18.5.2022 | Svátek má Nataša


Dvě pilulky

12.4.2021

Koaliční smlouvu podepsali předsedové ODS, TOP 09 a lidovců s cílem vyhrát volby a ukončit éru populismu. 

Smlouvu uzavřeli v neděli, v týž den byl zveřejněn průzkum agentury Kantar: ten pro březen potvrdil prvenství Pirátů a STAN, ale o 4 procenta si pohoršili oproti únoru, na druhém místě je ANO se ziskem půl druhého procenta, mírně stouplo Spolu a také SPD a do sněmovny by se dostali ještě komunisté. Sociální demokracie spadla na šílená tři procenta. Řečeno eurospeakem, plán SPOLU je ambiciózní, což znamená nabubřele neuskutečnitelný. SPOLU vyhrát nedokáže. Ten hlavní zápas se zřejmě odehrává mezi Piráty se STAN v závěsu a ANO, ostatní budou hrát, jak se hezky říká, juniorní roli. Budou se muset přidat k tahounům, buď k jednomu, nebo druhému. Jelikož SPOLU se slavně zavázalo, že s ANO nikdy, je to potom jasné. Je s Piráty trvale svázáno.

O nespolehlivosti výzkumů bylo napsáno a řečeno mnoho. Je to ukazatel trendu, nikoli předpověď, to je třeba mít na paměti. Dále je nutno brát v úvahu, kam se bude trend ubírat, jakou podobu nabere politický zápas.

Dosti napověděl rozhovor Václava Klause ve víkendové Mladé frontě Dnes (zde).  Klaus v něm v podstatě odepsal Petra Fialu jako politika a za hlavního protivníka označil jednoznačně Piráty. Naplňuje se tedy představa, že v nastávajících volbách půjde na polarizaci typu „my a oni“ a volič nebude vybírat z deseti, ani z pěti subjektů, bude volit jako v Matrixu červenou a modrou pilulku. Více než kdy jindy půjde o to, s kým bude který subjekt v eventuální koalici. A pak je to jasné, Spolu bude nutně s Piráty a STAN a ANO zase nutně s SPD a komunisty, protože zde nikdo jiný nebude. Varianta spojení ANO s ODS by po tom všem, co se stalo, byla vnímána za ještě větší ohavnost, než někdejší opoziční smlouva (která ostatně trvale poškodila oba partnery a přispěla k jejich pádu do druhé, eventuálně třetí ligy). Jedna pilulka je tedy ANO, KSČM, SPD, Hrad a Kreml, druhá Piráti, STAN a SPOLU s Bruselem v zádech. Zde máš pilulky, Neo, a volba je tvoje.

To ostatně je i velká naděje pro zmrtvýchvstání ČSSD: nové voliče asi moc nenabere. Musí re-luxovat ty, kteří jí utekli. Nacionalisté k návratu z vandru domů nebudou mít důvod, liberálové uprchlí k Pirátům už vůbec ne. Jediný zdroj mohou vidět v pobabišených oranžových.

Funkčně vzato je ANO sociální demokracie, tedy rozdávačná, silný stát podporující populistická partaj. Je to sociální demokracie v soukromém majetku jednoho pána. Ten se bude muset spolčit s bolševiky prdelkujícími u Hradu a Kremlu, a s SPD. Boudou to ochotni spolknout za pět set korun penze měsíčně navíc? Mnozí z nich jsou jistě slušní lidé, které jen zmámil Babiš svými siláckými proslovy. Tady je naděje, že by se mohli vrátit k červenému svetru Jana Hamáčka.

Jako člověk, který to se sociální demokracií myslí odjakživa dobře, měl bych jednu radu: Jan Hamáček by si měl vzít lekce veřejného projevu. Ať si vezme příklad, nyní naprosto bez ironie, z Miloše Zemana, jak dovede hovořit, doslova jak umí promlouvat. Kdežto Hamáček mele a drmolí jako okresní prďola z Horní Dolní, který si myslí, že musí všechno bezchybně vysypat za třicet vteřin, jinak že ho vyvedou za dveře. Ať si vezme školení. V rozhlase na to měli za mých časů celé oddělení, třeba by mu poradili.

Aston Ondřej Neff