23.5.2024 | Svátek má Vladimír


USA: Ošidnosti amerického politického počínání - 3

16.10.2012

Tato závěrečná část o zdejších zvyklostech, bizarních tradicích, ač nehrozivších jako použitelný vzor v české kotlině, přece jen nepostrádá na zajímavosti (předchozí části zde a zde - pozn.red.). Jednou z mnoha podivností, s níž jsem se v Americe dost nevěřícně seznamoval, byla zdejší averze k občanským legitimacím, bez nichž by se v Evropě tamější domorodec neobešel. Američané jakéhokoliv politického zabarvení něco takového neradi. To jim páchne policejní diktaturou za rohem. Začátkem devadesátých let padlo na půdě Kongresu slovo ve prospěch evidence, což vyvolalo hurikán rozhořčení, že občanské průkazy by vedly k totalitní tyranii, že by to bylo jako tetování obětí v nacistických koncentrácích.(The New York Times, 1. dubna 1990). V Evropě v hotelu při registraci nutno předložil občanský nebo cestovní pas. V Americe to kdysi vyžadovalo pouhý podpis v knize hostů, a nevadilo podepsat se jako Abe Lincoln nebo Joe Stalin.

"Máte zájem se ztratit?" Touto větou s otazníkem jsem započal jednu z kapitol své knížky "Příručka pro zájemce o americký svět" (Rozmluvy, 1992). V USA si lze koupit jakékoliv dokumenty - list rodný, manželský, rozvodový, doktorský diplom, legitimaci příslušníka CIA. Za pár dolarů, zboží si lze objednat přes internet, pošta doručí, snad je to ilegální, ale zas tak moc ilegální to být nemůže, vždyť padělatelské firmy inzerují své služby a nepostřehl jsem, že by policie projevovala zájem.

State Department připustil, že každý rok desitky tisíc osob neoprávněně získávají americké cestovní pasy a že jen zlomek případů se vyšetřuje. Převažoval odhad, že 80 procent pašeráků v byznysu s drogami cestuje na podvodně získané doklady.

Tak tomu bylo v době před katastrofou 9/11. Dosaženým změnám ledacos uniká na dokonalosti, jak například dokazuje rozhodnutí imigračního úřadu INS (Immigration and Naturalization Service), který posmrtně vyhověl žádosti jednoho z teroristických únosců 9/11 o jeho oprávnění k legálnímu pobytu v USA.

Senátor Tom Coburn, původním povoláním lékař v Oklahomě, vydal nedávno (The Washington Times, 16.7.2012) vyšetřující zprávu o počínání úřadu sociálního zabezpečení (SSA - Social Security Administration), jenž ročně vyplácí penze víc než milionu už aspoň rok mrtvých příjemců. Mezi nimi jsou též osoby ilegálně pobývající v této štědré, lajdácky si počínající zemi.

K přemnoho nepravostem dochází v souvislosti s volbami, touto základní procedurou, zárukou fungování systému, známého nám jako demokracie. Poprvé jako čerstvý příchozí k těmto břehům jsem se zúčastnil nikoliv jako volič, ale pouhý svědek této procedury. Rok 1960, utkání Kennedy versus Nixon , tuze jsem se angažoval v kampani na podporu fotogenického katolíka irského původu, jásal jsem nad jeho vítězstvím, dosaženým velmi těsnou většinou hlasů. Dost později, po několika letech, se veřejnost dozvěděla, že hlavní zásluhu na tomto triumfu zřejmě měl chicagský starosta Richard Daley se svou politickou mašinerií, jenž zařídil potřebnou většinu hlasů všemožnými podvodnými manipulacemi.

Pohlédněme na dobu naši nejsoučasnější. Jí se zabývá kniha s názvem "Who's Counting?: How Franksters and Bureaucrats Put Your Vote at Risk" (Encounter Books, 2012), autoři John Fund a Hans von Spakovsky, bývalý federální volební komisař a pracovník DOJ (Department of Justice), pod vedením Erica Holdera, Obamou touto významnou funkcí pověřený. Kniha poskytuje přesvědčivé důkazy o volebních podvodech - některé výtečně organizované, jiné pak spíš kombinací neschopnosti a nezájmu. Příklad s důkazem o 1,8 milionu nebožtíků, s nadále trvajícím oprávněním volit. Téhož privilegia se dostalo ilegálně v USA setrvávajícímu vrahovi mexického prezidentského uchazeče. Rovněž hlasoval víc než jednou.

Činitelé organizace ACORN v Nevadě v roce 2011 odsouzeni pro ilegální machinace s registrováním voličstva.

V roce 2008 funkcionáři Demokratické strany ve státě Indiana žalováni pro falšování petice ve prospěch Obamy.

Virginia, 10 bývalých zločinců žalováno pro falešné údaje při registraci voličů.

Vysocí funkcionáři ve státě West Virginia se přiznali k falšování 100 volebních lístků.

