9.12.2021 | Svátek má Vratislav


Apel na odpovědnost

25.11.2021

Nastupující vláda Petra Fialy předstoupila před veřejností se svými záměry, jak řešit pandemickou krizi. Petr Fiala hovořil uvážlivě. Konstatoval, že současná vlna se zastavit nedá, je třeba minimalizovat její dopady. 

„Musíme se s koronavirem naučit žít jako společnost a stát. Je to věc každého jednotlivce, není to jen odpovědnost státu,“ řekl doslova. Tón jeho projevu příznivě kontrastuje proti pokleslému výroku Pekarové Adamové, která osočila Babiše a jeho vládu, že se snaží stát nové vládě předat v tom nejhorším stavu. Je to nehoráznost tak velká, že spadá do kategorie bizáru. Při představě, že by se role měly vyměnit a místo Fialy by se měla premiérkou stát Pekarová Adamová, naskakuje husí kůže. 

Pokud jde o konkrétní opatření, nová vláda chce opět povolit PCR testy jako covidový certifikát. Zde bohužel neosvědčila svůj záměr vše vysvětlit. Můžeme se jen dohadovat, že fialovci sázejí na testování, ovšem testování má skutečný smysl jen ruku v ruce s trasováním a za situace, kdy máme 26 tisíc pozitivních textů za jediný den, je trasování iluze. Naopak zrušení PCR coby vstupenky na pivo výrazně zvýšilo zájem o očkování. Třebaže se ukázalo, že jsme byli naivní my, kdo věřili na devadesáti- a víceprocentní účinnost vakcín, stále platí, že je to účinná bariéra proti nejhorším stavům s fatálními následky. 

Čímž se dostáváme k Fialovu apelu na osobní odpovědnost. Jinými slovy opakoval to, co tu hlásám už dlouho, totiž heslo zachraň se, kdo můžeš a také covid si tě najde. Je pak velký rozdíl, když budete s covidem marodit doma s knížkou v ruce, anebo v kómatu na JIP na umělé ventilaci s připraveným plastovým pytlem vedle postele.

Zeman se vrací do hry

Prezidenta by měli dnes propustit do domácího ošetřování (v praxi tu asi bude znamenat, že přestěhují potřebné zařízení do Lán) a v pátek by mělo začít jednání o vládě. Budeme zvědavi, jak dopadne spor o nejmenovaného kandidáta na ministerský post. Petr Fiala se až dosud choval státnicky a moudře. Když budeme teoretizovat, mohl by hodit přes palubu libovolného kandidáta a spolu s prezidentem by se pak mohli tvářit, že pak už nic nebrání v cestě řádnému ustavení vlády, čili došlo by k řešení ve stylu win win, což se považuje za ideál, kdy jsou všichni spokojeni. 

V podstatě by to mohl být kdokoli… kromě Jana Lipavského. Důvod si snadno domyslí každý, kdo by si přál, aby Pětka fungovala ve shodě a ve prospěch země. Pro méně chápavé – další ponížení by Piráti neskousli a Pětka by se změnila ve Čtyřku s vyhlídkou na Trojku.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.