26.6.2022 | Svátek má Adriana


USA: Jak si malé město připomnělo 9/11

15.9.2011

Město Meriden, kde už dlouho zůstávám, se v Americe považuje za typické malé město (má asi tolik obyvatel, co Opava).

10. září tu několik soukromých spolků dalo dohromady veřejné shromáždění na paměť 9/11, kterého jsme se se ženou zúčastnili.

Hlavním bodem bylo veřejné přečtení každého jména na seznamu ztracených životů z budov World Trade Center, čtyř letadel a budovy Pentagon - jmen mužů, žen a dětí, které zavraždili fanatikové z Al-Kajda, a jmen záchranářů, kteří zemřeli při výkonu služby.

O celé věci se dozvěděla moje žena asi týden předem. Známý ji požádal o pomoc s hledáním dobrovolníků ochotných věnovat pár hodin na přípravy nebo být jedním z předčítajících. Rozhodla se předčítat.

Hlavní organizátoři byli dva lidé - jeden z nich člen veteránského spolku American Legion, druhý náčelník městských hasičů. Veteráni nabídli pro shromáždění svůj pozemek s klubovnou a zahradním pavilónem a čestnou stráž, hasiči dodali mužstvo a domluvili příchod dalších dobrovolníků od místních záchranek a policie.

Za obec se přihlásil starosta a asi polovina konšelů a dva poslanci za Meriden do sněmovny státu Connecticut. Duchovní byli tři - katolický za farnost sv. Josefa, jeden protestant a jeden zástupce z islámského centra pro Meriden a okolí.

Každý z těchto pozvaných dostal jednu minutu na projev.

Zemřelé zastupovala dcera jednoho z hasičů města New York City, kterou pozval někdo místní, co jí znal.

Formát memoriálu byl jednoduchý - dobrovolníci začali číst jména zemřelých v abecedním pořádku přesně v moment nárazu prvního letadla na World Trade Center. Během čtení pak oznámili v příslušný moment další útoky.

Jméno Donnie Regan, hasič, přečetla jeho dcera. Řekla nám, že její otec byl fajn chlap, kterého ona a její sestry zbožňovaly.

Co se týče svého povolání, "řekl rodině, že kdyby se jednou nevrátil, ať za něj odříkají pár Zdrávas, žádné scény a pak ať každý dostane napít a hamburger."

Po přečtení tří tisíců jmen došlo na minutové projevy zástupců obce, církví a lidí, kteří memoriál dali dohromady.

Čestná stráž (několika veteránům muselo být hodně přes osmdesát) přinesla a vztyčila americkou vlajku, již pak velící důstojník od námořní pěchoty stáhl na půl žerdi.

Při stažení zatroubil veterán "Taps" - melodii, kterou znají skauti coby "Zapad den".

Po této ceremonii pozval náčelník hasičů přítomné k návštěvě baseballového hřiště, které k pozemkům spolku patří. On a pár dobrovolníků tam napíchali na trávník tři tisíce amerických vlaječek do obrysu dvou budov World Trade Center. Přilepili na ně i jmenovky.

(Praporky věnoval místní obchodní dům Wal-Mart.)

Posledním bodem bylo jídlo a pití, jež věnoval spolek American Legion všem, kteří přišli. Servírovalo se to v altánu pod stromy. Hudbu dodala kapela ve složení zpěvačka/kytaristka, kytara sólová, kytara basová a bubeník.

Když byla zábava drobet rozjetá, vzal si mikrofon veterán s odznakem polního kuráta ("chaplain") a předvedl ďábelsky dobrou verzi klasického Roadhouse Blues od Doors - včetně vynikající foukací harmoniky.

Na rozloučenou nám náčelník hasičů vzkázal, že kdo chce, může si od pondělí přijít na hřiště a jeden praporek se jménem si odnést.

Kdo si myslí že Amerika je kulturně, finančně, spirituálně a mocensky na dně, se podle mne raduje předčasně...

www.oamerice.comeMimino si objednalo jídlo od Family Marketu. Co jste si všechno uvařili?
eMimino si objednalo jídlo od Family Marketu. Co jste si všechno uvařili?

10 testerek z eMimina otestovalo v průběhu května služby českého specialisty na kvalitní mrazené produkty Family Market. Byly spokojené s...