30.6.2022 | Svátek má Šárka


Spadla klec

16.5.2012

Policie zatkla středočeského hejtmana Davida Ratha krátce poté, co za neznámých okolností převzal od dosud veřejně neznámé osoby snad sedm milionů údajně v krabici od bot. Věc je jasná. Ovšem i Janouškův případ byl jasný a viděli jste někdo Janouška v teplákách?

Na věci je podivné, že se někdo tak chytrý jako David Rath nechal tak hloupě nachytat. V trezoru Rathova stranického kolegy Jana Kavana se našel igelitový pytlík napěchovaný bankovkami a Kavanovi stačilo říct, že si nepamatuje, co je to za peníze a jak se v jeho trezoru ocitly a byl klid. Jsou tedy předčasné jásoty nad tím, že se podařilo chytit prvního padoucha při činu.

Toto je třeba podotknout ve prospěch střízlivosti pohledu. Rath je zřejmě politicky vyřízený. Když šlo o Stanislava Grosse, jeho strana za něho bojovala lví silou a Gross nikdy nebyl z ničeho usvědčen a dnes je to úspěšný multimilionář takříkajíc za vodou. Za Rathem jak se zdá strana nestojí. Doporučuje mu abdikaci na poslanecký post, přičemž jeho náhradníkem je další osoba poznamenaná podezření z nekalostí. Rath ale žádnou abdikaci nepodal a je dlužno na hěo pohlížet jako nevinného, dokud nebude eventuálně odsouzen.

Doba se však přece jen mění. Vít Bárta byl pravomocně odsouzen a to je skutečnost, která mu jistě nepřidává ke klidu. Navíc, on není jediný, kdo nemá klidnou noc.

Připomenu scénu ze slavné knihy (a slavného filmu) Den pro Šakala. Policista Claude Lebel tam mimo jiné odhalí díky odposlechům zrádce z nejbližšího kruhu kolem ministerského předsedy. Když se ho ptají, jak ho napadlo odposlouchávat právě toho člověka, odpovídá s údivem:

"Ale já jsem vás odposlouchával všechny!"

Včetně onoho ministerského předsedy.

Konec podobenství. Neklidnou noc a naskákané pupínky musí mít nejeden papaláš z takzvané vysoké politiky. Co všechno policie ví a po kom jde? Teď už bude i méně důvtipnému jasné, proč je v poslanecké sněmovně takový odpor proti policejnímu odposlechu.

On totiž funguje.

Což nic nemění na tom, že byl Rath neobyčejný nešika, že se nechal tak trapně nachytat.

Hollande jede za Merkelovou

Nově zvolený francouzský prezident Hollande jede za německou kancléřkou Merkelovou. Ještě se nesetkali a už se ví, že půjde o změnu unijní smlouvy o rozpočtové kázni. Tu jsme nepodepsali. Takže vláda nebude muset vysvětlovat občanům, proč se mění mezinárodní smlouva jenom proto, že v jedné z 27 zemí Unie nějak dopadly prezidentské volby. A nebude muset přemýšlet, co příště podepsat nebo nepodepsat, když třeba příště nějak dopadnou volby v Německu.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!