Pondělí 9. března 2026, svátek má Františka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Ministr Fuksa byl odejit

diskuse (824)

Patří to k politickému folkloru, že Bohuslav Sobotka je pro odchod čili vyhazov celé současné vlády, avšak když se premiér rozhodne někoho vyhodit, vehementně se ho zastává. Nicméně je pravda, že důvody k Fuksovu odvolání zřetelné nejsou, když odhlédneme od toho, že Věci veřejné žádaly Fuksovu (a Vondrovu a Kalouskovu) hlavu už v souvislosti s vyhazovem jejich ministrů spojených s Bártovou bezpečnostní agenturou.

Je zřejmé, že důvody jsou tedy převážně politické. Snaha premiéra Nečase je zřetelná. Chce si upevnit pozici v situaci, kdy v rozhádané vládě nemůže věřit prakticky nikomu a kdy mu židli podřezávají i vlastní spolustraníci. Je to varianta na Titanik. Tenkrát se na palubě tančilo, dnes se na palubě boxuje.

Debata o řeckém bankrotu

V novinách čteme učené elaboráty laureátů Nobelovy ceny za ekonomiku a tyto kapacity se často liší v názorech o sto osmdesát stupňů. Přitom, jak se zdá, události dávají zapravdu tezi, kterou jsem tu formuloval, když to všechno začínalo. Co se dá dělat s dluhem? Musí se buď zaplatit, nebo odpustit. Tam to tedy směřuje, někam "mezi to".

Jenže tím hlavolamy nekončí. Ten druhý, závažnější, zní: dluhy nějak vznikly. I kdyby se zcela smazaly, vzniknou rychle nové, jelikož nezmizely příčiny vzniku těch dluhů. Zdá se ale, že se o tom vůbec nemluví! Po Řecku se chce šetření, jenže šetřením ještě nikdo nezbohatl. Bohatství přinese jenom výkon a když je to s výkonem špatné... pak je to špatné se vším.

Aston Ondřej Neff
9. 3. 2026

Odchod Václava Moravce je symptom blížící se zkázy

Kateřina Lhotská
9. 3. 2026

Ona „nespravedlivá“ konkurence se projevuje různě.

Tomáš Jirsa
9. 3. 2026

Z bezemisní budoucnosti se stala ideologie Evropské unie.

Stanislav Křeček
9. 3. 2026

Komise se ukázala jako neschopná odborného posouzení problému.

Daniela Kovářová
9. 3. 2026

Musíme si ujasnit, co vlastně myslíme obratem Západ.

Josef Mlejnek
9. 3. 2026

Otázka výdajů na obranu se donedávna zdála býti sice truchlivou, ale v zásadě vyřešenou na domácím...

Josef Kopecký
8. 3. 2026

Prezident Petr Pavel se v rozhovoru ke třetímu výročí ve funkci pro Českou televizi ohradil proti...

min Miloslav Novák
8. 3. 2026

Pokud nejpozději na konci května nebudete číst, že Slavia ve fotbalové lize obhájila titul, bude to...

Lidovky.cz, ČTK
8. 3. 2026

Íránské Shromáždění znalců dosáhlo většinové shody na novém nejvyšším duchovním vůdci, který má...

Lidovky.cz, ČTK
8. 3. 2026

Do Prahy v noci na neděli přiletěl další repatriační let z Dubaje, ze Spojených arabských emirátů...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz