23.10.2020 | Svátek má Teodor, Theodor


Uzel na nechutném ranci

5.2.2020

Poslední vývoj v kauze Čapího hnízda potvrzuje, že převod podniku z Agrofertu na Babišovy příbuzné byl podnikatelský dotační podfuk, avšak kvalifikovat ho jako trestný čin je krajně obtížné, ne-li nemožné. 

Vzhledem k enormnímu mediálnímu tlaku se vrchní státní zástupce Zeman neodvážil úplně potvrdit první rozhodnutí státního zástupce Jaroslava Šarocha celé šetření zastavit a prodloužil agonii ve věci Andreje Babiše: jinak by mu chvilkaři zbourali barák, obrazně řečeno. Ochotný detektiv Nevtípil se tak ocitl v Ovčáčkově roli – Ovčáček dodnes hledá Peroutkův článek, Nevtípil hledá důkazy o podvodu. V posledním kroku ovšem nejde o Andreje Babiše staršího, nýbrž mladšího. Toho zainteresovaná veřejnost dobře zná, protože mu investigativní novináři Kubík a Slonková vnikli do bytu a filmovali ho kamerou v brejlích, jak stojí přede dveřmi na toaletu a blekotá nesmysly.

To vše je nechutné, ať se na to díváme z jakékoli strany.

Nejvíce nechutné jsou samotné dotace. Ty by byly správné a mravné, kdyby šly například na infrastrukturu, tedy na silnice a železnice především. Firmy ze států, které jsou čistými plátci do evropské kasy, u nás podnikají a čerpají zisk, a je tudíž správné a mravné, když přidají prostředky na rozvoj něčeho, co jim v získání zisku pomáhá.

Hospoda ale není infrastruktura a dotování hospody je nemravnost už proto, že ne každá hospoda získá nárok na dotaci.

Že si takový nechutný ranec uváže na krk člověk vstupující do politiky a nedovede se ho včas zbavit, to je trapné a směšné, a on sám to může omluvit jen konstatováním, že to jeho voličům nevadí. Nicméně vadí to ve výkonu veřejné služby: s tak vypečeným chlapíkem chtějí spolupracovat zase jen vypečení chlapíci a tak se stalo, že tu Babiš stojí jako panák podporovaný rudými tyčkami.

Šarochovo poslední rozhodnutí dostane vrchní státní zástupce k posouzení. Nejspíš ho potvrdí, protože tady mu už o pozici nejde. Andrej Babiš mladší je figura mimo reflektor veřejného zájmu, třeba že ho Kubík se Slonkovou těmi brejlemi tak pěkně nafilmovali před dveřmi na záchod a vše posléze okomentovali, aby každý věděl, co si o věci myslet.

On si o věci myslí každý svoje – a s ohledem na dělící čáry společnosti, bez ohledu na fakta a už vůbec ne s ohledem na zdravý rozum.

Kdyby aspoň nějaký rozum fungoval, tradiční politické strany by nebyly v troskách a do čela se nehrnuli šílenci s fantasmagorickými vizemi.

Aston Ondřej Neff


Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.