2.5.2024 | Svátek má Zikmund


40% pro Kalouskův podnik

13.6.2009

Ideál "systému dvou stran" dnes stoprocentně neexistuje už ani v anglosaských zemích, kde vznikl. Nikde jinde než tam se ho nepodařilo obnovit v plné funkčnosti. To, co se tu rýsuje u nás, totiž Topolánkem vedená ODS versus oranžovo-rudý blok (ve skutečnosti čistě rudý) ČSSD-KSČM obložený nacisty, to je obludné.

Propad lidovců je skutečné neštěstí v naší politice. Můžeme se dohadovat, zda je to neštěstí větší nebo menší, jako pád někdejší ODA anebo pozdější Unie svobody. Čistě teoreticky vzato, vznik politické strany doplňující ODS a poskytující alternativu středovému a konzervativnímu (nebo liberálnímu, volme slova po libosti) vůči socialisticko-komunistické perspektivě, to je něco velmi pozitivního.

Otázka zní, zdali je něco takového možno úspěšně realizovat necelý půlrok před volbami.
Oznámení STEM, že Kalouskův podnik může mít podporu 40% publika, budí nedůvěru jak vůči Kalouskovu podniku, tak proti STEM. Taková agentura ovlivňující veřejné mínění víc než všechny televize a tisky dohromady - jelikož všechny televize a tisky dohromady přebírají výsledky jejího "zkoumání" - si může dělat s veřejným míněním, co chce. Záleží na položení otázky a její interpretaci.

Otázka, zdali "strana Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga má šanci uspět u voličů a dostat se do parlamentu", má takovou hodnotu jako otázka, zdali mohou na Letné přistát mimozemšťani. Mohou, proč by nemohli. Pozitivně odpovědělo 60% dotázaných. Nebo 25? Nebo 50? To je přece jedno, vždyť je to jasné, že se do parlamentu může dostat kterákoli strana, která bude připuštěna do volebního klání. Ještě podivnější je výsledek, podle něhož téměř 40 procent lidí nevylučuje, že by v říjnových volbách do Sněmovny dalo hlas nové straně TOP 09. Kristepane, kde se ti lidé vzali, tejden po ustavení strany, a oni popadnou papírek a poběží k urně?

Je možno skončit úvahou o svobodě.
Kdyby někdo navrhl, že by se měly tyhle agentury postavit pod kuratelu, jelikož to jsou podniky s koncesovanou živností ovlivňování veřejného mínění, nastal by řev kolem svobody mínění a shromažďování a svobody jako takové. Jenže tyhle firmy opravdu ovlivňují politiku a opravdu jsou mimo veřejnou kontrolu a opravdu nikdo nezná zájmy, které sledují, a vlivy, jimž jsou vystaveny.

Možná, že by se mělo stanovit:
agentura, která se sekne v odhadu o víc než 5%, by měla být zrušena coby podvodný neseriózní podnik s pochybnou metodikou a podezřelým pozadím.
Jsem zvědav na STEM po říjnových volbách.
Jak říká Hurvínek: 40% pro TOP 09? Chá, chá!

Je to jako s předpovědí počasí.
Ta je vždycky správná, ale skoro vždycky se mýlí v časování.
Tyhle politické prognózy však jsou principiálně jinde.
Ať si hydrometeorologický ústav plácá svoje nesmysly, reálné počasí neovlivní.
Nesmysly výzkumníků veřejné mínění ano.