USA: „Trouba“ Trump?
Prezident vyhrál zvláštní volby do Sněmovny reprezentantů
Korektní americká média nejenže se nepoučila z fiaska kolem údajného spojení Donalda Trumpa s Ruskem, ale pokračují ve stejném duchu. Demokraté se radí o impeachmentu a chtějí daňová přiznání.
Měsíce tvrdé mediální masáže o údajném spiknutí prezidenta s Ruskem před volbami 2016 skončily naprostým fiaskem. Muellerova komise vydala zprávu, která žádné spiknutí nepotvrdila. Demokraté se ještě pokusili prosadit úplné zveřejnění zprávy, ale tohoto cíle se jim zatím dosáhnout nepodařilo. Námitky proti úplnému odtajnění celé zprávy jsou ze strany ministerstva spravedlnosti USA takové, že by to ohrozilo bezpečnost.
Demokraté proto nyní přešli k jiné taktice. Již několik týdnů žádají, aby prezident Trump předložil svá daňová přiznání z doby před nástupem do Bílého domu. Dosáhli toho, že federální soud rozhodl, že kongresmani a senátoři mají právo nahlédnout do daňových přiznání Trumpa, a stanovil i týdenní termín, do kterého by měl prezident svá daňová přiznání předložit. Ten to ale stále odmítá a využije všech právních prostředků k tomu, aby nic předkládat nemusel.
Současně se špičky demokratů radí, jakým způsobem „narafičit“ na Trumpa impeachment, tj. zahájit proces odvolání z prezidentské funkce. Protože se prezident chová „drze“ a nerespektuje požadavky demokratů a navíc zatajuje informace mimo jiné tím, že odmítá předat svá daňová přiznání. Pikantní na této akci je, že žádný zákon po prezidentovi nic takového nevyžaduje a pokud tak dříve prezidenti dělali, bylo to jejich dobrovolné rozhodnutí.
V této situaci se v americkém státě Pensylvánie konaly zvláštní volby do Sněmovny reprezentantů, neboť se uvolnilo křeslo republikánského kongresmana. Do voleb zasáhl i Trump a označil je za „referendum“ o jeho politice v prezidentském úřadu. Ve volbách zvítězil republikán Fred Keller nad demokratickým kandidátem Marcem Friedenbergem. Keller zvítězil přesvědčivě se ziskem 68,1 % hlasů, jeho protivník získal 31,9 % hlasů. V řádných volbách na podzim loňského roku v tom samém okrsku zvítězil republikánský kandidát se ziskem 66 %, i tehdy mu byl protikandidátem Friedenberg, který získal 34 %.
Hlavním tématem voleb ze strany republikánů byla tvrdá kritika levicového programu Demokratické strany. Jmenovitě byla kritika zaměřena na program Bernieho Sanderse, senátora za Demokratickou stranu, a kongresmanku Alexandria Ocasio-Cortezovou, která prosazuje program Green New Deal a Medicare for All. První je parafrází někdejšího programu New Deal prezidenta Franklina Delano Roosevelta po velké hospodářské krizi z roku 1929, druhý má navazovat na takzvaný Obamacare schválený v době prezidentství Baracka Obamy. Republikáni oba tyto politiky považují za propagátory socialismu a budou se zřejmě s touto rétorikou obracet na americké voliče ve volbách roku 2020.
Výsledky voleb v Pensylvánii budou jistě jak republikáni, tak demokraté podrobně analyzovat. Nicméně jedno je zřejmé již teď. Vyhrocená mediální kampaň korektních medií v čele s The New York Times a The Washington Post proti Trumpovi nevede k odklonu voličů od kandidátů republikánů. Současně se ukázalo, že Trump už pro současnou Republikánskou stranu není „přítěží“, ale že se jím kandidáti republikánů nechají rádi podpořit přímo v obvodu, kde se hlasuje.
Demokraté proto zatím nemohou počítat s nějakou výraznější podporou svých nápadů ze strany senátorů a kongresmanů za Republikánskou stranu. Impeachment proto zatím nemá v americkém Kongresu šanci a je jen dalším pokračováním boje s Trumpem. Tomu vyhrocenost zápasu nevadí a vidí v něm šanci na zisk dalších hlasů. Zřejmě není takový „trouba“, jak o něm i řada českých „diskutérů“ píše.
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz