23.5.2022 | Svátek má Vladimír


České potraviny na povel

21.1.2021

Okamurově straně se podařilo vpravit do novely zákona o potravinách povinný podíl potravin českého původu v obchodech s plochou od 400 metrů nahoru. K nápadu se připojili ANO, socdemáci a komunisté. 

Je to populistický, škodlivý nesmysl srovnatelný se zrušením regulačního poplatku u lékaře, který před lety prosadili socdem a vyhráli tím jackpot. Nesmysly se líbí, protože bohužel málokdo si dovede spočítat důsledky. Proto takový úspěch, když slíbíte patnáctiprocentní výnos z investičního fondu nebo podobný jiný nesmysl.

Jistě že je záhodno podporovat české výrobky, nejen potravinové. Svobodná společnost ale stojí na soutěži, na konkurenci. Argument, kterým se SPD ohání, vychází z faktu, že výroba potravin je dotovaná, přičemž na Západě víc než u nás. Ovšem i to je populistický argument, protože nebere v úvahu všechny další faktory, ze kterých se pak výsledné efekty skládají.

Ten nápad nespadl z nebe včera, líhnul se delší dobu a tady na Psu jsem hned upozorňoval, že narazí na odpor v Evropské unii. A také ano. Hned v souvislosti se schválením následovala ostrá reakce ze strany skupiny velvyslanců členských států unie. Je to předzvěst toho, co teprve přijde.

Okamura z toho může mít radost. Jeho cíl je čitelný – poštvat lidi populistickým nápadem proti zlému Bruselu. Že mu v tom asistují komunisté, je logické. Že se to líbí Babišovi, se taky dá snadno pochopit. Ale že na tenhle lep skočili i sociální demokrati, to pochopit nedovedu.

Biden složil přísahu

Joe Biden a Kamala Harris složili přísahu, podnik symbolicky předal dosavadní viceprezident Mike Pence. Donald Trump se obřadu nezúčastnil a tím jen završil sérii buranských trapností. Rozloučil se jaksi na dálku projevem, ve kterém oznámil, že z politiky neodchází.

O úmyslech tak vrtkavého člověka se dá jen těžko spekulovat. Má podporu velkého množství republikánských voličů, odhady hovoří o dvou třetinách a to by bylo přes čtyřicet milionů lidí, ale i v Americe platí, že sejde z očí, sejde z mysli.. Snad chce založit jakousi stranu Patriotů. I ta to bude mít těžké ve státě historicky navyklém na bipartitní politický systém. Ať tak či onak, nedá se čekat, že se bude snažit zklidnit situaci. Nezapomínejme navíc, že ono rozdělení Ameriky, o kterém se všude mluví,, nezavinil zdaleka jen on. První zpochybnili demokraté jeho volbu a čtyři roky bez důkazu omílali báchorku o ruské manipulaci. Naopak zase republikáni zpochybňovali volbu Baracka Obamy. Zpochybňování voleb, zpochybňování institucí a odklon od fair play, to je mor doslova pandemický: k nám zasahuje taky a nedá se čekat, že hned tak vymizí.

Aston Ondřej Neff