28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


USA: Politika demokratů je „hrubým omylem“

15.10.2019

Jen malé množství názorů v liberálních angloamerických médiích si dovolí pokus demokratů sesadit Donalda Trumpa procesem impeachmentu pojmenovat jako hrubý omyl - blunder.

Jedinou stanicí s celoamerickým dopadem, která většinově kritizuje politiku Demokratické strany, je Fox News. Pod titulkem David Bossie: Impeachment inquiry? No, Americans are witnessing an impeachment conclusion informuje televize v tom smyslu, že Demokratickou stranou zahájené vyšetřování (inquiry) je ve skutečnosti snůškou závěrů (conclusion). Demokraté tudíž nejenže nevyšetřují, pouze hromadí zprávy, které podle nich jasně svědčí o tom, že Donald Trump porušil zákony a zradil USA. Nic se nevyšetřuje, všechno je „jasné“.

Je zajímavé i porovnání posledního procesu impeachmentu proti Billu Clintonovi se současností, opět na této stanici. Proces impeachmentu byl z Republikánské strany zahájen v polovině roku 1998 před volbami do Kongresu na podzim toho roku. Jeho výsledkem bylo, že ve Sněmovně reprezentantů získala Demokratická strana o pět křesel víc a v Senátu se poměr sil nezměnil. Z toho lze odvodit, že politika impeachmentu tehdy Republikánské straně nejen že nepomohla, ale byla vlastně hrubou chybou v jejích kalkulacích. Komentář také připomíná, že tehdejší období se v USA vyznačovalo stabilním ekonomickým růstem a voliči dali přednost kontinuitě vlády Clintonovy administrativy.

Nemohl jsem si naopak nevšimnout výrazného odklonu od objektivního zpravodajství z USA od Davida Miřejovského na ČT. Ten se nyní ve svém zpravodajství omezuje jen na informace z Demokratické strany. Demokraté nyní viní Trumpa z toho, že ohrožuje národní bezpečnost USA tím, že hrozí útěk islamistů z táborů, které kontrolovali syrští Kurdové. Že ani Trump své soupeře nešetří, pak Miřejovský dokumentoval projevem Trumpa, který označil svého možného vyzyvatele Joe Bidena za hloupého, který svou politiku založil na tom, že „líbal prdel (ass) Baracka Obamy“. To má zřejmě u českých posluchačů zpráv vyvolat „správný“ dojem Trumpova hulvátství.

Současný stav americké politiky přitom zdaleka není pro nás, obyvatele Česka, něčím, čemu bychom nerozuměli. Máme za sebou druhý, tentokrát neúspěšný pokus o ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana. Argumenty proti němu se v lecčem podobaly těm americkým. Samozřejmě, USA jsou stále ještě nejsilnější světová velmoc a souboj demokratů (silně ovlivněný radikálním socialistickým křídlem uvnitř této strany) a republikánů má na rozdíl od malého Česka celosvětový ohlas.

Připadá mi, že pro samotného Trumpa je impeachment tou nejlepší možností, jak prodávat svou vnitřní i zahraniční politiku. Plně totiž využívá svých bohatých zkušeností z televizní show, v níž šlo o to prosadit se mezi řadou účastníků (soutěž The Apprentice). A je stejné i mediální pokrytí současných událostí a těch v roce 2016, v němž všechna progresivní média nepochybovala o vítězství Hillary Clintonové. Nyní se v této kampani proti Trumpovi zveřejňují jenom výsledky průzkumů, které údajně svědčí o tom, že většina Američanů by Trumpa chtěla z funkce prezidenta sesadit, a opět se objevují průzkumy, podle nichž by Trump měl prohrát téměř s každým možným vyzyvatelem z Demokratické strany.

Přikláním se proto k těm komentátorům, kteří politiku Demokratické strany nepovažují za chytrou a která povede spíše k posílení Trumpovy pozice. Navíc je impeachment v samém počátku a podobně jako s „ruskou stopou“ nelze zájem veřejnosti udržet na tomto bodě dlouho, zvláště když se vystřílí všechen prach. Pokud se americké ekonomice bude dařit i v roce 2020 tak jako doposud, má Donald Trump vyhlídky na znovuzvolení vysoké.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz