20.10.2020 | Svátek má Vendelín


USA: Proč chce Trump deportovat ilegální imigranty

30.10.2015

Ilegální imigrace je velké téma i v presidentských volbách v USA. Problém ale ve skutečnosti není s ilegály, nýbrž s druhou a třetí generací přistěhovalců. A s drogovými kartely.

trump scream

Donald Trump je miliardář, ale i televizní hvězda. Roky uváděl soutěžní pořad „Máte padáka“ (Celebrity Apprentice), o jehož českou mutaci se pokoušela i česká televize. Moderování pořadu po Donaldovi převzal Herr Arnold Schwarzenegger

Konečně. Konečně republikáni našli presidentského kandidáta, který má charisma a který nepůsobí jako zmoklá slepice. Donald umí bouchnout do stolu a má ego o velikosti dvoupatrového autobusu. Bude to nový Ronald Reagan? Tomu se také na začátku pošklebovali, že je to jen herec a jeho výroky jsou neřízená střela. A vida, nakonec vyhrál studenou válku.

Na první pohled se zdá sympatický Trumpův nekompromisní postoj k ilegální imigraci. Vzpomínáte na arizonský imigrační zákon z roku 2010? Zákon SB1070 umožnil, aby policie kohokoli na ulici legitimovala. Jestli nemáš u sebe imigrační papíry, k deportaci s tebou. Žádná amnestie. Takhle to chce Donald v celých Státech.

Jenže ono to není tak černobílé.

Ten tvrdý arizonský imigrační zákon si tehdy vynutila veřejnost, když se proslechlo, že prý imigranti zabili farmáře Roberta Krentze v arizonském pohraničí. Ten si už léta stěžoval, jaké škody působí ilegální imigranti procházející houfně přes jeho ranč (asi jako my si stěžujeme, jaký po sobě „uprchlíci“ zanechávají bordel)... Ale vyšetřování nakonec ukázalo, že vraždu měli na svědomí nikoli imigranti, ale spíše drogová mafie, která farmu asi používala k ukrývání narkotik. To už byl ale zákon hotový.

Mexické drogové kartely, které pašují do USA a operují podél hranice, nejdou pro mrtvolu daleko. Od likvidace kartelů v Kolumbii hraje Mexiko v tomto odvětví první housle. V roce 2006 mexická vláda vyhlásila kartelům válku. Skoro polovina tzv. „federálních zločinů“ v USA je spáchána právě na hranici s Mexikem. Farmáři v pohraničí se necítí bezpečně a není divu, že volí každého, kdo slibuje, že zesílí ochranu hranic. Nadávat jim kvůli tomu do xenofobů není fair.

Ale pozor. Pašeráci nebo přistěhovalci - to jsou dvě různé věci. Řada lidí, včetně Donalda, to plete dohromady. Je pravda, že z asi deseti milionů Mexičanů jich je v USA asi 60% ilegálně. Polovina z těchto ilegálů ovšem nejsou vetřelci, které „nikdo nezval“.Prošli řádným výběrem, dostali víza, pouze po jejich vypršení jaksi zapomněli odejít.

Narozdíl od drogových kartelů, Ilegální imigranti nejsou žádné ozbrojené hordy valící se přes hranice.

První generace imigrantů z Mexika má obecně kriminalitu velmi nízkou (asi stejnou jako bílí Američané). El Paso je Mexikánů plné a je to nejbezpečnější velkoměsto v USA. Není to vlastně ani moc překvapivé. Když jste v zemi ilegálně bez dokumentů, tak bojíte se i pokuty za parkování, aby vás policie neodhalila, že jste tu načerno. Ovšem druhá a třetí generace Mexičanů, která už je narozená v USA, má kriminalitu asi dvakrát vyšší než běloši (ale mnohem menší než černoši).

Kdo si stěžuje na kriminalitu „imigrantů“ či „ilegálů“, ve skutečnosti má na mysli potomky přistěhovalců, kteří se už narodili v USA!

Kolik příslušníků skončí ve vězení (osoby narozené v USA):

- Bílí: 1,71 %
- Hispánci: 2,3 - 5,9 %
- Černoši: 11,61 %

(To jsou prosím data proimigračního webu OpenBorders.info a ne žádné údaje xenofobů.)

Pozor na šibalské statistiky obhájců imigrace, které srovnávají hispánskou kriminalitu s „americkým průměrem“ - který zahrnuje i černochy. Obhájci imigrace poukazují na nízkou kriminalitu imigrantů z Mexika... a zarytě mlčí o vysoké kriminalitě jejich potomků.

Odpůrci imigrace si ale také rádi přibarvují realitu. Mýtus o nadržených Latinos, kteří přicházejí, aby se vrhali na naše blondýny, má tuhý kořínek. Ano, znásilňující čokoládoví hoši, tuhle představu řada lidí nemůže vyhnat z hlavy! „Dříve jsem randila s Hispánci, ale dnes už mě znásilňování omrzelo,“ žertovala onehdy komička Amy Schumacherová. Ve skutečnosti ale Hispánci ve znásilňování hluboce zaostávají za bělochy. Běloši tvoří 63% populace USA, ale mají na svědomí 71% sexuálních útoků. Naproti tomu Hispánci tvoří 17% populace a mají na svědomí jen 9% sexuálních napadení.

Mylný je i dojem, že se hispánský problém stále zhoršuje. Imigrační apokalypsa? Posledních 20 let kriminalita v USA celkově klesá – navzdory přílivu Mexikánů v 90.letech. I Mexická imigrační vlna je už minulostí. Skončila před deseti lety. Kvůli hospodářské krizi není pro Mexičany ve Státech práce a oni to vědí. Navíc George „Hadrián“ Bush postavil na hranicích s Mexikem velkou zeď (Secure Fence Act 2006). I když stále není dostavěná. Takže mám pocit, jestli Donald trošičku „alarmisticky“ nepřehání, aby získal víc hlasů.

Připomíná mi to zkrátka debatu o uprchlících v Evropě. Jedna strana šíří na Facebooku paranoidní fámy o drancujících hordách, které se valí přes hranice a znásilňují. A druhá strana zase naivně odmítá vidět, jaké problémy jsou s druhou a třetí generací některých druhů přistěhovalců.

Reference
http://usatoday30.usatoday.com/news/washington/2011-07-15-border-violence-main_n.htm
http://www.texasmonthly.com/politics/everything-you-ever-wanted-to-know-about-illegal-immigration-but-didnt-know-who-to-ask/
http://www.judicialwatch.org/blog/2014/08/doj-report-nearly-half-fed-crimes-near-mexican-border/ (federální zločiny)
http://www.economist.com/blogs/democracyinamerica/2015/07/immigration-and-crime(pokles kriminality)
http://www.politico.com/magazine/story/2015/07/donald-trump-mexicans-119849(znásilňování)
https://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Krentz
http://archive.elpasotimes.com/news/ci_24865165/el-paso-rankings-safest-best-places-families-and/ (El Paso vyhlášeno nejbezpečnějším velkoměstem městem USA)
http://www.bjs.gov/content/pub/pdf/pim09st.pdf ahttps://en.wikipedia.org/wiki/Statistics_of_incarcerated_African-American_males#cite_note-2 (černošská kriminalita)
http://openborders.info/hispanic-crime-and-illegal-immigration-in-the-united-states/ (první generace mexických přistěhovalc má kriminalitu malou, druhá generace vyšší)
https://reason.com/archives/2009/07/06/the-el-paso-miracle


Převzato z Kremlik.blog.idnes.cz se souhlasem autora.


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.