24.9.2021 | Svátek má Jaromír


USA: Kdo (také) útočil na Kapitolu

15.1.2021

Někdo je přesvědčen, že trumpovci (zdá se, že tak to vnímá většina pozorovatelů), někdo to ale vidí jinak: byla to provokace Antify (mj. Hana. Lukešová, autorka a aktivní účastnice diskusí na Neviditelném psu).

Pozoruhodné svědectví přinesl 11. ledna web listu Jerusalem Post. V článku „Israeli at Capitol storming: We left once we saw guns drawn“.

Cituje Izraelce jménem Pinhas Jarabi, který se osobně zúčastnil útoku na Kongres a poskytl rozhovor izraelské televizi Channel 12. Jerusalem Post ho nazývá „izraelským výtržníkem“.

Pinhas popisuje, že den začal poklidně v parcích nedaleko Kapitolu řadou projevů, včetně vystoupení Donalda Trumpa. Po projevu prezidenta se on a další demonstranti přesunuli k budově Kongresu. Vyšli po schodech nahoru a narazili na policejní bariéru.

„Začali jsme před policisty protestovat. Někteří lidé si počínali divoce a policie zareagovala silou. Použila slzný plyn a gumové projektily – jeden mě zasáhl do žeber.“

Pak dodal: „V určité chvíli jsme vnikli do Sněmovny reprezentantů; policejní bariéra byla prolomena silou masy lidí.“

Výtržníci pak podle webu novin pokračovali do třetího podlaží, kde narazili na zavřené prosklené dřevěné dveře. Ty se jim nepodařilo prorazit.

„Někdo se rozhodl rozbít sklo a náhle jsme viděli policii, jak na nás přes dveře míří zbraněmi. V tu chvíli jsme se rozhodli ustoupit.“

Web Jerusalem Postu dále uvádí, že navzdory přítomnosti krajně pravicových a bělošských rasistických skupin a tomu, že z místa útoku byly hlášeny antisemitské symboly a incidenty, patřily mezi účastníky protestů také skupiny Židů. Příjezd nejméně osmi autobusů zorganizovali podle informací JTA (Jewish Telegraphic Agency) ortodoxní Židé. Během protestů a nepokojů byly na místě k vidění rovněž izraelské vlajky. Přitom mnoho židovských účastníků násilí odsoudilo a současně vyjádřilo svoji podporu prezidentu Trumpovi.

Jak je zřejmé, brutálního útoku proti Kongresu se nezúčastnila „jednobarevná“ skupina, ale širší spektrum protestujících, často zcela protichůdné názorové orientace – a jistě nelze vyloučit, že mezi nimi byli i provokatéři. Proto se znovu vracím ke své původní myšlence, že primární vinu na tom, co se na Kapitolu dělo, má jednotlivě každý účastník a že tuto vinu nelze „upozadit“ tvrzením, že primárním viníkem je prezident Trump.

Tento článek budiž vnímán jako příspěvek do diskuse na téma tříkrálového barbarského útoku proti sídlu US parlamentu; diskuse, která neutichá na obou březích Atlantiku.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.