25.10.2021 | Svátek má Beáta


Rozklad státu

24.2.2021

Titul šílenost dne náleží úternímu rozhodnutí Městského soudu v Praze, který nařídil pražskému gymnáziu Na Zatlance obnovit prezenční výuku. Důvod? Aktuální nouzový stav odporuje ústavnímu pořádku, jelikož ho neposvětila sněmovna. A ta, jak všichni víme, před dvěma týdny odmítla vládě nouzový stav prodloužit. 

V Česku je 355 gymnázií. Nad ředitelstvím každého z nich teď visí Damoklův meč. Co je víc? Vládní nařízení, anebo soudní rozsudek? Co bude dál? Spustí se na gymnázia lavina žalob, a pokud na gymnázia, pak patrně i na další školské a jiné instituce.

Parlamentní opozice v úterý horuje pro podporu pandemického úsilí jinak zcela špatné vlády. Je to ta opozice, která ústavně korektní nouzový stav neumožnila, pročež její hejtmani se přičinili, aby nekorektně pokračoval, zatímco její senátoři usilují o to, aby nebyl schválen pandemický zákon, který by měl být vodítkem od pondělka, až neústavní nouzový stav přestane platit.

Je snadné propadnout beznaději, protože jsme svědky - a bohužel hlavně oběťmi - totálního rozkladu státu. Vytratil se z něho základní instinkt pro soudržnost v kritické situaci. 

Je opravdu těžké posoudit, kdo selhal víc, jestli vláda nebo opozice – naštěstí je tu Ústavní soud, který udělal všechno pro to, aby tomu domečku z karet podtrhl ubrus, a v tomto sporu má šanci na palmu vítězství, když připočteme jeho kousek se zrušením volebního zákona v době po vyhlášení voleb.

Nezbývá než opakovat, zachraň se, kdo můžeš. Nevystavovat se zbytečným rizikům. Vyhýbat se skrumážím. Nevěřit, že to od kamaráda nemůžu chytnout, protože on to myslí dobře. Respektovat zásadu Tří R. Je to jediná naděje?

To není naděje, ale základní sebeobrana. Nicméně jsou i nadějné momenty, například sdružení Mladých praktických lékařů. Sdružení je připraveno i samo distribuovat vakcíny, které se vinou totální vládní neschopnosti nedostanou ke klientům. Tlak velkých firem, i ty jsou připraveny testovat a očkovat. Naděje je v iniciativách typu Cesta ze tmy, která navrhuje, jak umožnit lidem normálnější život, opět je to založeno na testování. Ta vypadá velmi reálně. Testování před vstupem na stadion? Vždyť před vstupem do arény O2 jsme také museli projít rámem a kontrolou. Principiálně je to totéž, jedno by byla obrana před nákazou, druhé obrana před fanatismem, jedno i druhé je zlo.

Aston Ondřej Neff


Advantage Consulting, s.r.o.
CHEMIK ABSOLVENT (PLAT AŽ 25.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 22 000 - 25 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.