8.10.2022 | Svátek má Věra


ARCHITEKTURA: Projektil prolétá Fragnerem

13.1.2009

V pražské Galerii Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí je až do 1. února výstava architektonického ateliéru Projektil, který tvoří Mgr. Knihovna v Hradci Králové akad. arch. Roman Brychta, Ing. arch. Adam Halíř, Ing. Ondřej Hofmeister, Ing. arch. Petr Lešek. Tito projektanti si získali nedávno prestiž návrhem Centra ekologických aktivit Sluňákov u Olomouce, za nějž získali Grad prix architektů. Ovšem nejvýraznějšími stavbami se staly dvě originálně řešené knihovny – jedna už funguje v Hradci Králové a má nezvyklý půdorys ve tvaru písmene “X”. Byl jsem před pár lety členem poroty, která návrh Projektilu vybrala a tehdy jsme ocenili především vtipnost řešení, kdy v každém křídle je specifický provoz, uprostřed komunikační jádro. Nedávno jsem se byl na novou knihovnu podívat a zdá se, že funguje dobře (přikládám fotku Š. Bartoše z naší knihy o architektuře Královéhradeckého kraje, viz zde). Víc nám možná prozradí čtenáři.

Druhou budovou je nová Národní technická knihovna v Dejvicích v prostoru mezi fakultami ČVUT. Ta má zase půdorys ve tvaru písmene “O”. Nyní se do ní budou stěhovat knihy a někdy na začátku podzimního semestru by už mohla fungovat. Měla by sloužit mimo jiné i občanům Prahy 6, neboť tam snad má být i obvodní knihovna. NTK byla dosud umístěna ve stísněných prostorách Klementina, nyní tedy bude mít důstojný stánek. Architektura je to opět velmi kvalitní – alespoň zvenku se tak jeví. Tvarově vytváří navíc kontrast k totálně pravoúhlému světu dejvických fakult, takže vnese do areálu jisté oživení.

Na výstavě v GJF uvidíte v jednom sále projekci těchto staveb, v dalším pak můžete jen relaxovat na poduškách a poslouchat v přítmí poněkud Národní technická knihovna v Dejvicích erotické zvuky z prostor nové knihovny. Klasické výstavy architektury v poslední době jaksi mizejí, vystavuje se na podlaze, na stropě nebo se jen promítá. Je to sice originální, ale dle mého gusta někdy až příliš. Naštěstí je tu ještě katalog – tentokrát naštěstí bez průstřelu uprostřed, který se objevil na pozvánkách...

A ještě poznámka na závěr. GJF získala díky rekonstrukci arch. Jíry nové prostory na půdě, kde bude kancelář galerie a taky malý přednáškový sál. Tím se uvolnily plochy v patře, kde dnes jsou k dispozici dva velké sály. V přízemí už bohužel není populární knihkupectví Fraktály, které zkrachovalo. Nadace české architektury však hledá nájemce, který by tam opět mohl prodávat odborné knížky, design atd. Snad se to tedy podaří.

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998