2.12.2021 | Svátek má Blanka


Náhlý obrat situace

26.11.2021

Situace nabrala obrat, jaký si slušný člověk nemohl přát. Prezident Miloš Zeman odjel na vlastní přání a přes doporučení lékařů do Lán, načež se vrací do Ústřední vojenské nemocnice s pozitivním nálezem covidu. Veškeré úvahy o pátečním jmenování Petra Fialy premiérem a následném maratonu debat s nominanty na ministra v abecedním pořádku tedy jsou passé. 

Jestli je někdo opravdu rizikový pacient, tak je to Miloš Zeman ve stavu, v jakém je. Jak se mohl přenašeč k prezidentovi dostat, bude zkoumat ÚVN, každého napadne, jak to, že ho propustili bez testu, když vás dnes bez testu nepustí ani do trafiky. Každopádně je to pochmurný bizár. Další úvahy jsou bezpředmětné, budeme čekat na lékařské zprávy. Doufejme, že pro změnu budou věcné a pravdivé.

Další obrat
Za obrat můžeme i změnu přístupu vlády Andreje Babiše. Vyhlásila nouzový stav a tím například umožnila zrušit s platností od pátku vánoční trhy. Nastupující Fialova vláda oznámila, že bude nouzový stav respektovat – vládní většina by ho mohla zrušit. Na spadnutí je i povinné očkování lidí nad 60 let, uvažuje se dokonce o limitu padesáti let.

Čistě racionálně vzato je to rozumné, otázka ale zní, zda to obyvatelstvo přijme a jak ho k tomu chce vláda donutit. Zrušení testu coby covid pasu znamenalo velký popud k očkování a aktuálně už není problém v nechuti se očkovat, jako v obtížnosti se nechat očkovat. Je jasné, že očkovací centrum se nedá vydupat ze země ze dne na den. Rozšíření kapacit je ale očividně nezbytné. Povinné očkování zavedli zatím jen v Rakousku, ale i tam nejdřív musí upravit zákony. Při šílené komplikovanosti našeho parlamentního systému by to byl běh na maratonové tratě. 

Nějaký přílepek typu „je to něco jako záškrt“ veřejnost neskousne, tím spíš, že v řadách antivaxerů jsou mediálně známé osobnosti – a další osobnosti si budou chtít na antivaxerství přihřát polívčičku. I kdyby ale panovala politická shoda, i kdyby se překlenulo současné interregnum zkomplikované Zemanovým zdravotním stavem, očkování by se mohlo pozitivně projevit až někdy na jaře. K tomu ještě třeba dodat, že platí nabádání k osobní zodpovědnosti. Padla iluze, že očkování je neprůstřelné brnění. I v záchranné vestě se můžete utopit, když budete blbnout. Anebo budete mít smůlu.

Aston Ondřej Neff


Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK BOZP S ANGLIČTINOU (40-50.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.