8.10.2022 | Svátek má Věra


ARCHITEKTURA: Zpráva o Archifestu na Žižkově

9.12.2008

O minulém víkendu se konalo na pražském Žižkově a na Vinohradech (katastr Praha 3) v rámci tzv. Archifestu několik akcí, pečlivě MTTÚ - Mezinárodní telefonní a telegrafní ústřednapřipravených Jiřím Horským. V sobotu dopoledne to byla nejdříve přednáška a architektuře a urbanismu Prahy 3, konaná v býv. kostelíku sv. Kříže v Čajkovského ulici (Átrium). Kolega architekt Jan Sedlák pohovořil o geniu loci obvodu a zajímavých dominantách či průhledech, já pak představil 18 výrazných staveb na trase následující vycházky. Ta pak trvala asi dvě hodiny a vycházela z mapy, kterou připravil pan Horský.

Vyrazili jsme nejprve do Kubelíkovy ulice, kde jsou stavby Bohumíra Kozáka – artdecová Telefonní a telegrafní ústředna s pitoreskní dekrací sochaře Ladislava Kofránka, dům členů Umělecké besedy od Kotěrových žáků Františka Jandy a Čeňka Vořecha a nárožní konstruktivistický dům spolku Záchrana od Oldřicha Tyla. A taky protější Akropole R. V. Svobody, kterou nedávno upravoval výtvarník František Skála, komtur Řádu Zelené berušky.

Pak jsme sešli příkrou Krásovou ulicí až na Seifertku, prohlédli si secesní keramický portál kina Kosmorama od Josefa Drahoňovského a došli k bývalému paláci VPÚ (Odborový dům) od funkcionalistů Josefa Havlíčka a Karla Honzíka – kdysi nejvyšší budově Prahy a první stavbě u nás s americkou klimatizací značky Carrier. Před ní stojí dnes socha W. Churchila od anglického sochaře Ivora Robertse Jonese, který obdobnou postavil i u londýnského Parlamentu. Pak přes nový železniční viadukt k palácovému domu arch. Friedricha Tesaře v neorenesančním stylu se zpustlým nádvořím. Tady kdysi bydlel spisovatel Vladimír Neff.

Další cesta vedla ulicí Řehořovou, kde se točily filmy o starém Žižkově, až na Kostnické náměstí, kde Jan Sedlák upozornil na specifický Plečnik - kostel Nejsvětějšího Srdce Páně 1charakter tohoto krásného, ale zdevastovaného prostoru. Dále kolem Divadla Járy Cimrmana ulicí Štítného, tam jsou nové domy arch. Zdeňka Fránka. Konečná byla na Havlíčkově náměstí s pomníkem KHB od sochaře Josefa Strachovského, jehož kopie je i v USA. U radnice jsem pak dav opustil, ten snad pokračoval dle Horského plánku někam směr Parukářka. Mimochodem, ten plánek i s některými stavbami by měl být k dispozici v Átriu, ale já samozřejmě doporučuji i naši knížku o Praze 3 s fotkami Ester Havlové a Karla Cudlína (vydalo Argo+Titanik), o níž jsem psal nedávno zde.

Večer pak Archifest pokračoval čtením (studenti DAMU) krásných dopisů architekta Plečnika faráři Titlovi, které kdysi ve farním archívu objevil historik Jiří Kuděla, a to se nemohlo uskutečnit nikde jinde, než v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad. To jsou sice už Vinohrady, leč stále Praha 3.

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998