26.4.2024 | Svátek má Oto


VELKÁ BRITÁNIE: Na předvolební notu

6.12.2014

Půl roku bez práce? Tak go home

Cameronova vláda jedná pod tlakem nacionalistů. Británie je stále cílem tisíců migrantů, premiér hraje na předvolební notu.

Snad každý zná někoho, kdo v uplynulé dekádě zamířil, byť třeba jen nakrátko, za prací do Velké Británie. Po mohutném rozšíření Evropské unie v roce 2004 se Britské ostrovy staly jakousi Mekkou přistěhovalců z východoevropských zemí.

Ovšem nejen z nich. Multikulturní království tradičně přitahovalo migranty svým otevřeným přístupem k cizincům; ostatně před deseti lety Británie patřila k prvním „starounijním“ zemím, jež tehdejším nováčkům otevřely svůj pracovní trh.

Jenže teď chce dveře přivřít. A docela razantně. Britský premiér David Cameron oznámil návrhy změn přistěhovaleckého systému pro evropské občany. Klíčových bodů plánu konzervativní vlády je několik, přistěhovalci z unijních zemí by například na některé sociální dávky museli čekat nejméně čtyři roky. Získat by je navíc mohli jen v případě, že se naučí anglicky. A pokud si přistěhovalec nenajde práci do šesti měsíců od vstupu na ostrovy, Britové ho pošlou zpět do vlasti. Jenže taková opatření jsou podle kritiků v rozporu s unijními tezemi o volném pohybu lidí a stejných podmínkách pro všechny.

„Je to iniciativa britské pravice, která nyní hraje na nacionalistickou notu. To je ale cesta do pekel,“ řekl LN europoslanec Pavel Poc (ČSSD). „Pro Evropskou unii, členské státy a europarlament je volný pohyb zásadnější než britské členství v Unii,“ dodal. Německá kancléřka Angela Merkelová zkraje měsíce britskou vládu varovala, že než kompromis o pohybu pracovních sil v EU, raději bude pro odchod Britů z Unie.

Zcela opačně to však vidí Cameron, podle kterého je současná situace neúnosná. Omezení přistěhovalectví na evropské úrovni, nebo alespoň prostřednictvím britské výjimky, tak už sám dříve spojil s otázkou setrvání Británie v osmadvacítce. Přistěhovalectví totiž rozhodně patří k nejžhavějším tématům britské politické scény posledních několika let. Počet migrantů v zemi roste.

Jen loni (statistika byla provedena v období od loňského června do letošního) přijelo do Spojeného království 260 tisíc přistěhovalců, z toho téměř 230 tisíc bylo ze zemí Evropské unie. Oproti předchozímu roku vzrostl počet unijních migrantů o pětačtyřicet tisíc.

Boj o voliče

Zda Cameronovy návrhy začnou platit, plně závisí na úspěchu či neúspěchu vládní strany v nadcházejících volbách. Britové mají k hlasovacím urnám zamířit příští rok v květnu a v zemi výrazně posiluje protiunijní pravicová strana UKIP, v jejímž čele stojí Nigel Farage. Cameronův plán proto někteří vnímají jako jasnou vnitropolitickou taktiku, jak přivábit nerozhodné voliče.

Jenže přestože jde o vnitropolitickou záležitost, dopad pocítí celá Unie. Cameron včera uvedl, že britská opatření by vyžadovala změny v zakládajících smlouvách o Evropské unii. A s tím mnozí nesouhlasí. „Není možné osekávat to, co je v základech evropské integrace, protože pak se může zhroutit celá struktura a filozofie Evropské unie,“ uvedl europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

Podle europoslance Jana Zahradila (ODS) však navrhovaná opatření v rozporu s primárním právem EU nejsou. „Myslím, že leckde včetně České republiky se toto bude sledovat se zájmem, protože se zneužíváním sociálních systémů různými ekonomickými migranty nemá problém jen Británie,“ řekl europoslanec. Češi, jichž loni v Británii žilo 42 tisíc, se podle něj o práci bát nemusejí.

Většinou totiž dělají práci ve středním managementu – v hotelech a restauracích, kde je pro Brity spíše těžké najít někoho kvalifikovaného. Navíc podle nedávné studie londýnské univerzity UCL imigranti z desítky přistoupivších zemí v roce 2004 na daních zaplatili víc, než kolik dostali na sociálních dávkách. Problém je spíš s těmi, kteří zneužívají sociální systém. Evropská komise včera uvedla, že návrhy je třeba v klidu a pečlivě projednat. Unie však podle ní má páky, jak bojovat proti zneužívání sociálního systému.

LN, 29.11.2014