lubomír Stejskal
19. 7. 2024

Ono je to totiž s dnešním Tureckem, potažmo s Erdoganem, podstatně složitější. Jistěže každý...

Martin Mařák
19. 7. 2024

Ani bych se nedivil, kdyby prezident Macron nakonec pověřil sestavením vlády nějakého relativně...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Petr Rada bude moci být na lavičce Dukly Praha v sobotním utkání úvodního kola prvoligové sezony...

ČTK, Lidovky.cz
19. 7. 2024

Na luxusním bulváru Champs-Élysées v Paříži byl ve čtvrtek při útoku nožem zraněn policista....

Stanislav Kučera
19. 7. 2024

Jde o ohromující čísla. 16 milionů fandů na místě, čtyři miliardy diváků u televize. Slavnostnímu...

Jindřich Göth
19. 7. 2024

V 94 letech zemřel americký komediální herec Bob Newhart. Českým divákům byl známý především jako...

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Jeden člověk přišel o život a čtyři další utrpěli zranění v noci na dnešek při silné explozi v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz