2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Neshody na pravici

13.7.2009

Zde hned dodám, že v tom také nemám jasno. Je pravice Václav Klaus, podvakrát zvolený prezidentem republiky s přispěním komunistů, s výrazně východním zahraničněpolitickým konceptem, s vynikajícími zářezy na pažbě jako byl bankovní socialismus? Jsou na pravici nacisté s jejich nacionalisticko - etatistickými koncepty? I oni jsou za pravici vydáváni. Jsou pravice nacionalisté, vždyť nacionalista je i Klaus? Pakliže ano, jak se to slučuje s konceptem "méně státu"?

Jakés takés vodítko by mohla být sociální politika státu. Ta v pojetí ODS je velkorysá, na hranici ekonomické snesitelnosti. To znamená, že rozdávání státních peněz je v pojetí ODS mohutné, avšak v mezích normy hospodárnosti. Je toto pravicovost? Spíš je to rozumná sociálnědemokratická politika.

To, co nabízí sociální demokracie, je šílená sociální politika. Vedla k odložení eura, to znamená odložení přijetí do jádra dvourychlostní Evropy na dobu neurčitou. O tom se dnes moc nemluví, protože nikdo neví, zdali je to dobře nebo špatně, že v době krize euro nemáme. Znamená to automaticky, že je ČSSD "levicovější" než ODS? Sama se k levici hlásí, jelikož pojem "pravice" ztratil po dvaceti letech české politiky svůj sex appeal. ODS se k pravici hlásí, protože na levici je obsazeno, je tam přetlak, ČSSD se předhání s komunisty, která z nich bude "velkorysejší" a která z nich výrazněji překročí ekonomické možnosti státu. Spíš je to nezodpovědnost a populismus, kupování hlasů za státní peníze. Pokud má "levicovost" něco společného se sociální solidaritou, pak je to velká mýlka: rozpočtové karnevaly někdo dříve či později někdo zaplatí. Samozřejmě je budou platit spíš dnešní mladí lid než dnešní staří lidé. Ti dnešní staří budou mrtví, až přijde pan vrchní s taškou, a budou cálovat dnešní mladí, v době, kdy si budou chtít užívat vydobyté sociální postavení.

Do tohoto zmatku přicházejí "malé pravicové strany". Machova Strana svobodných občanů oznámila, že "Věci veřejné opustily plán společné kandidátky pravicových stran a rozhodly se jít do voleb samostatně s přizváním středových kandidátů na jejich kandidátku". Ve výsledku je to jedno. Strana svobodných občanů plus strana Věci veřejné budou mít stejný výsledek ve volbách, totiž ten, že jim udělené hlasy si rozeberou volitelné strany. No a protože sociální demokracie s komunisty tvoří nadpoloviční většinu, každý, kdo dá těm dvěma mrňavým hlas - bez ohledu, zda jim spojeným nedo té či oné separátně -, podpoří především socialisty a komunisty.

Sečteno: stavět na "pravicovosti" je dnes pošetilost. "Pravicovost" je pojem s různě vykladatelným obsahem a na většinového voliče platí spíš odpudivě než pozitivně. Někoho samozřejmě přitahovat může.

Ale kdyby tito "někdo" měli ve voličském spektru víc než pět procent, seděli by v parlamentu už dávno, a dostali by se tam v době, kdy "pravicovost" nebyla v takové neoblibě jako dnes.