Dobře i špatně
Ostravský sjezd skončil pro sociální demokracii dobře i špatně. Dobře v tom, že se dokázala prezentovat jako sjednocená a sebevědomá politická síla, směřující k volebnímu vítězství. To se zdá nevyhnutelné. V tom pro ni sjezd skončil dobře. Předseda Sobotka zůstává ve funkci s víc než přesvědčivým mandátem, jeho rival Hašek s ním drží krok a, hlavně, došlo k okázalému usmíření s Milošem Zemanem. Jeho prezentace na sjezdu bylo vnímáno jako velkorysé gesto a jako takové ho delegáti přijali s povděkem.
Co se ovšem zásadně nepodařilo, bylo nahození udice střední vrstvě a intelektuálům. Tyto dvě významné složky společnosti ve světě logicky a tradičně podporují sociální demokracii. Bylo to historické unikum, že intelektuálové u nás podporovali pravici a Václavu Klausovi to dalo nemalé úsilí, aby jim tyhle sympatie vyhnal z hlavy. Inteligentní složka ve vedení sociální demokracie to ví a periodicky se vyslovuje pro otevření a nabízení a podání ruky a zpřístupnění.
Načež přijdou facky. Ten, kdo mohl dveře otevřít a vchod zpřístupnit, byl Jiří Dienstbier. Inkasoval osm set tisíc hlasů v prezidentských volbách a má sympatie tam, kde se obvykle při vyslovení jména sociální demokracie projevují známky nevolnosti. Vyhazov Jiřího Dienstbiera z vedení sociální demokracie je výkon politické imbecility na úrovni vyhazovu Jiřího Pospíšila z postu ministra spravedlnosti, mistrovské to dílo Petra Nečase.
No a pak přišlo hrdinské vystoupení stínového ministra financí Jana Mládka, který označil živnostníky za parazitující pijavice. Nádherný to výrok!
Ono je kupodivu, jak mohou inteligentní lidé občas vyslovit něco, co se pak bumerangově obrátí a stane se klackem trvale tancujícím na jejich zádech. Václav Klaus se už nikdy nezbaví výroku, že neví, co to jsou špinavé peníze. On to ve skutečnosti neřekl, přinejmenším to neřekl tak hloupě, jak se to traduje, nicméně už mu to nikdo neodpáře a jeho poslední státnický čin, tedy generální pardon hospodářským kriminálníkům, je ilustrací tohoto pokřiveného výroku.
Právě tak Karel Schwarzenberg nikdy neřekl, že je Edvard Beneš zločinec a že náleží před soud pro lidská práva. Ale něco v tom smyslu přece jenom řekl a nikdo mu to také neodpáře, kdyby žil ještě sto dalších let. Jan Mládek větu o živnostnících jako parazitech řekl doslova. Klement Gottwald by mu za ta slova zatleskal a jistě je s povděkem přijal nejeden volič sociální demokracie – z těch vrstev, které pobírají dávky a volí oranžové, aby dávek bylo víc a houšť, ber kde ber.
Za tu pitomost se omluvil jak Sobotka, tak Mládek sám. Jenže není to nic platné. Ona ta pitomost opravdu vystihuje mínění stávající sociální demokracie a obsahuje její program: je třeba podojit vrstvu, která nemá přístup ke státnímu penězovodu, jako mají mocní mecenáši současné ODS, a do státního rozpočtu odevzdává, aby jiní mohli brát. Ty je tedy potřeba podojit. Jan Mládek to vyjádřil s prostomyslnou jasností.
Jenže to měl nahlas říkat až po volbách, až bude tím skutečným ministrem.