ARCHITEKTURA: Psí vyjížďka přes Stromovku do Holešovic
Jak tak koukám na svůj web, poslední Psí vyjížďka se konala už v roce 2012. Takže když jsme se sjeli na okraji Stromovky u Ovenecké ulice, bylo to vlastně navázání na dosti vzdálenou tradici. Nejen mne jistě zajímalo, jak je to s tou novou cyklostezkou podél Vltavy v Holešovicích. Nejdřív jsme se jeli podívat na hezky obnovené prolézačky Olbrama Zoubka a Evy Kmentové z roku 1961, asi jedny z prvních v Praze (možná nás čtenáři upozorní na nějaké starší?).
Potom jsme popojeli k právě rekonstruovanému drážnímu domku z roku 1867-8, který stojí u železničního tunelu Buštěhradské dráhy. Hezká hrázděná stavba prý bude sloužit jako klub důchodců. Opravu by si ale zasloužily i oba pískovcové portály tunelu, který patří k nejstarším v Praze (např. Vinohradský tunel je o dva roky mladší). Jinak ovšem všechna čest – ve Stromovce se za posledních pár let opravilo mnoho staveb. A nejen jich, během další cesty jsme si poblíž Místodržitelského letohrádku všimli pečlivě zrestaurovaného zábradlí Mecserovy silnice i hranolu s nápisem, že tu ta silnice vede (jen chybí kamenná koule, která na něm kdysi byla).
Prohlédli jsme si také už konečně rozběhlou rekonstrukci Šlechtovy restaurace (arch. Bernhard Grueber v polovině XIX. století přestavěl raně barokní Císařskou dvoranu) a taky další sobotní čilý ruch na úpravě dna býv. Rudolfova rybníka, kde byly vytvořeny dva nové rybníčky a teď se tam dělají mlatové cesty, vysazují stromy a trávníky. Vypadá to tam moc pěkně.
Trojský most
Pak už jsme jeli k Vltavě a podél průplavu a dále podél řeky jsme směřovali do Holešovic (pozor, celá Stromovka včetně Výstaviště leží v katastru Bubenče). Podjeli jsme nový Trojský most Romana Kouckého, který je i zespodu docela hezky řešen. Dále po nové prozatímní (štěrkové) cyklostezce kolem hezké malé administrativy býv. panelárny v bruselském stylu od arch. Lubora Kozáka (jak mi prozradila paní Marcela Bendáková). Pod továrnou zmizela opěrná zeď, takže je tu teď volný průjezd. Ta další partie nábřeží je prakticky neznámá a zatím má svůj periferní půvab – stará kolej, nějaké sklady, hospůdka, rybáři (tahali dost velké kapry), sem tam nějaká loďka.
Poté, co podjedete železniční most, stezka končí a my pak pokrčovali ulicemi Varhulíkové a Jankovcovou, podél první nové budovy podniku zahraničního obchodu v Praze Merkurie (arch. Vratislav Růžička), až na křižovatku Argentinské, a pak k metru Nádraží Holešovice kolem rockového klubu, kde jsou taková roztomilá hejblátka. Počasí bylo ovšem krásné, navzdory truchlivým předpovědím. Takže Psí vyjížďka za rok znovu!
Na závěr zvu na vernisáž výstavy Praha Václava Havla ve Werichově vile na Kampě, zahájení je v pátek 15. 9. v 18 hodin.
Obrázky autor a Zdenek Tichý
zl@zdeneklukes.eu
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998