2.7.2022 | Svátek má Patricie


Podmínka pro Babiše? Groteska vrcholí.

31.3.2022

Podle serveru Seznam-zprávy navrhuje státní zástupce Jaroslav Šaroch pro Babiše za dotační podvod pokutu a tři roky v podmínce na pět let. Pokuta má činit deset mega, pro paní Mayerovou půl milionu. Zpráva je nepotvrzená. 

Trestní oznámení bylo podáno v listopadu 2015 a od té doby je Babiš titulován coby osoba trestně stíhaná. Jeho snaha dosáhnout prezidentského úřadu bývá interpretována i tak, že chce získat trvalou imunitu, aby nešel sedět.

Informace se možná nepotvrdí. Pokud ano, pak to bude doklad teze, kterou tu opakuji po celou dobu trvání aféry. Šlo o podfuk, jakého se velké firmy dopouštějí a jistě nejen u nás. Je to patrné na třeba jen letmý pohled. V právním státě ale není jednoduché dokázat mimo veškerou pochybnost u soudu, že šlo o vědomý a zamýšlený podvod. Před dvěma lety jsem tu napsal:

Poslední vývoj v kauze Čapího hnízda potvrzuje, že převod podniku z Agrofertu na Babišovy příbuzné byl podnikatelský dotační podfuk, avšak kvalifikovat ho jako trestný čin je krajně obtížné, ne-li nemožné.
Vzhledem k enormnímu mediálnímu tlaku se vrchní státní zástupce Zeman neodvážil úplně potvrdit první rozhodnutí státního zástupce Jaroslava Šarocha celé šetření zastavit a prodloužil agonii ve věci Andreje Babiše: jinak by mu chvilkaři zbourali barák, obrazně řečeno. Ochotný detektiv Nevtípil se tak ocitl v Ovčáčkově roli – Ovčáček dodnes hledá Peroutkův článek, Nevtípil hledá důkazy o podvodu. V posledním kroku ovšem nejde o Andreje Babiše staršího, nýbrž mladšího. Toho zainteresovaná veřejnost dobře zná, protože mu investigativní novináři Kubík a Slonková vnikli do bytu a filmovali ho kamerou v brejlích, jak stojí přede dveřmi na toaletu a blekotá nesmysly. To vše je nechutné, ať se na to díváme z jakékoli strany.
Nejvíce nechutné jsou samotné dotace. Ty by byly správné a mravné, kdyby šly například na infrastrukturu, tedy na silnice a železnice především. Firmy ze států, které jsou čistými plátci do evropské kasy, u nás podnikají a čerpají zisk, a je tudíž správné a mravné, když přidají prostředky na rozvoj něčeho, co jim v získání zisku pomáhá. Hospoda ale není infrastruktura a dotování hospody je nemravnost už proto, že ne každá hospoda získá nárok na dotaci.

K tomu nemám co dodat ani dnes. Avízované nové důkazy (údajně zfalšované podpisy) zřejmě nejsou moc průkazné a případné svědecké vystoupení Andreje Babiše ml. před soudem by soudě podle jeho běžně podávaných výkonů neudělalo žádoucí dojem. Návrh státního zástupce je ve stylu chytré horákyně a neuspokojí nikoho. Jedni budou zklamáni, že Babiš nejde sedět do cely po Kajínkovi na Mírov a Babišovi příznivci budou rozhořčeni, že jejich nevinný idol je trestán: podmínečný trest je přece taky trest.

Jak to tak vypadá, po aféře zbude jen pachuť v ústech a v důsledcích z ní bude profitovat sám Andrej Babiš, který pro své hnojomety získá vydatnou munici.

Aston Ondřej Neff