26.9.2021 | Svátek má Andrea


My a ruský plyn

22.5.2014

Bez velkého (asi jakéhokoli) zájmu veřejnosti prošuměla médii zpráva o českém postoji k polskému návrhu společné energetické politiky Evropy s ohledem na ruskou hrozbu. Česká pozice je klasická: jsme v podstatě toho názoru, že je to nápad skvělý a je třeba ho podporovat s tou výhradou, že plyn v Evropě nenakupují státy, nýbrž privátní společnosti a těm nelze nic jednotně nařídit. Podobný přístup jako k fiskálnímu paktu: je skvělý a podepíšeme ho pod podmínkou, že se ho nemusíme držet.

Jádro polského návrhu ovšem není v nákupní politice a ve vyjednávání co nejnižší ceny. Tuhle pozici zastávali Číňané a uzavřeli s Rusy rekordně velký kontrakt na dodávky plynu za rekordně nízkou cenu. Rusům se teď bude pohodlněji vydírat Evropu se zaručeným příjmem od Číňanů.

V jednom je česká politika souvislá: v podělanosti vůči všemu, co přichází nebo by mohlo možná někdy nějak přijít od Rusů. Vždyť i ty gripeny jsme najali hlavně proto, aby si snad Rusové nepomysleli, že se naše letectvo chce integrovat do aliančních bojových sil. Přístupem k americkému radaru jsme odvedli heroický díl servility a vyšvejkování polského návrhu do této politiky patří.

Jistě v tom nejsme sami. On je ten postoj k energetické bezpečnosti velká zkouška smyslu Evropské unie. Ta potupně degenerovala do role bojovníka proti igelitovým pytlíkům. Tady je příležitost osvědčit smysl unijního postupu v něčem konkrétním a obecně prospěšném.

Proti igelitovým pytlíkům se ale snadněji zaujme tvrdé stanovisko než proti ruskému imperialismu.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.