26.4.2024 | Svátek má Oto


USA: Tennessee

3.11.2020

Abeceda amerických voleb

Lidé z Tennessee demokratického kandidáta neupřednostnili už dvacet let a Trump zde v roce 2016 vyhrál navíc s velkým náskokem 26 %. Rozumní komentátoři předpovídají, že v letošních volbách Trump i v Teenneesee překročí bájnou hranici 30 %.

V Teenneesee žije asi 78 % bělošské populace, Afroameričanů je zde cca 17 % (to je americký průměr). Hispánců je tu asi pět procent. Nábožensky se jedná také o stát protestantů, římských katolíků potkáme málo, asi 6 %.

Teenneesee je stát hovězího dobytka, drůbeže, bavlny a sójových bobů. V Teenneesee sídlí firmy jako je např. FedEx, Caterpillar Financial a Pilot Corporation. Výrobní závody zde mají automobilky Nissan, General Motors, Volkswagen a Mitsubishi Motors. Tennessee je domovem nejnavštěvovanějšího národního parku v USA známého jako Great Smoky Mountains. Je domovem Elvise Presleyho a třeba Jack Daniel’s Distillery.

Nešťastný devátý obvod…

Kongresová výprava z Tennessee je tvořena devíti republikány a dvěma demokraty (proto má stát 11 volitelů). V Senátu Kongresu jde o republikány Lamara Alexandera a Marshu Blackburnovou. Guvernérem státu je republikán Bill Lee.

Výjimkou je devátý kongresový obvod – městský obvod, který tvoří víceméně sedmisettisícové město Memphis v Shelby County. Jde o demokratickou pevnost, Hillary Clintonová zde porazila Donalda Trumpa v poměru 77,5 : 19,8 procent. Od roku 2007 volební obvod reprezentuje demokrat, běloch a žid Steve Cohen (71). Zajímavostí je, že tuto většinově černošskou oblast (67 %) nikdy nezastupoval Afroameričan – bělochů tu přitom žije sotva čtvrtina. Cohen s až neuvěřitelnou mírou empatie usiloval o přijetí do Klubu černých kongresmanů, ale nepřijali ho. Prý proto že není černý.

Cohen, daleko nejprogresivnější kongresman z Teenneesee, v posledních volbách v roce 2018 porazil republikánku a černošku Charlotte Bergmannovou vysokým ziskem přes 80 %. Ta i letos vyhrála republikánské primárky a zkusí to proti Cohenovi znovu. Šance se jí nedávají.

Zbraně Cohen přímo nesnáší, o to raději má alternativní zdroje na výrobu elektřiny. Podporuje Obamacare a snahy o legalizaci konopí. Neustále se omlouvá jménem všech bělochů za více než sto let zrušené otroctví. V roce 2008 se mu podařilo protlačit rezoluci Sněmovny, která uložila federální vládě povinnost se za otroctví omluvit. Cohen je velký podporovatel potratového průmyslu, nemá s ním vůbec žádný problém. Důsledně se také postavil proti uznání arménské genocidy, prý by to poškodilo dobré vztahy s Tureckem (rodina z matčiny strany je z Turecka). Jako každý levicově orientovaný žid v USA nefandí státu Izrael, resp. nejraději by byl, kdyby Izrael muslimskému obklíčení ustoupil a „choval se jako v jednadvacátém století“.

Druhým demokratem v Kongresu za stát Teenneesee je Jim Cooper (66). Zastupuje voliče z pátého obvodu od roku 2003. Ten zahrnuje Cheatham County a Davidson County (město Nashville). Na rozdíl od devátého, který je černošský, je pátý obvod bezmála ze tří čtvrtin bělošský, Afroameričanů tu žije jen asi 25 %. James Cooper je z úspěšné politické rodiny. Známé pořekadlo „geny nevyčůráš“ dokládá jeho otec, ten býval demokratickým guvernérem státu Teenneesee (1939 – 1945) a také bratr John, který je současným starostou hlavního města Nashville. Pátý obvod sice není tak levicový jako devátý, nicméně i zde v roce 2016 přesvědčivě vyhrála Clintonová (57:38).

