27.5.2022 | Svátek má Valdemar


Paroubek hájí sám sebe

20.7.2015

Bývalý premiér Jiří Paroubek i poté, co odešel do politického důchodu, pečlivě sleduje dění v naší republice. A protože byl vždy velmi činorodý, samozřejmě se k němu na svých webových stránkách i pravidelně vyjadřuje.

Jeho pozornosti tak pochopitelně nemohl ujít ani proces s Davidem Rathem, jeho někdejším ministrem a spolustraníkem. Soudní přelíčení s bývalým hejtmanem se dostalo do závěrečné fáze a jakmile Rath dokončil svou třídenní závěrečnou řeč, Paroubek usedl ke klávesnici a výsledkem je článek nazvaný Má David Rath naději?

Už od prvních řádků je jasné, že expremiér vůbec nepochybuje o Rathově nevině, dává to najevo téměř každou větou. Viníky jsou všichni kolem – Miroslava Němcová jako někdejší předsedkyně sněmovny, média, policie, státní zástupci, kteří proti Rathovi nemají jediný přímý důkaz, i údajně předpojatý soud. Rathovi přitížili také někteří politici a v neposlední řadě pochopitelně i prezident Zeman. A v pozadí za tím vším prý stojí jakési zájmové skupiny, které se velmi snaží o to, aby proces skončil „úspěšně“, tedy Rathovým odsouzením.

Důvody, jež všechny zmíněné, včetně oněch tajuplných „zájmových skupin“, vedou ke zmanipulování procesu, jsou podle Paroubka jasné. Jednak je to likvidace skvělého parlamentního řečníka a chytrého hejtmana, zároveň je odstraněn možný budoucí, v očích expremiéra takřka ideální předseda ČSSD a nakonec jde i o oslabení sociální demokracie značným odlivem jejích voličů.

Proč má Jiří Paroubek najednou tak jasno? Přitom před třemi lety prohlásil: „David Rath ví, že jeho politická kariéra skončila, to je nesporné. Nemyslím si, že by bylo možné, pod takovou tíhou důkazů, se z toho dostat.“

Jak se zdá, panu Paroubkovi nejde ani tak o Davida Ratha a jeho vinu nebo nevinu, ale daleko spíš o sebe. Pokud totiž bude exhejtmanovi vina skutečně prokázaná a on bude odsouzen k nepodmíněnému trestu, lidé si možná vzpomenou, kdo na začátku strmého vzestupu pozdějšího korupčníka stál. Ano, byl to Jiří Paroubek, který Davida Ratha přivedl do vlády a záhy i do sociální demokracie. Byl to Jiří Paroubek, který z Ratha udělal ministra a hejtmana a uvažoval o něm jako o budoucím předsedovi strany. S Davidem Rathem je jeho jméno neodlučně spojeno a samolibý Paroubek prostě nechce, aby byl v budoucnu jmenován společně s nějakým kriminálníkem. Obhajobou Ratha tak v očích veřejnosti hájí sám sebe i svou pověst.

JAG Jiří Wagner