26.4.2024 | Svátek má Oto


USA: Žijí tu běloši a Černoši

2.7.2020

Americká média – ta pokroková – už při psaní o černoších používají velké písmeno (Black), zatímco běloši jsou stále s malým písmenem (white). Slovník ještě uvádí pro černocha Negro s velkým N, ale to už je „out“.

Nedávná smrt černocha při zatýkání rozbouřila hladinu mediálního lynčování bílých Američanů. Nejde mi o pitvání v oné tragické události (výstižně ji popsal bloger Vladimír Kroupa zde). Jde mi o něco jiného. V USA se opět podobně jako před čtyřmi lety rozjíždí masivní mediální kampaň proti současnému prezidentovi Donaldu Trumpovi. A v této kampani se hodí úplně všechno.

Trump miluje Twitter a sdílí na něm všelicos. Internetová policie je velmi bdělá a nemaže se ani s prezidentem USA. Když Trump kritizuje takzvané protesty proti rasovému útlaku černochů spojené s rabováním obchodů a zapalováním aut a vyzývá místní pořádkové služby k zásahu, je mu tento tweet smazán - protože „vyzývá k násilí“! Trump sdílí nějaké video, na němž kdosi zakřičí heslo „bílá síla“, a jakmile aktivisté zaslechnou tento pokřik, spustí povyk a Trump nakonec sdílení videa raději sám stáhne.

Samostatnou kapitolou jsou výsledky průzkumů předvoleních nálad v USA. Prakticky všechny věští až dvouciferný náskok téměř jistého kandidáta Demokratické strany Joea Bidena nad Trumpem. Důvody jsou podle médií stále stejné – Trumpova rasová politika a k jeho minusům se v posledních měsících přidala i ekonomika. Fakt je ten, že v důsledku virové krize v USA stoupla nezaměstnanost téměř k 15 % práceschopného obyvatelstva. Vzhledem k tomu, že výpovědní lhůty běží v USA mnohem rychleji (jsou kratší než u nás či jinde v Evropě), nezaměstnanost v USA rostla dramaticky. Již v květnu ale tento údaj vykázal pokles na 13 % a „překvapil“ analytiky. Trump povzbuzuje k rychlému návratu do normálu i v situaci, kdy počty nakažených v USA rostou o desítky tisíc nových případů denně. Jeho cílem je co nejrychleji stlačit nezaměstnanost pod dvoucifernou hodnotu a vykázat tento pokles jako svou zásluhu. Biden naopak Trumpa tvrdě kritizuje za „nezvládnutí“ nákazy a levicová média obviňují prezidenta z odpovědnosti za vysoký počet lidí zemřelých s virem covid-19.

Ne tak dávno si v souvislosti se smrtí zatýkaného černocha postěžoval Biden tak, že v USA žije „10-15 % nedobrých lidí“ – rozuměj rasistů. Některá média pak připomněla podobný výrok bývalé kandidátky Demokratické strany Hillary Clintonové z volební kampaně 2016. Tehdy jí průzkumy věštily náskok nad Trumpem až 20 procentních bodů a Clintonová tehdy prohlásila, že voliči Trumpa jsou rasisté, a označila všechny jeho potenciální voliče za lidi podporující nenávist ve společnosti. Jak volby dopadly, víme a vzpomínám si na „ohromené“ komentátory v ČT, kteří - zpracováni propagandou tehdejšího reportéra ČT v USA Martina Řezníčka - nemohli zvolení Trumpa rozdýchat.

Současná situace v USA je tak velmi obdobná té před volbami v roce 2016. Média tvrdě tlačí na pilu a prosazují Bidena. Každý průzkum je pro Trumpa horší a horší a na jeho vítězství by v USA nevsadil podle novinářů vůbec nikdo. Zda stávající prezident svůj mandát obhájí, se ukáže ve volbách. Nicméně tak jasnou porážku, jakou mu věští pokroková média, nečekám. Atmosféra „bourání soch“, vytváření černých listin již dávno zemřelých herců a filmů, ve kterých hráli, je podobná ovzduší v poválečných USA, kdy byl každý herec komunista. Dnes platí: co známý herec, to rasista. A místo stávající hymny USA by měla být přijata jako hymna píseň zcela jiná – Imagine od Johna Lenona. To je krásná píseň s krásným utopickým textem. Stačí jen stručné konstatování faktu – takzvaná „bezzásahová zóna“ v Seattlu dopadla po několika týdnech tak, že v ní byl zastřelen jeden člověk a dva postřeleni. Pachatelé nejsou známi. Lidé odešli – už asi nebylo nic, co by se dalo „zadarmo“ koupit. Biden se ale nechce o tomto „hnutí mysli“ příliš vyjadřovat. Musí totiž myslet na pověstného „středového voliče“.

Je zajímavé, že zatímco mezi voliči stávajícího prezidenta výrazně převažují lidé, kteří hlasují právě pro něho jako hlavní důvod své volby, Bidenovi voliči tvrdí, že hlavním důvodem jejich volby je strach z vítězství Trumpa. Vidí tedy Bidena jako menší zlo. V této situaci pak pochopitelně „pokroková média“ kreslí Trumpa jako nesvéprávného blba, aby utvrzovala o jeho nevolitelnosti. Má to ale jeden háček. Tito voliči totiž mohou dojít z názoru, že jak Trump, tak Biden stojí za starou bačkoru, a k volbám vůbec nepůjdou.

Pokud se americká ekonomika a zejména nezaměstnanost dostane do přijatelnějších čísel, může to současnou hlavu státu posílit. USA tak čeká nejen horké léto, ale i neméně horký podzim.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz