VENEZUELA: Madurovy noční můry
Noční můra. Tohle slovo – ve španělštině zní pesadilla – zdá se, ovládlo závěr venezuelské předvolební kampaně vládní socialistické strany PSUV. Objevuje se téměř všude.
Ostatně ani není divu. Místní vyrazili k hlasovacím urnám už v neděli a průzkumy veřejného mínění v některých oblastech jihoamerické země favorizují opozici. Něco takového se nestalo od chvíle, kdy se socialisté dostali k moci, tedy před sedmnácti lety.
Venezuelu ale drtí hluboká krize. Země je v rozkladu. Venezuelu před půldruhým rokem zasáhl propad cen ropy, na jejímž vývozu je tamní státní kasa zcela závislá. Meziroční inflace se odhaduje na dvě stě procent, hrubý domácí produkt výrazně klesá a země se už řadu měsíců potýká s nedostatkem základního zboží.
Místní obyvatelé tráví hodiny ve frontách před obchody s dotovaným zbožím, protože v obyčejných supermarketech už nenakoupí. Ceny zboží rostou a průměrné platy se vzhledem k devalvaci měny smrskly v přepočtu na zhruba deset dolarů, tedy kolem 250 korun měsíčně.
Večer se většina oblastí – především Caracas - proměňují v města duchů kvůli rozbujelé a nikým nepotírané kriminalitě. Místní už toho začínají mít víc než dost, ukazují průzkumy.
A především mají dost prezidenta Nicoláse Madura, který se ujal úřadu po bývalém lídrovi země Hugo Chávezovi. Ten sice zemřel před dvěma a půl lety, vládní partaj přesto staví i nynější kampaň na jeho odkazu, přičemž Maduro spíše jen přizvukuje archivním záběrům někdejšího charismatického prezidenta. Tak tomu ale bylo i dříve.
Ovšem zatímco v minulých letech socialisté ve svých spotech a na plakátech kráčeli vstříc světlým zítřkům s úsměvem na tváři, mottem té nynější se stala noční můra. Ve spotech se objevují zoufalí Venezuelané – tu důchodce, jemuž Mezinárodní měnový fond seškrtal důchod, tam mladá matka, které zaměstnavatel zruší ze dne na den mateřskou.
Naštěstí se však záhy probudí a zjistí, že v zemi dál vládne Madurova strana. A vše je v pořádku. Opozice mnoho prostoru v médiích nemá - hlavně ne v důležité televizi, která je takřka bezvýhradně provládní. Hlavní opoziční lídr Leopoldo Lopéz byl navíc nedávno odsouzen na 14 let do vězení, další – starosta Caracasu Antonio Ledezma – je v domácím vězení, někteří další nesmějí kandidovat.
Na volební listině také přibylo několik stran, které mají téměř to samé jméno i logo jako opoziční uskupení Mesa de la Unidad, což má vést ke zmatení voličů. Mnozí věří, že vláda se pokusí volby zmanipulovat, ostatně mezinárodním pozorovatelům – třeba i těm z Evropské unie - byl zakázaný vstup do země.
V zemi je cítit nejistota. Je velmi těžké odhadnout, jak nedělní volby dopadnou, a především, co se stane po nich. Zjevné ale je, že špatné spaní má i Maduro, který v úterý v televizi prohlásil: „Pokud se splní ona černá můra a my prohrajeme, revoluce získá jiný směr a charakter.“ Jaký však bude, to si zatím nikdo netroufne říct.
Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus