Sever proti Jihu 2
Není to tak, že jde o čistě zahraničářské téma, dnes už se těžko odlišuje, co je domácí a co je nedomácí. Prezident Trump ohlásil odstoupená od Pařížské dohody o ochraně klimatu. To jistě vyhrotí už teď drsný ideový zápas ve Spojených státech a přenese se bezesporu i do Evropy, tudíž i k nám.
Ve své vlasti má Trump významnou část médií proti sobě. Cíl je jasný - zbavit se ho, sesadit ho. Teď místo minometů nastoupí gardové minomety neboli Kaťuše. Trump se postavil jednomu ze zásadních dogmat progresistického náboženství, dogmatu o klimatu. Pařížské dohody mají deklarovaný cíl ovlivnit ohřívání planety. Je to cíl vědecky nedoložený, pokud vědu nevnímáme jako výsledek hlasování nebo referenda. Cíl byl stanoven politicky, nikoli vědecky, a prostředky k jeho dosažení jsou mocenské. Trump se tomu postavil.
V druhém pokračování americké občanské války nejde o rozdělení geografické, na Sever a Jih. Ta hranice jde napříč společností s přesahem daleko za hranice kontinentu, jak jsem předeslal v úvodu. Rozjitření bude veliké a o to bude obtížné zachovat chladnou hlavu.
Jde tedy o ochlazení hlav, nikoli planety. Zde malý příspěvek, připomenutí:
Nikdo rozumný asi nebude proti lepšímu ovzduší, proti omezení spalin, proti šetření vodou. V tomto ohledu se udělal za poslední desetiletí obrovský kus práce. Je více zeleně, vody i vzduch jsou čistší. Omezení zplodin všeho druhu je v obecném zájmu, a tudíž je třeba v technických inovacích pokračovat.
Projekty na změny klimatu do roku 2100 však postrádají vědecký podklad. Jejich motorem je vidina obrovských zisků těch, kteří na tohoto koně vsadili. Důsledky jsou katastrofální - u nás (a jsme u domácí politiky) pociťujeme dopady nesmyslu s biopalivy a řepkou a všichni občané doplácejí na podvod se solární energetikou. Za klimatickým humbukem jsou obrovské peníze a silné vlivy. Donald Trump se jim vzepřel, ale odstoupením od takzvané dohody a ve skutečnosti diktátu vyhráno není. Ty opravdové bitvy teprve přijdou.