12.8.2022 | Svátek má Klára


ARCHITEKTURA: Secesní města Evropy na skok v Praze

20.10.2005

Ve druhém poschodí Staroměstské radnice v Praze probíhá výstava architektury secesních měst Evropy, která v roce 1999 vytvořila v Bruselu - kolébce secesní architektury (viz přiložené fotky) - společenství secesních měst. Jsou v něm zastoupeny metropole, jako je Barcelona, Glasgow, Riga nebo Helsinky, ale také menší města, jako třeba norský Alesund. Bohužel nikoli Praha, která má secesních staveb bezesporu několikanásobně více. Města spolupracují, vyměňují si informace (viz webové stránky), pořádají výstavy, sympózia, vydávají knihy a snaží se zachránit ohrožené stavby.

Vtipná je i instalace výstavy v několika cestovních "kufrech" (každé město má jeden), z něhož se vytahují jednotlivé panely a exponáty. Doporučuji k prohlédnutí. Uvidíte nejen známé stavby Gaudího v Katalánsku nebo vitráže francouzského skláře Etienna Gallé, ale i slavné domy Skota Charlese Rennie Mackintoshe nebo neméně významného Fina Eliela Saarinena.

O bruselské secesi (viz též zde) budu mimochodem přednášet v rámci cyklu 3B v Müllerově vile (Berlin-Brno-Brusel) dne 24. 11. v 17:30. Naše (nejen) secesní architekty zase postupně představuji v Kaštanu - po Kotěrovi to nyní bude Otakar Novotný (1. 11. v 18:30).

V rámci dnů Bruselu v Praze jsem se také setkal s belgickými filmaři, kteří točili dokument o čs. Pavilonu na EXPO ´58 (vyhrál tehdy cenu pro nejlepší pavilon bruselské světové výstavy). Pavilon shořel po nepovedené Jubilejní výstavě 1991, tak jsme alespoň natáčeli tzv. Bruselskou restauraci v Letenských sadech (dnes bohužel jen kanceláře - viz zde). Mladé Belgičany pobavilo, když jsem jim říkal, že "brusel" je u nás dodnes zažitý pojem pro design a architekturu první poloviny 60. let.

Zase bychom si po čase mohli udělat Psí vycházku. Pokud nebude pršet, sejdeme se v sobotu 22. 10. v 10 hodin u hlavní brány Olšanských hřbitovů. Blíže se ponurý čas dušičkový a tak bychom se mohli podívat na některé pozoruhodné hrobky, snad také v sousedním Evangelickém a pravoslavném hřbitově. Nezapomeňte si vzít svíčky - zapálíme je u nejzajímavějších a nejopuštěnějších hrobů.

Bruselská restaurace


Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...