1.10.2020 | Svátek má Igor


Pirátské ptydepe

1.11.2019

Termín ptydepe známe ze hry Václava Havla Vyrozumění. Slovo vstoupilo do jazyka s významem podobným Orwellovu slovu newspeak. Rozdíly v nich jsou – pro ptydepe se vžil význam ve smyslu nesrozumitelného blábolu institucionálního sdělení, kdežto newspeak už je podbarven mocensky. Chápu to tak, že newspeak je mocensky podložené ptydepe.

Politická strana Pirátů je na tom tak, že zatím je v opozici a zatím žádnou moc nemá, jen o ni usiluje. Je ale natolik blízko, že se v ní objevují pnutí. Už jsme si ho všímali v našem seriálu politických glos. Situace mezi Piiráty, zdá se, se nezklidňuje. Zde příklad, v jazyce čistého ptydepe:

V souvislosti s odpovědností Mediálního odboru za nezvládnutí externí komunikace v kauze Krausová - Tenzer, kdy došlo k tomu, že mediální komunikaci za Michaelu Krausovou z ne zcela jasných důvodů vedl její partner Jakub Michálek, dávám členský podnět k získaní podpory pro zahájení jednání Celostátního fóra ve věci případného odvolání vedoucího MO Mikuláše Ferjenčíka, který za odbor nese politickou odpovědnost.

Vyveďme fakta z přítmí ptydepe. Pirátka Krausová se schází s trestně stíhaným šéfem reklamky JCDecaux Tenzerem, přičemž pirát Michálek se snaží svoji přítelkyni z maléru vytáhnout, což je zcela pochopitelné, důvody jsou zcela jasné, a odskákat to má z důvodů ne zcela pochopitelných Mikuláš Ferjenčík. Takto je to řečeno jazykem prostým.

Akutní případy Piráti zpravidla řeší bonzováním v Bruselu, ale v tomto případě to nepůjde. Musí si to vyřešit sami. Na to mají transparentní celopirátskou diskusi. Božínku… oni mají štěstí, že takové blbosti jsou mimo rozlišovací schopnost lidí, kteří chodí do práce, mají rodinu, řeší děti a složenky a na luštění ptydepe nemají čas. Aférku Krausové a Michálka a Tenzera nebudou voliči vnímat. Tu vnímají ti, kdo je nevolí, stejně to fungue s Babišem. 

Pirátům jistě i nadále pšenka pokvete, protože komunisté nikoho nebaví a nikdo jiný zajímavý nesystémový na krámě není. Ale dávejme pozor, jak dlouho jim ta transparentnost vydrží. Ta totiž funguje, dokud všichni táhnou za jeden provaz. Jakmile přestanou táhnout, končí to všelijak.

Dobrá zpráva

Ústavní soud jistě přísně v intenci litery práva rozhodl, že multimilionáři a příteli politiků Romanu Janouškovi soudy porušily jeho právo na soudní ochranu. To je jasné. Méně jasné je, jakou ochranu má člověk, kterého se opilý multimilionář rozhodne přejet. Naštěstí je u nás multimilionářů percentuálně málo, takže máte v tomto smyslu dosti značnou šanci, že přejdete přes křižovatku, aniž by vás multimilionář chtěl přejet.

Což je vcelku dobrá zpráva.

Řeknu jinak: kdybyste vy nebo já v ožralosti někoho přejeli, tahal by nás Ústavní soud z basy?

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.