19.10.2019 | Svátek má Michaela


V. BRITÁNIE: „Priti“ Woman aneb Největší zločin století

13.11.2017

Tou ženou je „čerstvě bývalá“ ministryně pro mezinárodní rozvoj vlády Jejího veličenstva Priti Patelová, tedy do 9/11 členka britského kabinetu. Co jí srazilo vaz už z médií víme: tajné politické schůzky v Izraeli.

Bylo to během její dovolené v Zemi izraelské – a ovšem mimo protokol, což diplomatické zvyklosti (nejen) Spojeného království nepřipouští. Patelová se setkala s premiérem Netanjahuem, ministrem vnitřní (veřejné) bezpečnosti Erdanem, generálním ředitelem ministerstva zahraničí Rotemem a dalšími představiteli.

Ačkoli se jednalo o kontakty soukromé, Patelová „dojela“ na to, že o nich neinformovala ani ministra zahraničí Johnsona, ani premiérku Mayovou.

Kromě toho navštívila polní nemocnici na izraelské straně Golanských výšin, kde jsou léčeni zranění ze syrské občanské války, a v této souvislosti se vyslovila pro finanční pomoc Británie této humanitární aktivitě.

Ovšem obsah nehrál při hodnocení jejího angažmá žádnou roli, neboť podstatné je - a tak funguje náš svět - zda nebyla porušena forma. Bohužel byla – a ve čtvrtek 9/11 se Patelová ze svého úřadu odporoučela. Otázkou je, zda vzniklá situace umožňovala jiné řešení.

Leč stalo se – a tím by to celé mohlo skončit. Nikoli ovšem v mediálním světě, nikoli v demokracii, která je především volnou arénou pro svobodnou diskusi. A tak je kauza Patelové náležitě komentována.

Jak argumentují příznivci Patelové, (ex)ministryně byla účastna setkání týkajících se humanitární pomoci s významným spojencem Británie. Připomínají, že není jediným britským politikem, který má za sebou diskutabilní kontakty - a jmenují šéfa opoziční Labour Party Jeremyho Corbyna. Ten se v minulosti setkal se syrským prezidentem Asadem, členy Hamasu a Hizballáhu a před rokem 1994 s aktivisty Irské republikánské armády. Na tento dvojí metr vtipně zareagoval fiktivní „premiérský“ Twitter Jeremyho Corbina, kde se píše:

Priti 1

„Priti Patelová se setkala s reprezentanty spřáteleného národa v tajnosti. Vyhodili ji. Já jsem se setkal s reprezentanty našich nepřátel otevřeně (a pochválil je). Udělali ze mě lídra.“

Není to úžasné?

V podobném duchu se vyjádřili aktivisté britské skupiny North West Friends of Israel, kteří na svém Twitteru napsali: „Priti Patelová diskutovala o poskytnutí pomoci zraněným syrským běžencům. Největší zločin století. Corbyn se setkal s masovými vrahy a je vnímán jako Mesiáš. Levice trpí totální obsesí vůči Židům a Izraeli.“

A ještě jeden postřeh, jehož autorem je bývalý konzervativní poslanec britské Dolní sněmovny sir Eric Pickles. Nedovede si prý představit, že by nastal stejný povyk, kdyby se Patelová setkala s různými osobnostmi disponujícími politickým vlivem třeba v Belgii.

A o tom to celé tak trochu je.

***

Priti 2

Web novin Times of India informuje o demisi Priti Patelové. Na obrázku exministryně za indickou a britskou vlajkou. Sama je indického původu.

Priti 3

Priti Patelová na webu britské Konzervativní strany.

Stejskal.estranky.czAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.