Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ARCHITEKTURA: Tři dny na cestách I

diskuse (0)
aneb Moderní architektura ve Slezsku a na Moravě

Strávil jsem teď pár dní na cestě za moderní architekturou, kterou jsme připravili s paní Marcelou Bendákovou a cestovní kanceláří JL tour (s ní jsme loni v toto dobu putovali po Slovensku – viz zde). Záměrně jsme se vyhnuli velkým městům (Ostrava, Olomouc, Brno) a soustředili se na menší místa, zejména na Jesenicku, Opavsku, Zlínsku. Tady působili slavní vídeňští architekti z okruhu prof. Otto Wagnera, kteří se tu narodili v období kol. roku 1870: Josef Maria Olbrich, Josef Hoffmann (oba spoluzakladatelé vídeňské secese a světově proslulé osobnosti), Leopold Bauer a Hubert Gessner. Další osobnost, na jejíž dílo jsme narazili, byl Dušan Jurkovič. Ale samozřejmě i další: Gočár, Freiwald, Vítek, Reichner, bratři Šlapetové, Jiřičná, Kuba... Castellitz-Chaloupka

Náš autobus s asi 40 milovníky architektury vyrazil z Prahy nejprve do Jeseníku. Zastavili jsme ve Velkých Losinách, kde je krásný dřevěný lázeňský pavilon Chaloupka od dalšího Wagnerova žáka Alfréda Castellitze (1870-1940), postavený na začátku 30. let (mj. - za války bylo ve Velkých Losinách jedno ze sídel programu Lebensborn). Je to zajímavý příklad organické architektury v krásném parkovém prostředí.

Přespali jsme v horské chatě v Ramzové a druhý den ráno navštívili Lázně Jeseník, kde stojí obrovské Priessnitzovo sanatorium – secesní stavba krnovského rodáka Leopolda Bauera (1872-1938), nástupce Otto Wagnera na postu profesora proslulé vídeňské akademie. Bauer areál doplnil novým křídlem ve 20. letech. Budova je v dobrém stavu s opravenou fasádou a dobře zachovaným interiérem vnitřní haly (lustry, krb, spirální schodiště). Za sanatoriem je hezký Český pramen arch. Antonína Wiehla a sochaře Josefa Václava Myslbeka.

Další cesta vedla do nedalekého Krnova. Od mé poslední návštěvy před cca 10 lety město zkrásnělo, má hezky opravené centrum. Překvapením byl i nový památník Leopolda Bauera od česko-kanadského sochaře Pavla Charouzka. Bauer zanechal v rodném městě několik staveb. Přestavěl pár vil a hotel svých příbuzných Slezský dvůr, postavil secesní Střelecký dům (dnes důmBauer-Střelecký dům dětí mládeže), který je zvenku opraven, ovšem vnitřní zařízení se téměř nedochovalo. A postavil také pěknou sokolovnu v Petrovické ulici, což je stavba omšelá, ale bez dodatečných úprav, spojuje prvky art déco a konstruktivismu.

Moravský rodák a zakladatel slavných dílen Wiener Werkstätte Josef Hoffmann (1870-1956) postavil v tomto regionu dvě vily – ve Vrbně pod Pradědem a v Bruntále. My navštívili tu první – továrníka Grohmanna. Vypadá opuštěně a je v dost špatném stavu, nicméně nebyla přestavována.

Další zastávkou bylo bývalé hlavní město Země slezské – Opava. Tam se narodil slavný Josef Maria Olbrich (1896-1908), mj. autor pavilonu secese na vídeňském Karlově náměstí a architekt umělecké kolonie v hesenském Darmstadtu. Jeho jediná opavská stavba – secesní dům pro bratra Edmunda – byl však za totáče zbořen. Vznikl tu alespoň parčík nesoucí Olbrichovo jméno, s kopií darmstadtské kašny a busta architekta. V Opavě jsme navštívili krásný hřbitov, založený na konci XIX. století a nedávno velkoryse upravený. Bohužel někdo ukradl pár krásných bronzových secesních soch z náhrobků. Pak jsme prošli centrum a viděli z moderní architektury domy „opavského Loose“ Otto Reichnera, secesní banku Rudolfa Eislera, Baťův obchodní dům Antonína Vítka, obří ptáky na Ptačím vrchu od sochaře Kurta Gebauera a Slezské muzeum, které je ovšem opět v rekonstrukci. Na Dolním náměstí stojí Mravenečník Františka Skály. Z Bauerových opavských věcí jsme navštívili býv. Obchodní komoru (1908), železobetonový kostel sv. Hedviky (jeho poslední práci – v 90. letech opraveno arch. Tomášem Černouškem, když předtím sloužil jako sklad Řempa). A samozřejmě nejznámější Bauerovo dílo – kdysi největší obchodní dům ve střední Evropě Breda und Weinstein, který je stále uvnitř v dosti neutěšeném stavu.

Z Opavy jsme pokračovali směr Beskydy. Zastávka v Příboře, kde je vtipný památník slavného rodáka Sigmunda Freuda – bronzová pohovka (zhotovila fa Houska a Douda – pasířství), a také pěkná dvojvila bratří Lubomíra a Čestmíra Šlapetových – reprezentantů organické architektury 30. let. Nocleh v panelákové Kopřivnici – ale i tam jsme našli významnou věc – před muzeem Tatrovky stojí aerodynamický vlak Slovenská strela, který designoval pražský architekt Vladimír Grégr, mj. autor řady barrandovských vil.

Příbor-Freudova lenoška

Pokračování příště – těšit se můžeme zejména na práce Dušana Jurkoviče

Foto autor

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998

Ivo Fencl
22. 7. 2024

K pumovému atentátu došlo 20. července 1944. Skončila by válka dřív, kdyby Hitler taky přišel o pár...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Lukáš Kovanda
22. 7. 2024

Škody způsobené největším IT výpadkem v historii se teprve sčítají, některé ještě budou nabíhat....

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Radek Šebesta
22. 7. 2024

Tu správnou totalitu jsem nezažil. Rozum jsem začal brát na začátku sedmdesátek, spolu se začátkem...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

pari Anna Pařízková
21. 7. 2024

U bulharského letoviska Primorsko v neděli zemřel Čech. Muž byl v Bulharsku na dovolené. Redakci...

dtt Ditta Stein
21. 7. 2024

Oznámení šéfa Bílého domu Joea Bidena, že odstupuje z kandidatury za své znovuzvolení prezidentem...

Ondřej Neff
21. 7. 2024

Thomas Matthew Crooks střílel na Donalda Trumpa předminulou sobotu, takže událost už není aktuální....

ČTK, kh Kateřina Havlická
21. 7. 2024

Americký prezident Joe Biden oznámil, že odstupuje z kandidatury za znovuzvolení prezidentem USA....

Lidovky.cz, ČTK
21. 7. 2024

Americká viceprezidentka a vystudovaná právnička, ekonomka a politoložka Kamala Harrisová je první...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz