15.6.2021 | Svátek má Vít


Trump a druhý impeachement

14.1.2021

Donald Trump je první americký prezident, kterého dvakrát postihl proces impeachementu, tedy ústavní žaloba za závažný delikt. Pokud by prošla posouzením i horní komory, takový úředník, tedy i prezident, by byl zbaven funkce. V případě Donalda Trumpa by mohl být zbaven možnosti ucházet se znovu o kandidaturu na prezidentský úřad. 

Šéfka sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová označila Trumpa za hrozbu pro Spojené státy a obviňovala ho z podněcování vzpoury. Lídr republikánů ve sněmovně Kevin McCarthy připustil, že Trump nese odpovědnost za útok na Kongres, nicméně proces impeachementu nepodpořil. Sněmovna reprezentantů návrh žaloby většinou hlasů podpořila. Konečný verdikt je ale na Senátu.

Je o americkou záležitost a týká se Američanů, nicméně s ohledem na váhu, jakou USA ve světě mají, nám nemohou být takto závažné záležitosti lhostejné. Pokud nechceme připustit na konspirativní teorii o zfalšování voleb, pak musíme konstatovat, že Trump na závěr svého období ostudně selhal. K tomu, abychom na jeho verzi o zfalšovaných volbách přistoupili, bychom museli přistoupit na to, že jsou Spojené státy něco jako Bělorusko, že jsou prolezlé levičáckou konspirací až na úroveň jednotlivých volebních místností a že stejnou konspirací jsou zasažené i soudní orgány včetně Nejvyššího soudu, do něhož sám Trump dosadil tři soudce. To je ale obvinění tak šílené, že máme právo pochybovat o zdravém rozumu muže, který je vyvolal. Pokud by se mělo potvrdit, pak je to s USA na dlouhou dobu špatné a s nimi i pro celý svobodný svět.

To se ale pohybujeme ve sféře konstrukcí a dohadů.

Jedno je jisté: jestliže si i málo zasvěcení pozorovatelé všimli rozdělení Spojených států, události posledního týdne tomu daly korunu. Jak nově zvolený prezident Biden, tak odcházející Trump nabádají ke smíření a klidu. Na Trumpových slovech už nezáleží, v danou chvíli je to politická mrtvola.

Státnicky by se měl zachovat Joe Biden a měl by silou autority úřadu, který bude za týden zastávat, hodně přispět k uklidnění vášní. Médii ale vibrují fanatická slova Nancy Peloisové. Fanatismu by se měl Biden bát mnohem víc než politicky mrtvého Trumpa. Ten ho už ohrozit nemůže. Fanatici ale ano. Ujímá se nejvyššího úřadu v zemi, kde už děti udávají svoje rodiče, to je oblíbená společenská disciplína z doby stalinského teroru. Přitom každý teror se tvářil jako očista od něčeho špatného, jako obrana a náprava. Impeachement, ať už dopadne jakkoli, k uklidnění vášní nepřispěje. Bude signálem k zesílení honu na čarodějnice, který je v chodu už dnes.

Dočkat se můžeme čehokoli, včetně takové absurdity, že budou pronásledovaní Američané emigrovat ze zfanatizovaných USA do Evropy. Třeba včetně Česka – aspoň bychom mohli splatit dluh.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.