Případem sporných voleb s podvodným výsledkem se zabývá významný konzervativní publicista Byron York v pojednání "When 1,099 Felons Vote in a Race Won by 312 Ballots" (Townhall.com, 14.8.2012) Ve státě Minnesota tehdejší senátor Norm Coleman usiloval o znovuzvolení a po odevzdání a sečtení 2,9 milionu hlasů vedl nad pokrokovým komikem Al Frankenem s převahou pouhých 725 hlasů. Frankenův tým právníků protestoval a dopočítal se ke své cifře 312 hlasů.. Mezitím konzervativní skupina jménem Minnesota Majority předložila seznam 1099 Felons ("těžkých zločinců"), neoprávněných volit. Již 177 provinilců bylo odsouzeno, nicméně takto podvodně zvolený Franken setrvává ve své funkci.,

Ve státě North Carolina (kde se začátkem září 2012 konal sjezd Demokratické strany k nominaci na pokračování ve funkci prezidenta) v roce 2008 vyhrál kandidát s převahou 14 000 hlasů. Jenže vyšetřovatelé z organizace Project Veritas zjistili, že na seznamech voličů v údobí pod roku 2002 do 2012, uvedeno zůstává 30 000 stoprocentně mrtvých voličů, jejichž jménem však někdo volil.

Zásluhou iniciativy onoho Project Veritas se podařilo docílit změny v zákonu o volbách ve státech New Hampshire a Virginia.

Množící se případy podvodů při výkonu hlasovacího práva, kdy aktivisté placení či dobrovolní, hlasují víc než jednou, za odměny jsou převáženi z jednoho volebního okrsku na druhý znovu pod jakýmkoliv jménem hlasovat. Řada států přijala nové zákony znemožňující takové nehoráznosti, a to požadavkem předložit při vstupu do volební místnosti průkaz totožnosti s fotografii - v USA tedy převážně předložením řidičského průkazu.

- - -

Opozice vůči takovým opatřením vypukla okamžitě. Obamova administrativa, zejména z iniciativy Erica Holdera ve funkci Attorney General, hlava ministerstva Department of Justice, s mohutnou podporou většiny - ne však všech - předních politiků Demokratické strany a v řadách nejvýznamnějších medií, domáhajících se zrušení nových požadavků. Nejvyšší soud však v případě iniciativy proti novému zákonu ve státě Indiana rozhodl ve prospěch žalované strany. ¨

Debbie Wasserman Schultz, členka Kongresu ve Washingtonu, předsedkyně strany (Democratic National Committee) znicotnila problém volebních podvodů tvrzením, že větším nebezpečím je být zasáhnut bleskem. Častější argumentací než tvrzení o údajné unikátnosti, téměř neexistenci takových podvodů, je spolehlivější a účinější obvinění z rasismu: - podlé to metody za účelem minimální volební účasti utlačovaných menšin.

Pořádné, obtížně stravitelné sousto za nynějších, každému známých okolností, že nelze bez identifikace opatřené fotografií nositele vstoupit do letadla, inkasovat v bance, jít za ošetřením do nemocnice, k lékaři, při použití kreditní karty, vyzvednutí balíčku na poště, představit se první den v zaměstnání, vejít do úřadu včetně Holderova Department of Justice.

Holder dovede Obamovi vypomáhat i jinak, například při manipulaci s tzv. absentee ballots, jež místní volební střediska mají včas odesílat do zámoří voličům na vojenských posádkách. O příslušnících branných sil v uniformách je ale známo, že ve velké většině nejsou Obamovi obdivovatelé Takže nemůže být v zájmu tohoto kandidáta, aby hlasovací lístky do takových dálav vůbec došly, a případě, že dojdou, aby se včas vrátily. To byl třeba v roce 2010 případ 40 000 jaksi ztracených hlasů ze států New Yorku a Illinois. Holderovo ministerstvo, jež má za úkol na správnost procedury dohlížet, dává přednost nedohlížení. (Případnému zájemci doporučuji stať "For the Justice Department, military votes don't count," autor Eric Eversole, The Washington Times, 23.4.2012).

The Pew Center vydalo v únoru 2012 zprávu s názvem "Inaccurate, Costly and Inefficient", v níž tvrdí, že "zhruba 24 milionů registrací voličů, čili celkem 13 procent celonárodního počtu, je neplatnách nebo obsahuje závažné nepřesnosti. Více než 2,75 milionů osob je registrováno ve víc než jednom státě a 1,8 milionu zemřelých je nadále uvedeno ve voličských seznamech." (Obama v roce 2008 vyhrál převahou menší než 10 milionů hlasů.)

- - -

Miliony, miliardy peněz se utratí k dosažení výsledku, o jehož věrohodnosti, zda to doopravdy je ten správný důkaz vůle národa, lze oprávněně pochybovat. Tuhle starosti Čechové ve své vlasti nemají, ať už by vládní koalice byla jakkoliv rozkolísaná. Hezky harmonicky si své první přímé prezidentské volby užijte.

KONEC

Neoficiální stránky Oty Ulče