22.10.2020 | Svátek má Sabina


Kdo to odskáče

11.12.2019

Další protestní akce spolku Milion chvilek pro demokracii se odehrála v úterý večer v Praze. Další akce v mnoha místech republiky a také v Praze budou následovat. Efektivita se prokáže až za dlouhou dobu, ve volbách. Nicméně jedna myšlenka, která se opakovala v projevech na Václavském náměstí, je zajímavá a měla by Andreje Babiše znepokojit.

Z Čapího hnízda se stala součást folkloru. Podstatný je ale audit Evropské unie. Ten je, zdá se podle toho, co proniklo do médií, jednoznačný. Chvilkaři teď apelují na úředníky, aby byli obezřetní, jak hodlají s agendou Agrofertu zacházet.

To je skutečně závažný argument. Babiš se může stokrát hájit, že on své splnil, když se podřídil Lex Babiš. Jenže Unie ty peníze vydává a kdo vydává peníze, ten určuje pravidla. A opravdu se může stát, že nějaký pan Babiš, o kterém před deseti lety nikdo neslyšel, opět odejde a začne se zkoumat, co kdo podepsal a co kdo odskáče. A potrestání nevinných, to je princip, který trvá přes všechny režimy.

To je závažný argument. Právě tak je závažný argument, že Babiš soukromými problémy zatěžuje státní agendu. To nemůže popřít ani Babiš sám.

Tragédie v Ostravě

Masová vražda korunovaná sebevraždou, také Ostrava se přiřadila do soupisu měst, která zakusila hrůzu šíleného vraždění zjevně nepříčetného člověka. Vrah střílel nelegální zbraní. Přesto následuje debata o oprávněnosti či neoprávněnosti držení zbraně.

Nicméně v souvislostí s ostravským masakrem experti hovoří o zásadním, snad třistaprocentním zvýšením počtu takových případů. Zbraní nepřibylo tři sta procent. Bohužel, vina je asi někde jinde, v medializaci téměř hysterické. Ale to je začarovaný kruh: má se snad o takové věci mlčet?

Aston Ondřej Neff


Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.