20.3.2023 | Svátek má Světlana


Politické bilancování

29.12.2009

Že tam není komunista Filip je velmi potěšující, zajímavé je i poslední místo ve zveřejněné části žebříčku, jež obstaral někdejší ministr vnitra a premiér a též plzeňský právník Stanislav Gross s 22%.

Význam ten žebříček nemá vůbec žádný, je to jen součást politického folkloru, nicméně o něčem přece jen vypovídá. Když se na žebříček podíváme (zde), uvidíme pořadí nikoli míry zásluh o stát. Nebožtík Pavel Dostál, dej mu pánbu věčnou slávu, je na pátém místě politických velikánů a při vší úctě si troufnu tvrdit, že tolik cihel do budování státu přece jen nepřiložil. Osobně mě těší slušné umístění Pavla Teličky (52%), ale i to asi nevyjadřuje jeho zásluhu o vstup ČR do EU, následované vykopnutím z místa eurokomisaře (v němž se výborně osvědčoval) a nahrazením Vladimírem Špidlou (45%). Zdá se totiž, že lidé oceňují spíše slušnost a bezúhonnost než reálný přínos k obecnému blahu.

Bezúhonnost lze měřit prostě tím, zdali je ten či onen velikán zapleten do špinavostí. Umístění Stanislava Grosse tuto tezi podporuje, ale vlastně i těch prvních deset, nikdo z nich nebyl zapleten do žádné mrzkosti. Pak asi následuje pořadí podle mediální popularity. Ovšem zajímavé je bídné umístění Mirka Topolánka a Jiřího Paroubka. Paroubek dostal 45% a Topolánek dokonce jen 36% a předčili ho i Jandák s Marvanovou. No, není to naše starost. Je to starost strany, kterou povede do voleb v roce, který nás čeká už za dva dny.