Cooper vyhrává volby s přehledem, v těch posledních v roce 2018 porazil republikána Jodyho Balla vysoko 68:32. Dokladem jeho politické dominance je letošní situace, kdy proti němu nekandiduje vůbec nikdo, tzn. že k výhře mu bohatě stačí jeho jediný hlas (nezávislý kandidát Craig Wildenradt si to rozmyslel). Cooper patří do skupiny umírněných demokratů, technokratů, kteří se profilují jako fiskálně odpovědní a ostatním tématům se záměrně vyhýbají. S takovými bývá na lecčems dohoda, protože je moc nezajímají problémy sexuálně posedlých. Hlasoval třeba proti stranické kolegyni Nancy Pelosiové, aby se stala předsedkyní Sněmovny reprezentantů USA.

Co dnes znamená „jižanský“

Tennessee, za občanské války jižanský stát Konfederace, je asi o třetinu větší než Česká republika, žije zde asi sedm milionů obyvatel. Ekonomicky mu v rámci USA patří 18. příčka s HDP 386 mld. USD, což ho při uvedeném počtu obyvatel řadí mezi bohaté státy federace.

Označení „jižanský stát“ neznamená nutně geografickou polohu, i když většina těchto států je na jihu Spojených států. Znamená to příslušnost ke Konfederaci (Dixie), tedy k té skupině států, která odmítla federativní uspořádání – žádala volnější konfederaci. Příčinou odtržení bylo úsilí Republikánské strany zrušit otroctví – Demokratické strana tehdy zrušení bránila. Tento politický nesoulad vedl zprvu k vystoupení sedmi států z federace a vyhlášení Confederate States of America, což byla forma prezidentské konfederace. Celkový počet států, které vyhlásily svou nezávislost na Spojených státech, byl nakonec třináct. Stát Tennessee byl posledním státem, který opustil Unii. Po prohrané občanské válce se jednotlivé státy do náruče federace postupně vracely, posledním byl stát Georgia v červenci 1870. Jižanské státy si dodnes uchovaly charakteristický odpor k centrální vládě, hrdost, politický konzervatismus, silnou víru a vyšší míru svobod. Míra svobod je v moderních dějinách USA měřena především v oblasti držení střelných zbraní. Za novodobou popularizací jižanství stojí v polovině minulého století konzervativní demokraté odmítající levicovatění strany. To vyvrcholilo v osmdesátých letech podporou republikánského prezidentského kandidáta Reagana. Dnes už žádní konzervativní demokraté nežijí, ve straně převládly socialistické teze kolektivistického veřejného zájmu, ambice držet liberální pozice se přenesly fakticky na okraj kulturně-obsedantních anomálií

Drsná Marsha

Marsha

Zajímavou osobou politiky státu Teenneesee je bezesporu senátorka Marsha Blackburnová (68). V Kongresu sedí nepřetržitě už od roku 2003, kdy byla poprvé zvolena do Sněmovny reprezentantů USA, v Senátu je od loňska.

Známá je svou podporou Donalda Trumpa, navrhovala ho na Nobelovu cenu míru za jeho úsilí na Korejském poloostrově. Patří mezi konzervativní ikony Kongresu (nečekejte od senátorky z Teenneesee „žádný kompromis, žádné omluvy“). V kabelce nosí zbraň a často útočí na lídry potratového průmyslu Planned Parenthood. Ke změnách klimatu s naprostou vážností prohlásila, že se planeta Země už 13 let ochlazuje. Blackburnová je proti manželství osob stejného pohlaví a odmítá popularizaci homosexuality, transsexuality a jiných sexuálních poruch. Je vdaná, má dvě děti, žije na předměstí Nashvillu.

Převzato z webu Konzervativní noviny se souhlasem redakce.