27.5.2022 | Svátek má Valdemar


USA: Prostě malér

24.1.2022

Joe Biden je už rok ve funkci prezidenta

S komentáři k prvnímu výročí nástupu Joea Bidena do funkce amerického prezidenta se doslova roztrhl pytel. Mezi objektivnější lze zcela jistě zařadit ten od europoslance Tomáše Zdechovského „Biden se před rokem ujal úřadu. Prezidentova politika potvrzuje klesající význam Evropy v očích USA“ (zde).Tento text nepřehlíží trapasy z tiskových konferencí a připouští i to, že Biden není schopen vykonávat svůj úřad plnohodnotně. Současně tvrdí, že se Biden dále odklání od Evropy a pokračuje zejména v politice „zadržování“ Čínské lidové republiky, demonstrované dohodou mezi USA, Spojeným královstvím a Austrálii, na kterou doplatila Francie – přišla o miliardový obchod s ponorkami.

Kritický komentář pochází z pera Milana VodičkyPrvní rok Murphyho. Biden doplatil na přehnaná očekávání i pokrokáře“:Byl to rychlý pád, stačil rok. Biden je out a Amerika je na tom hůř, než byla. Je to zásadní problém i pro Západ, protože v jeho zájmu je, aby Amerika byla silná, optimistická, šlapala a dávala najevo, že ví, co chce. Aby táhla, přitahovala a inspirovala. Jenže to se neděje. Přesně před rokem nastoupil do Bílého domu Joe Biden. Chudák, že ho to muselo potkat. Přesně před rokem přišel, aby zachránil USA a vylepšil svět. Chudák Amerika, chudák svět. Nepovedlo se nic. Trump odešel, ale žádný problém se nevyřešil, naopak.

Naopak komentář zpravodaje ČT v USA v Událostech se nesl v duchu chvály – tj. citoval z prezidentova projevu a o nějakou hlubší a podrobnější analýzu se ani nepokusil. Bylo to ono lakování na „rudo“. Samozřejmě nechybělo ani hodnocení americké politiky vůči Rusku. Nemohu se z vývoje amerických postojů zbavit dojmu, že je to především současná administrativa Joea Bidena, která si doslova přeje , aby Rusko Ukrajinu přepadlo. Dokonce se ozval i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a kritizoval Bidenova slova o tom, že Rusko Ukrajinu zcela jistě přepadne.

Americký prezident se ve vztahu k Rusku dopustil ještě jednoho zajímavého výroku. Prohlásil, že pokud by Rusko proti Ukrajině podniklo „omezenou“ intervenci, reakce USA by nemusela být tak tvrdá. To pak jeho okolí „vysvětlovalo“ tak, že USA budou reagovat stejně na „jakoukoliv ruskou agresi“.

O faktické podpoře Bidenovy politiky v USA svědčí nejlépe průzkumy, které hodnotí názory Američanů na jeho politiku. Na webu FiveThirtyEight.com jsou uváděny průměry všech průzkumů hodnocení Bidenovy politiky. K 20.1.2022 (den ročního působení v Bílém domě) dosáhl nesouhlas s jeho politikou dalšího rekordního maxima - 53,4 %. S prezidentovou politikou souhlasí jenom 41,9 % Američanů. Je to druhý nejhorší výsledek po roce působení v Bílém domě, horší měl po prvním roce ve funkci jen Donald Trump (39,1 %), všichni ostatní pováleční američtí prezidenti měli po roce v úřadu hodnocení lepší, někteří výrazně.

FiveThirtyEight

Přelomovým měsícem byl pro Bidena srpen - úprk americké armády z Afghánistánu. Na počátku srpna byl souhlas s jeho politikou ještě 51,5 %, o měsíc později, 1. září, se podpora propadla na 46,7 %. Zpravodaj ČT v USA si stěžoval, že Donald Trump nectí nepsané pravidlo, že se bývalí prezidenti nevyjadřují k politice svého nástupce. Trump pořádá setkání s voliči, na kterých Bidena nemilosrdně kritizuje a označuje sebe za nejlepšího prezidenta. Trump ale není v pozici Obamy nebo Bushe, kteří po dvou volebních obdobích v Bílém domě nemohli kandidovat. Trump naopak s kandidaturou na prezidenta v roce 2024 počítá.

Demokratická strana vzhlíží k letošním podzimním volbám do Senátu a Sněmovny reprezentantů s obavami. Reálně totiž hrozí, že ztratí v obou komorách Kongresu většinu a Biden pak ve druhé polovině svého mandátu neprosadí už vůbec nic. Sázka na Bidena se tak pro demokraty ukazuje jako obrovský omyl, jeho viceprezidentka je navíc ve vleku radikální levice. To je z pohledu amerického nezávislého voliče (mimo příznivce republikánů a demokratů) zřejmě smrtící kombinace - a právě mezi touto skupinou voličů Biden ztratil nejvíc.

I proto si myslím, že Biden sází na ruskou intervenci na Ukrajině jako na událost, která by mu měla v očích americké veřejnosti pomoci. Rusko by se tím ale dopustilo hrubé chyby, kterou nemá zapotřebí. Tomu stačí jen přiživovat pocit ohrožení Ukrajiny a nechat americkou administrativu hovořit a zaplétat se do protichůdných výroků. V nich je Biden bezpochyby velmistr.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!