27.11.2022 | Svátek má Xenie


USA: Kopnout si do Trumpa

28.1.2021

Překvapuje mne, kolik i rádoby pravicových českých komentátorů považuje za nutné kopnout si do odcházejícího prezidenta Trumpa. Několikahodinové obsazení Kapitolu demonstranty je jistě odsouzeníhodné a za nového amerického vedení se pravděpodobně již nikdy nevyšetří, jak je možné, že mezi Trumpovými příznivci v Kapitolu bylo mnoho aktivistů a voličů demokratů, kteří údajně „dokumentovali násilí“.

Nechci situaci zlehčovat, ale videozáběry, které obletěly svět, spíše připomínaly návštěvu školního výletu než pokus o státní převrat. Jakkoli největšími škodami na majetku Kapitolu byly rozházené papíry v několika kancelářích, celý incident má i pět obětí na životech, kdy oběti z řad demonstrantů zahynuly střelbou ochranky.

Snad proto, že hnutí Black Lives Matter podpořilo ve volbách Bidena, je velký rozdíl mezi mrtvými z Kapitolu a smrtí „něžného obra Floyda“ (přeloženo „násilníka a feťáka, který v době zatýkání platil falešnou bankovkou“). Jeho smrt z rukou policie odstartovala nejen vznik hnutí BLM, ale i několikaměsíční drancování obchodních čtvrtí a obsazování celých center měst samozvanými BLM aktivisty, což mělo za následek několikanásobně více obětí na životech, než události v Kapitolu.

Copak jsme zapomněli, jak liberálně levicová americká média, kterých je dnes bohužel v USA naprostá většina, od počátku Trumpova zvolení skandalizovala každý jeho krok, každé jeho vyjádření a jeho oponenti ho celé čtyři roky vyšetřovali za údajné ruské manipulování voleb, které se nikdy ani náznakem neprokázalo? Ano, Trump byl mnohdy sebestředný či excentrický, ale přitom byl objektivně úspěšný president. Až do koronakrize americká ekonomika rostla, pomohl sjednat řadu dříve nepředstavitelných mírových smluv na Blízkém východě a úspěšně se postavil neférovému obchodnímu a technologickému rozpínání Číny.

Jakkoli se americká média, vedení Demokratické strany a technologičtí giganti vypínající Trumpovy účty na sociálních sítích snaží vymazat jeho jméno z historie, obávám se, že to, co se dnes v USA děje, bude mnohem problematičtější než Trumpova doba.

Psáno pro Deník.cz